Podsumowanie 2013 – Norbert Borzym (Czwórka)

Artykuł

Jeden z najbardziej doświadczonych dziennikarzy radiowych - Norbert Borzym aka DJ Bert, niesie nam garść kontrowersji dotyczących roku 2013.

Klik, klik, klik

…Ten dźwięk towarzyszył mi przez ostatni rok. Klikać trzeba, bo bez klikania jesteś nikim i nieważne jak jesteś dobry i jak dobrą prezentujesz muzykę. Kto nie klika na fejsie, ten nie istnieje. Niektórzy promotorzy oferują różne stawki – za granie z pakietem promocyjnym (klikanie na fejsie) lub bez…

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

DJ Tonka w Polsce – fot. Jagoda Waśko

Bez wątpienia, fejsbuk to dziś najbardziej powszechne narzędzie promocji. Dlatego nie zaskakuje mnie fenomen didżeja Tonki – na jego występy w Warszawie drzwiami i oknami walą tłumy. Niemiec nie nagrał nic ciekawego od lat, ale w stolicy jest półbogiem. Ciekawe, czy jego występy w pewnej gdyńskiej dyskotece (gdzie regularnie grywa) są równie udane frekwencyjnie.

Koncerty didżejskie

Ale czego oczekiwać od publiczności, która przychodzi na „koncerty didżejskie”, a po występie gwiazdy tłumnie opuszcza klub. Tę samą publikę zapewne ekscytują „live acty”, czyli występy DJ-a i…saksofonisty…

Wystarczy żartów i złośliwości. Mistrzem tego ostatniego okazał się Amerykanin DJ Sneak, house’owa legenda lat 90. Rok temu celnie dogryzł szwedzkim hausiarzom, teraz dostało się jego staremu kumplowi Armandowi Van Heldenowi. Sneak zarzucił mu, że gra „gówno w stylu EDM” i zerwał z nim wszelkie kontakty. Co ciekawe, atakiem na Szwedów zjednał sobie większość internautów, jednak tegoroczne wypowiedzi pokazały, że to jednak nie głos rozsądku, a wyraz ogromnej frustracji Sneaka. Puszysty DJ osiągnął efekt odwrotny do zamierzonego i stał się obiektem powszechnych kpin. I być może to koniec legendy…

Temat Rzeka

Wróćmy nad Wisłę. Tego lata Warszawa zaprezentowała się nadzwyczaj dobrze – w dużej mierze to zasługa Tematu Rzeka, nowej letniej miejscówki na prawym brzegu Wisły. To bez wątpienia mój numer jeden, miejsce, gdzie regularnie bywałem na imprezach i  środowych projekcjach filmowych. Mam nadzieję, że latem 2014 roku Temat ponownie pojawi się na klubowej mapie stolicy.

Temat Rzeka (Warszawa) – fot. Adi-Photo.com

W pewnej mierze sukces letnich miejscówek to zasługa pogody, bo lato w tym roku było prawdziwym latem. Przekonali się o tym uczestnicy Audioriver, najlepszego, moim zdaniem, festiwalu w 2013 roku.

Radio

Słowo o radiofonii. Mimo że najbliższa mojemu sercu jest Czwórka to niemiłym zaskoczeniem, i to na kilka dni przed końcem roku, jest informacja, że Radio Roxy lada dzień zmienia format. Na rockowy. Z anteny znikną audycje autorskie, a większość prowadzących, zamiast kupować prezenty, będzie szukała nowej pracy.

Krążki AD 2013

Pora na płyty. Moim ulubionym albumem roku jest debiutancki krążek australijskiej formacji Jagwar Ma.To o nich lider Oasis powiedział, że są  „przyszłością galaktyki”.  Album Howlin, to mieszanka brzmień indie i elektroniki, którą zmiksował jeden z moim ulubieńców Ewan Pearson.

Dużo emocji wywołała płyta Daft Punk. Random Access Memories przesłuchałem kilka razy i… odłożyłem na półkę. Album nie jest zły – to bardzo dobry pop, dzięki któremu świat przypomniał sobie o takich artystach jak Nile Rodgers i Giorgio Moroder. Ale i tak wolę posłuchać płyty Disclosure.

Jagwar Ma

Doskonale wypadła najnowsza płyta Arcade Fire, którą współprodukował mój inny faworyt James Murphy, niegdyś lider LCD Soundsystem i szef mojej ulubionej wytwórni DFA. A skoro już jesteśmy przy tej postaci to warto wspomnieć o audiofilskim soundsystemie Despacio, który Murphy stworzył razem z Belgami z 2 Many DJs. W 2014 roku chciałbym usłyszeć ten skład (i ten sound) na żywo.

Znajomi

Zacząłem od fejsbuka i na nim skończę. W tym roku dzięki niemu dowiedziałem się, że niemało moich kolegów z branży wyznaje „religię smoleńską”. Przecierałem też oczy ze zdumienia, gdy niektórzy za prawdziwy patriotyzm uznali palenie tęczy w Warszawie. Okazało się też, że wśród kolegów po fachu mam kiboli – „prawdziwych Polaków”, a także takich, którym brakuje… Adolfa H.
Na szczęście, wystarczy tylko jeden klik…

text: Norbert Borzym – DJ Bert

ZOBACZ WSZYSTKIE PODSUMOWANIA 2013 >>>

 
Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →