To już koniec. Ostatnie wspólne show Noisia za nami [video]

fot. Farhad Khodadadzade
News
Noisia, Skrillex @ Lowlands 2022

Holenderskie trio Noisia zakończyło swoją 22-letnią przygodę 2-godzinnym show podczas Lowlands 2022. Byli goście specjalni, było dużo drum and bassu, był hardstyle i dubstep. Obejrzyj nagranie.

Opóźniony koniec projektu Noisia

Martijn van Sonderen, Nik Roos i Thijs de Vlieger w 2019 roku postanowili zszokować basową społeczność komunikatem o zakończeniu projektu Noisia. Głównym argumentem rozstania holenderskiego tria była chęć spróbowania przez każdego z członków nowych rzeczy i przeminięcie czasów, w których wszyscy trzej zgodnie chcieli tego samego jako Noisia.

Po 20 latach bycia Noisią jesteśmy gotowi, aby stać się czymś nowym.

Wszyscy się rozwinęliśmy jako ludzie i muzycy. Przez prawie 20 lat wszyscy chcieliśmy praktycznie tego samego, ale zdaliśmy sobie sprawę, że teraz chcemy nowych rzeczy. Gdybyśmy wszyscy chcieli tego samego, miałoby sens dalsze kontynuowanie projektu Noisia, ale każdy z nas pragnie czegoś innego.

Zdecydowaliśmy, że dla nas i naszych słuchaczy najbardziej honorowe będzie zakończenie tego rozdziału i rozpoczęcie nowego. W Noisii zawsze chodziło o to, aby iść na jak najmniejsze kompromisy. Kiedy Noisia stała się kompromisem sama w sobie, nadszedł czas, aby iść dalej.

Funkcjonowanie projektu miało zakończyć się w grudniu 2020 roku, ale los nie pozwolił im odejść tak szybko. Przez wybuch pandemii COVID-19 na początku 2020 roku i zamknięcie branży rozrywkowej wszystko przeciągnęło się o… 2 lata.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Holendrzy postanowili dotrzymać słowa i wystąpić na wszystkich przełożonych edycjach festiwali, na które zostali zabookowani. Tyczyło się to chociażby belgijskiego RAMPAGE oraz portugalskiego Wipeout Open Air.

Ostatni album Noisia na otarcie łez

Jako trio ciężko byłoby rozstać się z dwoma albumami na koncie, więc i tutaj nastąpiła mała zmiana. Planowo Noisia mieli nie wydawać nowego krążka, ale czas pandemiczny rządził się swoimi prawami i ściągnął wszystkich członków projektu znowu do studia.

W wyniku tego powstał trzeci i ostatni album Noisia zatytułowany Closer, na którym udzielili się Camo & Krooked, The Upbeats, IMANU, Skrillex, Halogenix, Two Fingers, Phace, Posij i Black Sun Empire. Materiał jest ponad godzinną podróżą przez najwyższej jakości eksperymentalną elektronikę z mocnym naciskiem na drum & bass, w czym Noisia od zawsze odnajdywali się najlepiej.

Noisia – Closer, posłuchaj albumu

The Last Ever Show – ostatni występ w historii Noisia

Martijn, Nik i Thijs zagrali wspólnie po raz ostatni podczas festiwalu Lowlands w nocy z 21 na 22 sierpnia 2022 roku. Ostatni z wymienionych wspomniał występ następującymi słowami:

Wczoraj wieczorem graliśmy ostatni koncert Noisia. Na scenę przybyło wielu przyjaciół i rodzina, żeby uczcić całą historię. Niesamowite. Mam wspomnienia na zawsze. […] Wspólna miłość. Awanturnictwo. Smutek. Głośność. Wrażliwość. Zabawa. Radość. Historia. Przyszłość. Energia. Piękno. Przyjaźń.

Niespełna dwa miesiące po historycznym momencie dla całej sceny basowej Noisia postanowili podzielić się z fanami pełnym nagraniem swojego ostatniego seta zatytułowanego The Last Ever Show.

Przeczytaj również: Kendall Jenner wrzucająca Aphex Twina na Instagram – najlepsza czy najgorsza promocja muzyki?

Na holenderskim festiwalu trio grało przez ponad 2 godziny, zapraszając na scenę wielu gości, którzy towarzyszyli im w 22-letniej przygodzie. Za deckami pojawili się między innymi drugi członek duetu Zonderling, Black Sun Empire czy sam Skrillex.

The Last Ever Noisia Show | Lowlands 2022 – obejrzyj

Co teraz z członkami Noisia?

Muzycznie jako Noisia otrzymaliśmy w piątek 13 października czwartą odsłonę The Resonance, czyli prawdopodobnie niemającego końca albumu składającego się z dziesiątek remiksów wydawanych przez dwie dekady przez Holendrów.

The Resonance IV – tracklista:

NoisiaConcussion (Mefjus Remix)
NoisiaOh Oh (Futurebound Remix)
NoisiaMantra (Nitepunk Remix)
NoisiaBanshee (gyrofield Fever Dream Mix)
I Am LegionChoosing For You (Forbidden Society Remix)
I Am Legion – Make Those Move (Ternion Sound Remix)
NoisiaBad Dreams (Nami Remix)
NoisiaStigma (Burr Oak Remix)
NoisiaHand Gestures (MAACHINEN Remix)
NoisiaLeopard Slug (MISSIN Remix)
Noisia & Evol InventLong Gone (Audio Remix)
NoisiaThe Entangled (Subtention Remix)
NoisiaSinkhole (The Outsiders Remix)

Do tej pory w ramach The Resonance dostaliśmy na przestrzeni roku już trzydzieści osiem remiksów i miejmy nadzieję, że na tej liczbie się nie zatrzymamy.

Noisia – The Resonance IV, posłuchaj

Wracając do tego, co teraz robią członkowie Noisia. Martijn van Sonderen dalej współtworzy z Jaapem de Vriesem unikatowy projekt Zonderling, który po krótkiej przerwie powrócił w 2022 roku z debiutanckim albumem Ondertitel. Martijn odpowiada za produkcyjną część Zonderlinga, natomiast Jaap jest jego twarzą. Latem tego roku projekt wystąpił na polskim Goldhill Festival 2022.

Przeczytaj: Relacja z Goldhill Festival 2022, jednego z najciekawszych polskich festiwali EDM

Nik Roos postanowił zagłębić się w jeszcze bardziej eksperymentalną otchłań hybrydowego basu jako Sleepnet. W 2021 roku podzielił się pierwszym owocem swoich solowych wojaży w postaci albumu First Light wydanego nakładem VISION. Najbardziej wartymi uwagi numerami Sleepneta są moim zdaniem Angel Blade oraz Void Song z Formerem.

Sleepnet – First Light

Thijs natomiast porusza się po muzycznym półświatku jako Thys. W odróżnieniu od Nika w centrum jego zainteresowań są klimaty techno i house’owe bliższe fanom Boys Noize’a i aktualnego Skreama niż Noisii.

Producent bardzo często widywany jest ze Skrillexem, z którym nawet zagrał publicznego B2B seta. Prawdopodobne jest, że w przyszłości otrzymamy od tej dwójki jakiś wspólny projekt.

THYS B2B SKRILLEX @ OOST 2021, posłuchajPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →