Gdzie leży granica między inspiracją a plagiatem?

News

Amerykański producent i właściciel wytwórni Brood Audio, Erphun, publicznie posądził o plagiat innego producenta Niereicha. Jego zdaniem Niereich przekroczył granicę przyzwoitych inspiracji numerami Jeffa Millsa i Len Fakiego.

Nielegalny sampling, składanie tracków z gotowych loopów, bezczelne wzorowanie się na muzyce innych artystów, w końcu kupowanie od ghostwriterów całych utworów i sprzedawanie ich pod własnym nazwiskiem – te praktyki są nam doskonale znane i łatwo mnożyć przykłady. Czy oszukiwanie słuchaczy powinno uchodzić takim „artystom” na sucho, biorąc pod uwagę fakt, że na tym zarabiają? Gdzie leży granica między inspirowaniem się czyjąś twórczością a kopiowaniem jej?
Erphun
Erphun, amerykański producent i właściciel wytwórnii Brood Audio, publicznie posądził o plagiaty Niereicha – austriackiego producenta, który niedawno wydał EP-kę na jego labelu. Amerykanin za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku demaskuje kilka nadużyć Neireicha, które na szkodę jego wytwórni wyszły na jaw dopiero teraz.
Wiem, że istnieje wielu fałszywych, bezwartościowych ludzi, którzy określają siebie mianem „artystów”. Niektórzy nie mają nawet pojęcia o produkcji, a muzykę tworzą za nich inni. Zawsze staram się zachować do takich „artystów” dystanspisze Erphun
Dalej atakuje już Niereicha – Zaufałem mu i wydałem jego muzykę. Okazuje się, że wszystkie jego numery są „zgrane” z wielkich utworów innych artystów, takich jak Len Faki, Jeff Mills, Monoloc.
Niereich
Jako przykłady podaje wydany w lipcu na Brood Audio numer Niereicha ’Depression’, który przypomina Len Faki – 'BX3′ z 2009 roku. Dodatkowo ostatni numer z nadchodzącego albumu ’Brett’ duetu Kraemer & Niereich łudząco przypomina ’The Bells’ Jeffa Millsa. Bez wątpienia oba nagrania Austriaka bazują na sprawdzonych patentach sprzed lat.
Poniżej znajdziecie sporne numery, posłuchajcie sami i dajcie znać, czy Waszym zdaniem została przekroczona cienka granica między inspiracją a plagiatem. Znacie przykłady podobnych praktyk? Jesteśmy ciekawi Waszych komentarzy.
Kraemer & Niereich – Brett (Album Preview)

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →