Nie tylko Berlin. Oto 5 topowych klubów spoza stolicy

fot. Pim Myten/Unsplash
Kultura
Niemcy

Berlin dla wielu wciąż pozostaje kolebką sceny elektronicznej w Europie. Przez to często zapominamy, że Niemcy nie kończą się na stolicy. Nasi zachodni sąsiedzi mają wiele do zaoferowania w różnych zakątkach kraju.

Nie samym Berghein człowiek żyje! Społeczność, jaka powstała wokół niemieckiego życia nocnego, z pewnością nie ogranicza się do Berlina. Choć stolica według wielu wciąż dzierży tytuł najbardziej rozrywkowego miejsca w Niemczech, inne landy depczą jej po piętach. Poniżej znajdziecie subiektywne zestawienie najciekawszych lokali z wszystkich zakątków Niemiec. Wśród nich kluby sięgające swoją historią lat 90., jak i te młodsze. Wszystkie łączy jednak coś więcej niż lokalizacja w jednym kraju. Ich podejście do kultury klubowej dalece wykracza poza samą organizację imprez.

Gewölbe

Klub, który stał się znakiem rozpoznawczym nocnego życia w Kolonii. Gewölbe, który mieści się w samym centrum historycznej dzielnicy Belgisches Viertel (tzw. Dzielnicy Belgijskiej), stanowi najważniejszą destynację dla fanów techno i house w okolicy. Lokal znany jest z sieci wąskich korytarzy i mniejszych pokoi, które trzeba przemierzyć, by dostać się na główny parkiet.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W Gewölbe regularnie goszczą jedne z najważniejszych nazwisk niemieckiej sceny techno i house. Wśród nich m.in. Shumi, Marcel Janovsky czy Denis Stockhausen.

Harry Klein

Przenosimy się do Monachium. Choć stolica Bawarii kojarzona jest raczej z obchodami Oktoberfest, może się również pochwalić solidną sceną techno. Jej głównym ośrodkiem jest z całą pewnością lokal Harry Klein. Klub powszechnie kojarzony jest z rozbudowanym elementem wizualnym każdej imprezy. Istotną rolę w lokalu odgrywają chociażby efekty świetlne.

Klub swoją nazwę czerpie od nazwiska słynnego saksofonisty jazzowego, okazyjnie nagrywającego z Beatlesami. W Harry Klein jazzu jednak nie uświadczycie, za to z pewnością załapiecie się na surowe techno autorstwa Benny’ego czy Kid.Chic’a. Wykonawcy goszczący w klubie niejednokrotnie są również związani z wytwórnią Harry Klein Records.

Institut für Zukunft

Institut für Zukunft już od 2014 roku przyciąga fanów progresywnego techno z całej Europy. Wśród rezydentów klubu usłyszycie m.in TTYFALa, Petera Invasion czy Judith van Waterkant. Goście z najwyższej półki to jednak niejedyna zaleta klubu zlokalizowanego w największym mieście Saksonii. Na uwagę z pewnością zasługuje ich działalność polityczna i społeczna

Lokal działa całą dobę, zapewniając dostęp do wydarzeń również w ciągu dnia. Poza całonocnymi imprezami, w Instytucie odbywają się również warsztaty, seminaria i szkolenia. Lokal wyróżnia się inkluzywnym i świadomym podejściem do imprezy, stając się bezpieczną przestrzenią m.in. dla społeczności nieheteronormatywnej.

Goethebunker

Wracamy do zachodniej części Niemiec. Położone w Nadrenii Północnej-Westfalii Goethebunker przyciąga wszystkich fanów surowego klimatu. Lokal położony w dawnym schronie przeciwlotniczym z czasów II Wojny Światowej przyciąga imprezowiczów z Essen, jak i innych zakątków północno-zachodnich Niemiec.

Na tym jednak nie kończy się działalność klubu. Na ich stronie znajdziecie również dostęp do bloga oraz podcastu poświęconych kulturze klubowej. W bunkrze regularnie bywają Ahmet Sisman, Mike Dnmk czy Simon Hilderbrandt.

Robert Johnson

Od ponad dwóch dekad Robert Johnson kształtuje kolejne pokolenia artystów, producentów, muzyków i DJ-ów. Projekt, który rozpoczął się jako inicjatywa Akademii Sztuki i Designu, przetrwał lata przyciągając kolejne pokolenia fanów. Klub zlokalizowany jest w industrialnej dzielnicy portowej w okolicach Menu.

W kalendarzu lokalu znajdziemy imprezy zdecydowanie wykraczające poza muzyczny mainstream. Dodajmy do tego wyjątkową, minimalistyczną estetykę klubu i legendarnych DJ-ów i DJ-ki z całego świata i mamy imprezę idealną. Jednak podobnie do wcześniej wspomnianych lokali, działalność Johnsona nie kończy się na organizacji eventów. W swojej orbicie ma on jeszcze kilka mniejszych lokali oraz wytwórnię muzyczną. Na imprezach u Johnsona regularnie goszczą tacy artyści jak Ata, Oliver Hafenbauer czy Gerd Janson.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →