Nie stać Cię na gramofon? Nie martw się. Wystarczą zęby, igła i drewniany szpikulec

Fot. Instructables
News
Nie stać Cię na gramofon? Nie martw się. Wystarczą zęby, igła i drewniany szpikulec. naukowiec Sam Haynor

Spokojnie, to tylko przyrząd do słuchania płyt winylowych za pomocą zębów. "Nigdy wcześniej stomatologia i płyty winylowe nie były tak ściśle powiązane" - mówi pomysłodawca urządzania, Sam Haynor, który pięć lat temu postanowił skonstruować fonograf za pomocą prostych przedmiotów. Jak sprawdza się w praktyce? Rzućcie okiem razem z nami.

Słuchanie muzyki jeszcze nigdy nie było tak proste. Platformy streamingowe, urządzenia mobilne, mniej lub bardziej zaawansowane odtwarzacze – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy jedno kliknięcie myszką czy w telefon, by odtworzyć interesującą nas muzykę. No chyba, że jesteście jak Sam Haynor, amerykański naukowiec-amator, który wpadł na niecodzienny sposób odtwarzania czarnych płyt. Wszystko za sprawą zębów, igły i drewnianego szpikulca. Brzmi (nie)skomplikowanie? Nic bardziej mylnego.

winyl, gramofon, zęby, naukowiec, Sam Haynor

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Fot. Instructables

Sam Haynor. Potrzeba matką wynalazków

Jak donosi The Vinyl Factory, metoda fonografu zębowego, pozwala na słuchanie płyt poprzez przymocowanie igły do drewnianego szpikulca a następnie przygryzienie go. Od tego momentu, wibracje będą wędrować w górę do zębów i szczęki, pozwalając muzyce rezonować wewnątrz głowy. Haynor przy okazji podzielił się również instrukcją, w jaki sposób stworzyć prowizoryczny gramofon, używając jedynie ołówka i tektury. Alternatywne metody słuchania muzyki jeszcze nigdy nie były tak proste! Dzieląc się swoimi pomysłami, Haynor napisał:

Teraz możesz słuchać Milesa Davisa za pomocą zębów trzonowych, a The Cure za pomocą kłów. Mając tylko kilka podstawowych przyborów, możesz wczuć się w budowę płyty, która wibruje w twojej szczęce, odtwarzając muzykę i rezonując w twojej głowie. Nigdy wcześniej sklepy z płytami i stomatologia nie były tak ściśle powiązane. Przekonaj się sam!

winyl, gramofon, zęby, naukowiec, Sam Haynor

Fot. Instructables

Fonograf jest jednym z wielu odkryć, które historia przypisuje Thomasowi Edisonowi. Jego wynalazek był pierwszym, który pomógł nagrywać i odtwarzać dźwięk i który pierwotnie był odtwarzany z cylindrów. Domowa wersja Haynora zapewne nie zapisze się w historii wynalazków, jednak z pewnością może posłużyć jako ciekawa i pomysłowa alternatywa dla spragnionych pomysłów amatorów tworów tego typu. Dla wszystkich chętnych zostawiamy link do instrukcji budowy fonografu. A nuż, może komuś się przyda.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →