Netflix and dance, czyli najlepsze filmy o clubbingu dostępne w internecie

fot. via executive-bulletin.com
Artykuł
Sven Marquardt

Prezentujemy najlepsze dostępne w internecie filmy dokumentalne traktujące o szeroko pojętym clubbingu i muzyce elektronicznej. Tytuły stosunkowo świeże bądź przywrócone do katalogu platform streamingowych. Nie znajdziecie tutaj Berlin Calling ani Human Traffic - warto jednak poświęcić czas i przyjrzeć się naszej TOP 5, w której każdy film wyróżnia się kompletnie odrębnym klimatem. Netflix, YouTube, Prime Video - poniżej obowiązkowe jesienne lekturki. Polecamy!

Connected (2021) | Netflix

Wybitny artysta z kręgu muzyki elektronicznej próbujący swoich sił z orkiestrą symfoniczną? Jeff Mills, Carl Craig, Juan Atkins, Laurent Garnier, Marc Romboy – to garstka tych, którzy z powodzeniem zagrali w asyście najlepszych orkiestr na świecie. Co za tym właściwie stoi? Z pewnością marzenie o wystąpieniu w najlepszych salach koncertowych. Niezwykła ambicja argentyńskiej legendy muzyki progresywnej Hernana Cattaneo zaprowadziła go na sam szczyt. Obraz Connected z 2021 roku dokumentuje przygotowania stojące za kultowymi występami w Teatro Colon, słynnej operze zlokalizowanej w centrum Buenos Aires.

Netflix
Connected / fot. materiały prasowe

W lutym 2018 roku Cattaneo zajął scenę jednego z najbardziej mitycznych miejsc w stolicy Argentyny. W Teatro Colon dał 4 koncerty, na których reinterpretował klasyki muzyki elektronicznej w akompaniamencie 50-osobowej orkiestry pod batutą Gerardo Gardelina. Trzy lata później Netflix udostępnił 40-minutowy film dokumentalny, w którym z bliska przyglądamy się produkcji Connected. Dokument oferuje głęboki wgląd we wszystkie aspekty mające wpływ na fakt, iż projekt ten stał się kamieniem milowym w karierze Cattaneo. Film opatrzony jest w ekskluzywny komentarz Hernana oraz innych bohaterów tamtejszych nocy. Pojawiają się m.in. tacy muzycy, jak Baunder & Oliverio z Soundexile, Nick Warren, scenograf Sergio Lacroix oraz sam Gerardo Gardelin.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Connected – trailer

Kraftwerk and The Electronic Revolution (2008) | Prime Video

Obraz Roba Johnstone’a z 2008 roku to najobszerniejszy film, jaki powstał do tej pory na temat wczesnych dokonań legendarnej formacji. To fascynująca podróż do dźwięków muzyki elektronicznej z lat 60.-80., których pionierem była niemiecka grupa Kraftwerk. Dokument w rozłożysty sposób opowiada o pierwszych inspiracjach legend elektroniki, ukierunkowanych głównie na odmianę eksperymentalnego rocka, jakim był w tamtym czasie krautrock.

Momentami bywa tego za dużo. Wątek jest na tyle rozległy, że powinien pojawić się w dedykowanym dokumencie poruszającym charakterystyczne dźwięki zalewające Niemcy w latach 60. Nie odkryjemy eureki, pisząc, że Kraftwerk powinien każdy usłyszeć na żywo. Jeśli jeszcze ktoś się waha, po tym dokumencie nie będzie miał żadnych wątpliwości. Pozycja obowiązkowa.

Kraftwerk And The Electronic Revolution – trailer

Better Days: The Story of UK Rave (2021) | YouTube

Nominowany do nagrody MOBO film Hugo Jenkinsa to istny list miłosny do brytyjskiej sceny muzyki elektronicznej. Można przypuszczać, że mnogość dokumentów ilustrujących clubbing w UK wyczerpała temat na przynajmniej kolejną dekadę. W tym wypadku mamy do czynienia z materiałem świeżym, poruszającym znane nam obszary w świetny, autorski sposób.

W produkcji, opowiadającej o pandemicznych realiach, wszyscy zgodnym głosem twierdzą, że muzyka jest dobra jak nigdy dotąd. Szybko jednak dokument schodzi na poważne problemy wśród osób aktywnie uczestniczących w clubbingu w UK. Widzimy zamaskowanych młodych ludzi dyskutujących o tym, że przegapili najlepsze lata swojego życia. Mocny tytuł i świetna lekcja clubbingu, przy okazji nakręcona przez wybitnego londyńskiego twórcę teledysków.

Better Days: The Story of UK Rave – trailer

Laurent Garnier: Off the Record (2021) | YouTube

Dokument-hołd dla jednego z pionierów muzyki tanecznej. Obserwujemy zarówno początki nieprawdopodobnej kariery francuskiego artysty Laurenta Garniera, jak i intrygującej historii muzyki elektronicznej z początku lat 80. W tętniącym życiem, bardzo zróżnicowanym środowisku dokumentów muzycznych brakuje tak osobliwych obrazów jak dzieło Gabina Rivoire. Wybitnie wypada ukazany rave’owy ruch na przełomie lat 80. i 90., wskakujemy również w sam tygiel Tresorowego kotła.

Film przypomina momentami hipnotyzujący, arthouse’owy portret Ricardo Villalobosa z If I Think Of Germany At Night. Podobnie mamy tutaj do czynienia z bezkrytyczną pochwałą kunsztu Garniera. Film opiera się na obszernych wywiadach z nim samym, co jest wprawdzie mocno elokwentne i pouczające, choć najbardziej interesujący wydaje się tutaj wątek antropologiczny, który śledzi powstanie house’u, rave’u i techno od lat 80. Obok niesamowitych opowieści francuskiego geniusza sporo tu interesujących wstawek od najlepszych – pojawiają się m.in. Jeff Mills, Richie Hawtin czy Carl Cox.

Laurent Garnier: Off the Record – trailer

Berlin Bouncer (2020) | Prime Video

Kto nie chciałby przyjrzeć się z bliska aspektom pracy najsłynniejszych bramkarzy w Berlinie? Jakim cudem faceci, często po 50. roku życia, zarywają nocki, żeby stanąć u bram najlepszych klubów na świecie? Berlin Bouncer to nietypowy dokument ilustrujący życie trzech „najważniejszych” bramkarzy w świecie berlińskiego clubbingu. Nie ma tutaj zbyt wiele akcji ani żadnej przemocy, jest za to dużo scen z samych klubów. W czasie gdy powstawał ten film, mężczyźni ci żyli w ekonomicznej niepewności związanej z zamknięciem klubów z powodu pandemii. To samo można powiedzieć o DJ-ach, którzy zjechali z całego świata, by żyć swoimi marzeniami w Berlinie.

Czytaj także: Bramka w klubie – kuratorzy eventu czy narzędzie dyskryminacji?

Produkcja stawia pytania o przyszłość tych ludzi po karierze na bramce. Widzimy mężczyzn, którzy powinni mieć stabilną pracę i rodzinę, wydaje się, że nie dojrzeli do dorosłego życia. Odpowiedź przychodzi jedna – nocne życie Berlina i uwaga, jaka ta profesja im przynosi, są zbyt silne, aby myśleć o zmianie zawodu.

Berlin Bouncer – trailerPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →