Napisał „Tu będzie techno” na elewacji kościoła. Teraz grozi mu 8 lat więzienia

Foto: PAP/Radek Pietruszka
News
Podejrzany o pobazgranie kościoła zatrzymany w Sylwestra

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wydał postanowienie o zastosowaniu aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy wobec osoby podejrzanej o wykonanie napisów na budynku kościoła św. Krzyża w Warszawie.

Podejrzany o pobazgranie kościoła zatrzymany w Sylwestra

Domniemany autor napisów „Tu będzie techno, Świeckie państwo” i „PiS won” na Kościele św. Krzyża w Warszawie został aresztowany przez policję w Sylwestra, o godz. 6:00 rano. „Nie zgadzamy się z tą decyzją, w najbliższych dniach będziemy składali zażalenie” – powiedział Gazecie Stołecznej obrońca aresztowanego. Podejrzany mężczyzna nie przyznaje się do zarzutów. Obrońca przyznał także, że jest zdziwiony całą sytuacją, ponieważ w jego opinii do tej pory w Polsce nie stosowano tymczasowego aresztowania w przypadku zniszczenia czy uszkodzenia elewacji budynku.

Co ustaliła policja?

Policjanci ustalili, że do zdarzenia doszło w nocy z 24 na 25 grudnia. Sprawa była prowadzona w kierunku ustawy o ochronie zabytków, czyli uszkodzenia zabytku. Funkcjonariusze informowali, że dysponują nagraniem monitoringu, na którym widać twarz sprawcy. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku straty przekraczają 100 000 złotych.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

„Barbarzyńcy, który wymazali elewację kościoła św. Krzyża, powinni sami pokryć koszt prac naprawczych i popracować w ramach zadośćuczynienia. Wystąpię o monitoring obiektu. Zero tolerancji dla wandalizmu. Sprejowanie po zabytkowych obiektach to plaga Warszawy” – skomentowała sprawę Magdalena Gawin, która jest generalnym konserwatorem zabytków.

Napisał „Tu będzie techno” na elewacji kościoła. Teraz grozi mu 8 lat więzienia
Foto: PAP/Radek Pietruszka

Wandalizm czy obraza uczuć religijnych?

Do sprawy odniósł się kolektyw Szpila, który udziela pomocy prawnej osobom zatrzymanym podczas protestów i za obywatelskie nieposłuszeństwo. „Sąd zasugerował też, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa z art. 196 KK, czyli obrazy uczuć religijnych” – napisali członkowie Szpili. Dodano, że zatrzymany nie udzielił wyjaśnień przed sądem.

CZARNY WOSK SHOWCASE: PER HAMMAR (DIRTY HANDS/SWEDEN)

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →