Najlepsze wydawnictwa miesiąca – luty 2023

fot. muno.pl
Artykuł
luty 2023

Najkrótszy miesiąc roku zleciał nam wyjątkowo szybko, ale to wcale nie oznacza, że ciekawszych wydawnictw było mniej - poniższe zestawienie to potwierdza. Luty dostarczył nam mnóstwo dobrej, nowej muzyki. Sprawdźcie!

ALBUMY I KOMPILACJE

Artysta: Earth Trax
Tytuł: Closer Now
Label: Lapsus Records
Styl: ambient, experimental, leftfield

Czołowy polski producent, który ma tak wiele do zaprezentowania, że funkcjonuje pod aż trzema aliasami, spod których regularnie wychodzą nowości, znów udowadnia, że ilość nie musi przeszkadzać jakości, a wręcz przeciwnie. Bartosz Kruczyński wraca jako Earth Trax z arcyprzyjemnym, onirycznym i zdystansowanym wydawnictwem. Closer Now ma niewiele wspólnego z poprzednim, świetnie przyjętym krążkiem a mianowicie The Sensual World, ma za to mnóstwo do zaoferowania. Eksperymentalna elektronika, w której mieszają się elementy ambientu, IDM-u, downtempo czy deconstructed club music sprawia, że Kruczyński zadziwiająco blisko orbituje wokół ostatnich wydawnictw Nicolasa Jaara czy Leona Vynehalla, zachowując przy tym subtelnie przemyconą taneczność. Album Closer Now pełny jest stylistycznych zakrętów, za to pozbawiony jakościowej sinusoidy – Earth Trax proponuje dopieszczone, przestrzenne brzmienie, niezależnie od ilości użytych środków czy tempa.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Earth Trax – Closer Now

Artysta: Orbital
Tytuł: Optical Delusion
Label: wydanie własne
Styl: Techno, IDM, Leftfield

Po energicznym, punkowym singlu z Sleaford ModsDirty Rat. zastanawialiśmy się, w którą stronę pójdzie duet braci Haroll na nadchodzącym krążku. Tymczasem okazuje się, że Optical Delusion to naprawdę solidna, eklektyczna propozycja, gdzie znajdziemy zarówno numery brzmiące jak ich najlepsze kawałki z lat 90., a także świetne piosenki. Ta 303 w Home do wokalu Anny B Savage to jest to – ten numer jest niesamowicie tanecznym kawałkiem, który jest złożony z niezbyt tanecznych, nieoczywistych dźwięków, tekstur podobnie jak w One Touch LCD Soundsystem. Nie jest to album perfekcyjny – w pewnym momencie ma się poczucice, że stracił on ciągłość i staje się tylko kompilacją fajnycb numerów, jednak warto spojrzeć na to z innej strony, a najlepiej podejść do niego kilka razy. Ja mogę Wam gorąco polecić byście odpalili ich sobie do jazdy. Czekamy na ich koncert na katowickim Tauronie.

Orbital – Day One

Artysta: Caroline Polachek
Tytuł: Desire, I Want To Turn Into You
Label: Perpetual Novice
Styl: Downtempo, UK Garage, Indie Pop, Leftfield

„Fajna ta nowa Polachkowa!” – czytam poraz kolejny. Ostatnio w mediach społecznościowych widzę mnóstwo postów określających w samych superlatywach najnowszy album amerykańskiej artystki Caroline Polachek – zachwyty jak najbardziej uzasadnione. To zjawiskowy i definitywnie najważniejszy album miesiąca, który z całą pewnością znajdzie się również w rocznych podsumowaniach najlepszych płyt. Desire, I Want To Turn Into You idealnie wpisuje się w obecne trendy, zarówno pod kątem muzycznym jak i wizualnym – artystyczny pop, pełen różnych naleciałości z muzyki klubowej, czy hiszpańskiej muzyki, a także liczne nawiązania do instant klasyków – rzecz jasna stylistyki Kate Bush, która ostatnio przeżywa drugą młodość, a także Imogen Heap. Nawet jak nie słuchasz na codzień popu albo go unikasz, tak kawałki z tego albumu Cię zachwycą – zaskakująco łatwo wpadają w ucho i naprawdę chce się do nich wracać. Już nie mówię o ich niebywałym remiksowym potencjale. Jeśli spodobały Wam się ostatnie albumy Jessie Ware to będziecie zachwyceni. Niedawno artystka została ogłoszona headlinerką tegorocznego Open’era, także to bardzo dobra zachęta aby zaplanować sobie wycieczkę do Gdyni na 30 czerwca. Czuję, że lato będzie należeć do niej!

Caroline Polachek – Billions

Artysta: DJ BLIK
Tytuł: Topia
Label: wydanie własne
Styl: electronica, happy rave, funky house, indie pop

Klubowa nostalgia w nowej formie. Wydawniczy debiut pewnego animowego didżeja i producenta z Warszawy zachwyca, bawi i wciąga swoją złożonością, nawet jeśli słuchacz nie jest wtajemniczony w klimaty warszawskich klubów, lub nigdy nie miał okazji odwiedzić zamkniętych już miejsc jak słynne 1500. Jest szybko, artystycznie, funkowo, a nawet przebojowo – po usłyszeniu Powiększenia z nawijką Szczyla raczej nie wyjdzie Wam ten numer z głowy. Ciekawe jak ten materiał sprawdzi się na żywo.

DJ BLIK ft. Szczyl – Powiększenie

Artysta: Patrik Carrera
Tytuł: OLYMPIAN 36
Label: OLYMPIAN
Styl: techno

Solidny kandydat do techno albumu roku. Wszystkie pozycje dla sublabelu Developera Modularz bierzemy w ciemno, ale najnowsza praca Carrery dosłownie niszczy system. Monolityczny zestaw o niesamowitej wręcz sile rażenia to jego najlepsze dotychczasowe wydawnictwo, które podpali niejeden parkiet. Koniecznie odpalcie na dobrym soundzie. Moc jest z Patrikiem.

Patrik Carrera – Augment 6

Artysta: Searching for Management 
Tytuł:  Searching for Management 
Label: 33 Records
Styl: electronic

Poznański duet Searching for Management prezentuje swój wyczekiwany, debiutancki album. To krążek, który pachnie świeżością kompozycyjną – rzadko słyszymy na polskim podwórku tak kompletne, wykraczające poza normy gatunkowe płyty. Fantastyczne zderzenie żywych instrumentów z urządzeniami charakterystycznymi dla muzyki elektronicznej przynosi zamierzony efekt. Za każdym kolejnym przesłuchaniem płyta odkrywa coś innego – będziemy do niej wracać. Perełka!

Searching For Management – If Your Only Wish 

Artysta: Sam Goku
Tytuł: Things We See When We Look Closer
Label: Permanent Vacation
Styl: electronic

Wybitny krążek ze stajni monachijskiego labelu Permanent Vacation. W palecie dźwięków Goku znajdziemy ambient, field recordings czy nawet techno w bardziej konwencjonalnym znaczeniu. I jest jeszcze jedna strona, która z konwencjami gatunkowymi ma niewiele wspólnego – czuć tu płynącą magię. Azjatyckie dźwęki cymbałow, perkusja miesza się z klubowymi bitami, nadając jegio produkcjom własny charakter. Genialne połączenie stylistycznie bardzo różnych numerów przynosi nam jeden z bardziej fascynujących albumów ostatnich miesięcy.

Sam Goku – Libellenflug


EP-ki

Artysta: We Call It Voight-Kampff
Tytuł: Para Bellum EP
Label: International Day Off
Styl: techno

Kolejne dzieło Artura Szatkowskiego dla IDO zachwycające głębią brzmienia. Łącznie trzy oryginalne utwory z remiksem tytułowego Para Bellum od Pacou to zestaw łączący klubową funkcjonalność z mocno tripujacym vibem. Ciężko wskazać faworyta – klimatyczne utwory mieszają się tu z minimalowymi killerami dając jedną z lepszych, polskich techno EP-ek ostatnich czasów. Ten gość zamiatał za DJ-ką ale to w studio robi prawdziwą magię. Support EP-ki budzi podziw – słowa uznania spłynęły od takich postaci jak Alexander Kowalski, James Ruskin, Kr!z, Lag, Pfirter, Regis czy Takaai Itoh. Nie mamy więcej pytań.

We Call It Voight-Kampff – Para Bellum

Artysta: RE-ST
Tytuł: Bistorta EP
Label: NOMO
Styl: techno

Tandem Rémiego Bascou i Stefana Helmke powraca po dłuższej, czteroletniej wydawniczej przerwie ze świetną trzyutworową EP-ką, która jest mieszanką ich impresji na temat podwodnego dźwięku wraz z intesywnym, dynamicznym techno. Bistorta zachwyci zarówno purystów gatunku jak i miłośników bardziej komercyjnych odmian.

RE-ST – Bistorta EP

Artysta: Phase Twice
Tytuł: Hark EP
Label: TUTU
Styl: techno

Minimalistyczna, ale niezwykle hipnotyczna EP-ka, która wciąga zarówno swoją prostotą co nieprzewidywalnością. Hark to uniwersalna propozycja do wprowadzenia większej, ale też nie przesadnie agresywnej, dynamiki na Twojej playliście.

Phase Twice – Hark EP

Artysta: DJ Drexto
Tytuł: Spectrum Protocol
Label: Korpus 9
Styl: peak-time techno

A skoro mowa o dynamice – brytyjski weteran sceny DJ Drexto wydał świetną, czteroutworową EP-kę z oldschoolowym pazurem, choć również nie brakuje tu miejsca na melodyjne dźwięki, jednak wszystko jest tu dobrze wypośrodkowane. Fani brzmienia ze stajni Tresora z lat 90. będą zachwyceni.

DJ Drexto – Spectrum Protocol

Artysta: Niclas Erlandsson
Tytuł: Väsen EP
Label: Antimodus
Styl: techno, industrial, electro, breaks

Pod koniec miesiąca ukazała się czteroutworowa EP-ka szwedzkiego producenta Niclasa Erlandssona, która jest świetnym crossoverem electro oraz ciężkiego techno z silnym wpływem industrialu. Absolutny must have dla fanów nieszablonowych miksów.

Niclas Erlandsson – Vitorm

Artysta: Floorplan
Tytuł: We Give Thee Honor / Makes Me Wanna
Label: M-Plant Music
Styl: house

Name more iconic duo! Robert i Lyric Hood opanowali „gospel techno” do perfekcji a ich wizytówka/formuła doskonale sprawdza się także na ich najnowszym dziele. Nazwa Floorplan stała się synonimem konkretnego brzmienia – te utwory podnoszą na duchu, dają radość w najczystszej formie, powodują poruszenie ciała. Jest w tym nieskazitelna miłość – do drugiego człowieka i muzyki house. Legendarny tatuś z córką nie robią tutaj żadnego przewrotu, znamy ten sound na pamięć – i nich tak zostanie, bo są w tym naprawdę wyjątkowi.

Floorplan – We Give Thee Honour

Artysta: Marco Bruno
Tytuł: The Logic Behind 
Label: Earwiggle
Styl: techno

Wydawnictwa dla labelu Sunil Sharpe’a kojarzą się z niekonwencjonalnymi ucieczkami w electro, techno i industrial. Najnowsza praca Marco Bruno łączy te cechy dając nam pozycje brutalną, innowacyjną, niewygodną w odbiorze ale finalnie niezwykle satysfakcjonującą. Dziwaczny świat Earwiggle w pełnej okazałości – ostra perka, gitarowe riffy, psychodeliczne rytmy dadzą dużo radości poszukującym oryginalnych kompozycji.

Marco Bruno – Riot

Artysta: Toumba
Tytuł: Petals
Label: Hessle Audio
Styl: electronic

Toumbę to obecnie jeden z najbardziej kreatywnych młodych artystów sceny klubowej. Jordański DJ i producent skutecznie szuka szuka inspiracji w rytmicznej pomysłowości bezkompromisowej palety dźwiękowej. Wydawnictwa od Hessle Audio to zawsze spore wydarzenie, będące gwarantem jakościowego, podziemnego rytmy 4×4. Minimalistyczna sekcja rytmiczna w połączeniu z naleciałościami muzyki tanecznej z Południowej Jordanii wypadają nieprzyzwoicie oryginalnie.

Toumba – Istibtan

Artysta: Malik Hendricks
Tytuł: Praise
Label: OFF Track
Styl: house

Tytułowy utwór EP-ki to świeże ujęcie gospel house’u, zbudowane wokół uduchowionych sampli wokalnych pasujących do kościelnego chóru. Jednak zamiast pompujących organów i ognistych build-upów, Hendricks stawia na głębokie pady, napędzający techno bassline i jazzowe melodie. Hendricks coraz pewniej czuje się w swoim fachu. Eksperymentując z wpływami innych gatunków pokazuje nam jak kilkudziesięcioletnia tradycja może być przearanżowana na współczesną formę ekspresji. Miód!

Malik Hendricks – Praise


SINGLE I REMIKSY

Artysta: Depeche Mode
Tytuł: Ghosts Again
Label: Columbia Records
Styl: synth pop

Prawdopodobnie najdłużej wyczekiwany singiel we współczesnej historii muzyki. Depesze wracają w wielkim stylu po stracie współtwórcy grupy Andy’ego Fletchera. Ghosts Again porusza się gdzieś między światłem i cieniem. Singiel nasiąka imponującym chrzęstem elektroniki rozświetlonym przez jakąś odległą formę nadziei. Absolutnie perfekcyjne wykonanie – Depeche Mode czerpie tu z dziesięcioleci doświadczeń, przyjmując także nowe pomysły realizacyjne. Andy byłby dumny.

Depeche Mode – Ghosts Again

Artysta: Overmono
Tytuł: Calling Out
Label: XL
Styl: Breakbeat, Ambient

Premiera longplaya Overmono coraz bliżej – w międzyczasie duet odsłania kolejne karty. Calling Out to kolejny, bardzo dobry, ambientalny, wręcz marzycielski kawałek, który sprawdzi się zarówno na zadymionym parkiecie, co podczas treningu, czy jazdy samochodem w deszczu.

Overmono – Calling Out

Artysta: Tzusing
Tytuł: 孝忍狠 (Filial Endure Ruthless)
Label: PAN
Styl: EBM, industrial, techno

Najpopularniejszy przedstawiciel chińskiej sceny techno zapowiedział swoją nadchodzącą płytę w berlińskim PAN singlem 孝忍狠 (Filial Endure Ruthless). Będzie to bardzo osobiste wydawnictwo, w którym Tzusing poruszy między innymi temat męskości – mocna, solidna elektronika z ogromną ilością odniesień do dźwięków i kultury Dalekiego Wschodu gwarantowane.

Tzusing – 孝忍狠 (Filial Endure Ruthless)

Artysta: Jimmy Pé
Tytuł: Tunnel Vision
Label: Universal (!)
Styl: techno

Ten Słowacki Boys Noize (jak określiłem artystę w zestawieniu MunoEuropa) poszedł właśnie w ślady.. Schacke!? A to heca! Mówi się, że techno to mainstream – o ile u nas w kraju może jeszcze nie do końca, tak na Słowacji Juraj Hrabal, znany pod aliasem Jimmy Pé wypuścił pod egidą Universala nowy singiel, który równie dobrze mógłby się znaleźć w miksach na takich imprezach jak Shissma czy Lust Supper!

Jimmy Pé – Tunnel Vision

Artysta: Adam Beyer
Tytuł: Legend
Label: Drumcode
Styl: melodic techno

W międzyczasie Adam Beyer ogłosił swoją rezydenturę w Hi Ibiza, gdzie będzie towarzyszyć Ericowi Prydzowi. Nowy, przestrzenny i marzycielski numer ojca Drumecode’u poniekąd puszcza oczko do znanego z lat 2000. trance-owego brzmienia Szweda. Myślę również, że nazwa utworu nie jest przypadkowa, gdyż prawdopodobnie dźwięki syntezatora zostały stworzone za pomocą jednej z najlepszych, choć nieoficjalnych emulacji Model DSynapse Legend.

Adam Beyer – Legend

Artysta: Kölsch, Tim Engelhart
Tytuł: Looking Class / Full Circle Moment
Label: IPSO
Styl: melodic techno

Po serii prób na największych scenach festiwalowych świata i nie tylko, w końcu „najbardziej melodyjne” wersje wspólnych kawałków Kölscha, Tima Engelharta trafiły do sieci. Looking Class / Full Circle Moment świetnie nadadzą się zarówno do lekkiego, letniego miksu jak i domowego odsłuchu.

Kölsch, Tim Engelhart – Looking Class / Full Circle Moment

Artysta: Beroshima, V.A.
Tytuł: The Lost Frea(k)quencies Vol. 3
Label: Muller Records / Acid Orange
Styl: techno

Berliński producent Frank Muller, znany pod aliasem Beroshima, wypuścił minimalistyczny singiel z POTĘŻNYM zestawem gości – z listy artystów, którzy podjęli się remiksu oryginału możnaby było złożyć idealny skład na festiwalową scenę: Henning Baer, Marcel Dettman, Somewhen, Tijana T, Rødhåd. Każdy numer brzmi inaczej – pomimo, że mamy do czynienia z interpretacją tego samego kawałka, który jest dość prosty, tak można odnieść wrażenie, że to mógłby być równie dobrze longplay.

Beroshima – Interplugreaction (Somewhen Remix)

Artysta: Youth Novels, Frank Wiedemann
Tytuł: 2NITE
Label: Golba Music
Styl: downtempo, trip-hop

Polski zespół z ficzerem samego Franka Wiedemanna – już samo to zdanie robi wrażenie. A jak jest z efektem tej współpracy? Wągrowiecki duet Youth Novels, który w ostatnich latach jest czołową rodzimą formacją z okolic dream popu i subtelnej, minimalistycznej elektroniki, ma na koncie kilka spektakularnych sukcesów, w tym obecność ich muzyki w produkcjach Netflixa czy support przed Hooverphonic. Ponadto do pracy przy swoich kolejnych świetnych produkcjach, jak choćby EP-ka Blue z 2021 roku, Anna Babrakowska i Emil Nowak angażowali osoby odpowiedzialne za sukcesy RY X, Ólafura Arnaldsa, Nilsa Frahma i The xx. Tym razem Youth Novels połączyli siły z współtwórcą Âme i właścicielem wytwórni Innervisions oraz Bigamo Musik. Jak wyszło? Do znanej już estetyki polskiego duetu, niemiecki producent subtelnie wplótł nienachalne elektroniczne elementy. Można rzec, że Frank Wiedemann „doprawił” utwór 2NITE sobie znanymi smaczkami. Tym samym melancholijna ballada zyskała nieco downtempowego charakteru, znakomicie pasującego do core’owej twórczości Youth Novels.

Youth Novels feat. Frank Wiedemann – 2NITE



Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →