Najczęściej bookowani techno artyści na festiwalach – raport

fot. Measure PR UK
News
Amelie Lens

Sezon festiwalowy rozpoczął się na dobre. W związku z tym Viberate - lider w dziedzinie danych i statystyk branży muzycznej - dokonał analizy najczęściej bookowanych artystów i gatunków, które pojawiają się na wielkoformatowych imprezach na całym świecie. Sprawdź, kto rozbił bank tego lata.

Techno. Muzyka podziemia to mrzonka

Muzyka taneczna/elektroniczna to zdecydowana czołówka reprezentująca pojawiające się gatunki na scenach festiwalowych. Techno ma tutaj wybitnie wysokie miejsce spośród podgatunków, które trzęsą letnimi festiwalami. Viberate bierze za przykład Ultra Music Festival, najbardziej EDM-owy z głównych festiwali tanecznych w trakcie sezonu. Techno stanowiło tutaj 15% spośród wszystkich gatunków, zaś podczas samego festiwalu zagrało dokładnie 20 artystów reprezentujących ten odłam. W tych liczbach znajdują się oczywiście artyści, którzy są najczęściej bookowanymi postaciami na scenie.

Techno
Charlotte de Wiite / fot. via facebook

Jacy konkretnie DJ-e znajdują się na szczycie piramidy najczęściej zapraszanych osób na festiwale w 2022 roku? W tym roku prym wiodą Amelie Lens, Reinier Zonneveld, Nina Kraviz i Charlotte de Witte. Raport daje do myślenia o popularności muzyki techno, która dosłownie zalewa największe festiwale na świecie. Czy ktoś jeszcze kilka lat temu pomyślałby, że na naszym rodzimym Open’erze pojawi się Nicole Moudaber, Adam Beyer czy VTSS? Techno to dzisiaj mainstream, gatunek popularny, rozpoznawalny i przyciągający tłumy. Organizatorzy festiwali doskonale o tym wiedzą, stąd coraz śmielsze przemycanie techno w miejsca niemające wcześniej z tym gatunkiem nic wspólnego.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Reinier Zonneveld Live from Ultra Music Festival 2022

Techno. Kobiety najpopularniejsze

Raport Viberate analizuje jeszcze jedną ciekawą zależność. Badania pokazały, iż spośród 100 najczęściej bookowanych artystów na tegoroczne festiwale 76% z nich to męskie bandy lub DJ-e. Nierówność płci na imprezach jest nadal bardzo dużym problemem, tym bardziej ciekawie wypada fakt, iż na top 4 najczęściej zapraszanych artystów 3 z nich to właśnie kobiety.

Czytaj także: DJ/DJka/Live Act Roku Techno Roku Polska 2022

Techno również znalazło się w raporcie, trafiając do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych gatunków granych na scenach festiwalowych w tym roku. Podczas gdy muzyka taneczna zajęła pierwsze miejsce z 8,9-procentowym udziałem w festiwalach, techno utrzymało się na ósmej pozycji z obecnością o wartości 4,9%. Co ciekawe, gatunek ten znalazł się zaledwie o 0,1 punktu procentowego wyżej niż hardstyle, który staje się coraz popularniejszy w całej Europie. Chociaż liczby te mogą nie wydawać się dla niektórych istotne, to jednak mają wpływ na osoby podejmujące decyzje o tym, kto zagra na największych festiwalach na świecie.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →