Muzyka prosto z minerałów. Projekt muzeum w dawnej kopalni i niemieckiej wytwórni

News
Ruhr Museum, The Third Room

Co mają wspólnego kamienie szlachetne i muzyka techno? O wiele więcej niż nam się wydaje. Na tak niecodzienne połączenie zdecydowało się Muzeum Ruhry (dawniej Muzeum Zagłębia Ruhry) i wytwórnia The Third Room. Fascynujący w konsekwencji projekt dostarczył 8 utworów (plus kolejne w przyszłości) stworzonych za pomocą zsamplowanych dźwięków... surowców naturalnych. Brzmi jak żart? Nic bardziej mylnego. 

Jesteśmy bardzo podekscytowani mogąc ogłosić pierwsze z czterech wydawnictw serii Stone Techno, która jest efektem współpracy pomiędzy światowej sławy Ruhr Museum i The Third Room. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieco mylące. Co wspólnego mają kamienie i muzyka techno? Cóż, odpowiedź jest bardzo prosta, a jednocześnie fascynująca.

– brzmi w pierwszym komunikacie niemiecka wytwórnia

Żeby lepiej zrozumieć omawiany fenomen, uplastycznijmy kilka faktów. Kompleks przemysłowy Kopalni Węgla Kamiennego Zollverein w Essen od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowany w latach 1928-1932 i zlikwidowany w 1986 roku podzielony był na dwa obszary – Zeche Zollverein (sama kopalnia) i Kokerei Zollverein (koksownia). Obecnie, jest to rozległy kampus mieszczący m.in. muzea i przestrzeni eventowe, mieszczący się trzech poziomach o łącznej powierzchni ok. 2 tyś. m². Nazywany Mischanlage Zollverein kompleks jest siedzibą wytwórni The Third Room, współpomysłodawcy projektu Stone Techno Series.

Ruhr Museum, The Third Room

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Fot. Die Kokorei

Mischanlage Zollverein i minerały źródłem muzyki

Dr. Achim Reisdorf (geolog Fundacji Muzeum Ruhry) i Kurt Glucki (Ohm Resistance) wpadli na pomysł, aby zsamplować dźwięki naturalnych surowców dostępnych na wyposażeniu muzeum. Celem niecodziennego eksperymentu było stworzenie ogromnego banku danych za przetworzenie których odpowiedzialny był The Third Room Studios. Użycie wysokiej klasy analogowego sprzętu, w celu uzyskania jak najlepszej jakości dźwięku, przełożyło się na limitowane wydawnictwa (po 300 sztuk z każdej EP-ki) 180 gramowych marmurkowych 12″ płyt winylowych. W ramach serii wydawniczej Stone Techno odbędzie się również współpraca z Arte Concert i Mutek Festival.

Hexagonal EP

Stone Techno Series. Druga EP-ka w drodze

Powstała baza została udostępniona takim artystom jak: Dax J, FJAAK, Hadone, Inhalt der Nacht, Yan Cook, Matrixxman, Nene H, Oscar Mulero, RØDHÅD i wielu innym. Każdy z zaproszonych otrzymał bibliotekę sampli, składającą się z nagranych minerałów z Zagłębia Ruhry, a ich zadaniem było stworzyć utwór wyłącznie z tych dźwięków.

Zaplanowana na 20 sierpnia druga EP-ka projektu, Cubic-ka, prezentuje 4 różniące się od siebie utwory. Matrixxman dostarcza nam ambientowy majstersztyk, RØDHÅD z kolei ukazuje swoje nieskazitelne umiejętności w tworzeniu ciągle ewoluującego napięcia w swoim dubowym techno podejściu. Na drugiej stronie krążka Yan Cook eksploruje dynamizm sampli, podczas gdy rezydent The Third Room, VNN., eksploruje hipnotyczny groove.

Chcieliśmy połączyć te różne aspekty i stworzyć interdyscyplinarny projekt muzyczny, którego efektem jest kilka wydawnictw z unikalnymi krajobrazami dźwiękowymi, atmosferami i rytmami. Ciesz się podróżą!

– kontynuuje The Third Room

Cubic EP



Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →