Muzyczne podsumowanie 2008 – muzikanova.pl

Artykuł

Rok 2008 można zaliczyc do muzycznie udanych, choc nie przełomowych. Ukazało się wiele genialnych albumów, singli, kompilacji itd. Postanowilismy wybrać najciekawsze propozycje mijających 12 miesięcy!

Koniec roku to dobry czas na podsumowania. Wybraliśmy sześć kategorii, wśród których redakcyjne kolegium wytypowało po 10 najlepszych propozycji. Pierwsze miejsca zostały dodatkowo uzasadnione. Przed Wami pierwsze muzyczne podsumowanie roku wg muzikanova.pl:

 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy


 

ALBUMY ROKU 2008 – TOP 10 wg muzikanova.pl

 

Są albumy, których namiętnie słuchamy przez długi okres czasu, odkładamy na półkę i w natłoku nowych wydawnictw o nich zapominamy. Są też takie, do których wracamy i przypomninając sobie ich brzmienie widzimy obrazy i czasy, które z nimi się kojarzą. Ale co zrobić z albumem, który już po pierwszym przesłuchaniu wzbudza w nas wyjątkowe emocje – reminiscencje, retrospekcje, a jego dźwięki wydają się być tak znajome, iż trudno uwierzyć, że to płyta która dopiero co się ukazała? Chcemy podzielić się nią ze znajomymi, szukamy ludzi na których wywarła podobne wrażenie, jesteśmy w szoku. Czy taki album ukazał się w 2008 roku? Tak! Jest nim wydawnictwo Matta Edwardsa znanego jako Radio Slave oraz jego przyjaciela Joela Martina, którzy pod szyldem Quiet Village wydali naszym zdaniem najciekawsze muzycznie zjawisko tego roku – Silent Movie! Panie i Panowie oto numer jeden:

 

1. Quiet Village – Silent Movie [!K7]

 

 

2. Lee Jones – Electronic Frank [Aus Music]
3. Hercules & Love Affair – Hercules & Love Affair [DFA Records]
4. Marcin Czubala – Chronicles Of Never [Mobilee]
5. Noze – Songs on the Rocks [Get Physical Music]
6. Guy J – Esperanza [Bedrock]
7. Kenny Larkin – Keys, String & Tambourines [Planet E]
8. Format : B – Steam Circuit
9. Loco Dice – 7 dunham place [Desolat]
10. Catz 'n Dogz – Stars Of Zoo

 


 

DJ ROKU 2008 – TOP 10 wg muzikanova.pl

 

Docenienie umiejętności, flow i wizji podczas występu dj’skiego wydaje się być sprawą prostą. Jednak ile gustów tyle opinii, też wybór najlepszego dj’a mijających 12 miesięcy wzbudził wiele emocji. Po burzliwej dyskusji, uznaliśmy iż na 'numero uno’ zasługuje, dj i artysta, który swą osobą wzbudza ich niewiele mniej. 'Szaman’, bo tak najczęsciej określa się tę postać, jest niekwestionowanym liderem popularności w większości zakątków globu. Mieliśmy okazję posłuchać go wreszcie w Polsce latem 2008 podczas festiwalu Audioriver. Mowa o boskim Ricardo aka Ricardo Villalobos, który swoimi wielogodzinnymi setami czaruje publikę całego świata, czy to na afterach w Berlinie, czy na imprezach na Ibizie, czu open’airach dla kilkuset tysięcy ludzi.

 

1. Ricardo Villalobos

 

 

2. Laurent Garnier
3. Richie Hawtin
4. Dixon
5. Luciano
6. Solomun
7. ar:pi:ar (Raresh, Pedro, Rhadoo)
8. Jamie Jones
9. Carl Craig
10. Sasha

 


 

KOMPILACJE ROKU 2008 – TOP 10 wg muzikanova.pl:

 

Kompilacji na rynku pojawiła się całkiem spora ilość. Ukazały się gnioty, po których przesłuchaniu człowiek zastanawiał się w jakim celu zostały nagrane, ale na szczęście znalazła sie całkiem pokaźna liczba tych, które zagościły w naszych odtwarzaczach na dłużej. Przed Wami najlepsze kompilacje 2008 roku, warto wspomnieć, iż w tej kategorii panowała względna zgodność co do wyboru pierwszej 10. Żałowaliśmy nawet, że od 1 do 10 nie ma więcej miejsca, ale trzeba się było zdecydować. Życie!:) Pierwsze miejsce dosyć nietypowe, gdyż jest to jednocześnie mix i album. Masomenos to brygada paryskich stworków całkiem nieźle odnajdujących się w muzyce elektronicznej. Przebojowo wkroczyli w rok 2008, i równie mocnym akcentem go zakończyli. Masomenos Live Mix słucha się jednym tchem, raz po raz przerywanym siarczystym słowem uznania. Jeśli jeszcze nie słyszeliście sprawdźcie koniecznie.

 

1. Masomenos Live Mix

 

 

2. Efdemin – Carry On: Pretend We Are Not In The Room [Curly]
3. Rennaissance The Mix Collection mixed by Danny Howells [Renaissance]
4. Wighnomy Bros – Metawuffmischfelge [Freude am tanzen]
5. Fabric 39 –
Robert Hood [Fabric]
6. Fabric 43 – Metro Area
[Fabric]
7. Sascha Funke – Watergate 02 [Watergate]
8. Satoshi Tomiie – The Master Series
[Renaissance]
9. Marcel Dettmann – Berghain 02 [Ostgut ton]
10. The fuse presents Deetron [Fuse]

 


 

PRODUKCJE ROKU 2008 – TOP 10 wg muzikanova.pl

 

Top 10 najlepszych produkcji 2008 roku otwiera „nasza duma narodowa” czyli Jacek Sienkiewicz. W kawałku „Beacon” zaczarował fantastycznym saksofonowym hookiem i nieprawdopodobną miękkością technicznych beatów. Co prawda malkontenci zarzucali dziwną koherencje muzyczną z dźwiękiem Chile, ale utwór znalazł swoją drogę do case’ów DJ’ów zarówno house, jak i techno. A propos house to właśnie pod tym hasłem upłynął nam 2008 rok, zdominowany przez frankfurcką rodzinę Oslo/Cecille, czego wyrazem obecność w podsumowaniu SIS’a, Johnnego D i Roberta Dietza. Sebo K chicagowską „Divą” przygotował nader prosty i jednocześnie efektywny numer. Drugimi zwycięzcami sezonu są Holendrzy z rodziny 2000 and one, tu reprezentowani przez District One i Jorisa Voorna – motoryka house w estetyce techno i dzieło zniszczenia na parkietach gotowe. Agoria i Villalobos bynajmniej nie za zasługi, Dave Aju  za perfekcyjnie zrealizowany, finezyjny koncept. Tak więc rok 2008 pod hasłem „House, house and more fuckin’ house”, ciekawe jaki będzie 2009 ?? Miejmy nadzieję, że bardziej muzycznie zróżnicowany. – Michał bshosa Brzozowski

 

1. Jacek Sienkiewicz – Beacon [Recognition]

 

 

2. SIS – Nesrib [Cecille]
3. Agoria – Dust
4. Sebo K – Diva [Mobilee]
5. Dave Aju – Crazy Place [Circus Company]
6. Ricardo Villalobos – Enfants (Chants) [Sei Es Drum]
7. District one – Handsome [100% pure]
8. joris voorn – the deep inside of the moog [Cocoon]
9. Johhny D – Orbitalife [Oslo]
10. Robert Dietz – Lost Horizons

 


 

REMIXY ROKU 2008 – TOP 10 wg muzikanova.pl:

 

W 2008 roku ukazało się wiele doskonałych utworów ale równie dużo lub może nawet więcej ich aranżacji. Nie dziwi więc fakt, iż nowe wersje numerów, często były popularniejsze od oryginału. Niekwestionowanym liderem rankingu remixerów 2008 byłby zapewne Radio Slave, i to do niego trafia żółta koszulka lidera klasyfikacji Remixy Roku 2008 za doskonały w swej prostocie aranż utworu Mlle Caro i Francka Garcii – Dead Souls. Numer ten znalazł się na wielu kompilacjach i na długo zadomowił się w case’ach czołówki dj’skiej naszego globu. Dead Souls stał się bez dwóch zdań hymnem 2008 roku, a Radio Slave zasłużył sobie swoim warsztatem na niski ukłon, co też niniejszym czynimy.

 

1. Mlle Caro & Franck Garcia – Dead Souls (Radio Slave Long Distance Kiss Remix) [Buzzin’ Fly]

 

 

2. Ane Brun – Headphone Silence (Henrik Schwarz Remix / Dixon Edit) [Objektivity]
3. Kerri Chandler – Pong (Ben Klock) [Deeply Rooted House]
4. James Teej – I’m a human (Cassy Remix) [Connect Four]
5. Morgan Geist – Detroit (Carl Craig  remixes) [Environ]
6. Kevin Saunderson feat. Inner City – Good Love (Remixes) [KMS]
7. Marc Romboy – Elif (Jimpster Remix) [Systematic]
8. Lemos, Kreon – Lookoshere (Wighnomy’s rmx) [Resopal]
9.
Ochsenbauer, Boenig – Der Grunewald (Stephan Hinz)
10. Two Aramdillos – Hamlin (Sascha Dive Secret Dub Mix)

 


 

ODKRYCIE ROKU 2008 wg muzikanova.pl:

 

 

SIS i JOHNNY D – ex eqauo

 

 

Nominacja ex aequo, bo i 2 największe hity sezonu nalezą do ww. gentlemanów. Ci pochodzący z Mannheim i co ciekawe zaprzyjaźnieni ze sobą  młodzieńcy reprezentują młodą falę deep house. Turek Burak Sar, czyli SIS zasłynął utworem „Trompeta”, wydanym przez Villalobosa na SED, krytykom mówiącym o drugim „Heaterze” zamknął usta wydając „Nesrib”. Easy bomb śpiewał juź kaźdy parkiet świata 😉 Turek odwaźnie sampluje i ma duźą łatwość w knstruowaniu bounsującego groove. Johnny D pochodzi z Eyrtrei układa niekończące się, hipnotyczne housowe kawałki, do których sam śpiewa. „Orbitalife” był i jest dalej grany przez wszystkich największych. Ekspresowo roznący fame utworu sprawił, źe Johnny w ciągu pół roku zwiedził najlepsze kluby na świecie. I mimo, źe chyba wpadł w pułapkę własnego stylu – wszystkie utwory brzmią bardzo podobnie – to ciągle czekamy na więcej. – Michał bshosa Brzozowski

 


 

PS.

Wiele albumów, utworów i artystów nie zmieściło się w pierwszym muzycznym podsumowaniu roku wg serwisu muzikanova.pl co nie znaczy, że ich nie doceniamy. Wybór był bardzo trudny ale mamy nadzieje, że powyższe podsumowanie stanowi dobry przyczynek do spojrzenia wstecz na te 12 minionych miesięcy i pozwoli z równie wielkimi emocjami czekać na to co przyniesie rok 2009. Życzymy zarówno sobie i Wam by był to rok wyjątkowy, wypełniony muzycznymi perłami. W podsumowaniu czynny udział brali redaktor Michał Bshosa Brzozowski,  Maciej MCQ Panek, Tomasz Bad Company Kramer oraz rednacz Aleksander Juniore Kubaczewski.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →