Muzikanova Podcast 05 – Dj Haze
To na pewno zwrotny moment w młodej historii naszych podcastów. Za piątą odsłonę odpowiedzialny będzie Dj Haze - właściciel wytwórni Pierogi Records i legenda poznańskiego clubbingu.
DJ Haze, a właściwie Tim Hazell jest walijskim producentem, dj-em i właścicielem wytwórni mieszkającym w Polsce, w Poznaniu. Jego kariera DJ-a trwa już ponad 10 lat w ciągu których Haze grał w klubach takich jak Ministry of Sound i Pacha (London), w prawie każdym klubie w Polsce, a także na kilku liczących się festiwalach. Haze miał okazję występować dla Kinky Malinki i Housexy oraz na imprezach z największymi światowymi sławami.
W wywiadzie rozmawiamy o początkach sceny klubowej w naszym kraju, polskich producentach i najbliższych planach dj’a Haze’a. Choć swój rodowód ma na Wyspach, sercem na pewno jest z naszym krajem. Chcemy by najbliższe podcasty były nagrywane również przez przedstawicieli polskiej sceny. Na dobry początek posłuchajcie najnowszego Muzikanova Podcast.05 w wykonaniu Dj’a Haze’a.
Muzikanova Podcast 05 – DJ Haze ŚCIĄGNIJ!
WYWIAD: DJ HAZE
Zacznijmy od początku, jak to się stało, iż wciągnęła Cie muzyka elektroniczna i jakie były Twoje pierwsze inspiracje?
Muzyka elektroniczna, z którą po raz pierwszy miałem do czynienia to m.in. utwory takich artystów jak Cabaret Voltaire, New Order, a jeśli chodzi o wytwórnie to Factory, Some Bizzare. To były wczesne lata ’80. Jak daleko tylko sięgnę pamięcią zawsze lubiłem życie nocne, zabawę, chociaż wtedy termin “clubbing” jeszcze nie istniał. Gdy nadeszła muzyka house, łącząca elektronikę z clubbingiem byłem na to gotowy!
W Polsce pojawiłeś się gdy scena klubowa w naszym kraju dopiero startowała. Można powiedzieć, że jesteś z nią od początku. Z perspektywy czasu ale i patrząc w przyszłość, jakie widzisz wady i zalety polskiego clubbingu i polskiej sceny?
Uważam, że byłem bardzo uprzywilejowany mogąc uczestniczyć w początkach powstawania sceny klubowej w Polsce. Wyobraź sobie, że kiedy grałem po raz pierwszy muzykę house, ludzie myśleli, że to techno, tylko trochę jakieś takie inne. To niesamowite móc zobaczyć całą ewolucję clubbingu w Polsce – od skromnych początków, aż do stanu obecnego. Teraz na scenie jest bardzo wielu dobrych dj’ów, klubów oraz producentów. Myślę, że sporą wadą jest komercjalizacja muzyki i sceny ale to dzieje się wszędzie – nie tylko w Polsce.
Chyba najlepszą rzeczą w polskim clubbingu jest niezwykle entuzjastyczne nastawienie ludzi. Za każdym razem gdy zapraszam jakiegoś artystę zza granicy, jest zdziwiony tym, że ludzie są tu tacy otwarci i przyjacielscy.
Jednak jedną z najwiekszych wad polskiego clubbingu jest to, że z jakiegoś dziwnego powodu postrzegany jest jako rzecz tylko i wyłącznie dla młodzieży. Przeciętny wiek uczestnika imprez jest o wiele niższy niż w Wielkiej Brytanii. Właśnie wróciłem z miesięcznego pobytu w Berlinie. Na imprezie spotkasz zarówno młodszych jak i starszych imprezowiczów. Sprawia to, że klimat jest nieco inny. Nie jestem pewien co się dzieję z clubbersami kiedy skończą 30 lat? Gdzie oni wychodzą, żeby się pobawić?!
Prowadziłeś sklep z winylami, jednak zakończyłeś tę działalność i założyłeś label – Pierogi Records. Czy własna wytwórnia pochłania wiele czasu i energii? Jakie były początki tego labelu oraz czy jest to Twoim zdaniem przyszłościowe zajęcie w Polsce?
Muzykę tworzę niemal od samego początku kariery, a wystartowanie z własną wytwórnią było moim odwiecznym marzeniem. Kiedy prowadziłem swój własny sklep, poznałem trochę bliżej na czym opiera się cała branża muzyczna. Dzięki temu po kilku latach byłem gotowy na uruchomienie własnego projektu. Zauważyłem także, że coraz więcej polskich artystów zaczęło pojawiać się na scenie.
Początkowo za projekt odpowiedzialny byłem tylko ja i Groove Coctail. Pewnego dnia opowiedziałem Marcinowi “Sick” Sucharskiemu o swoich planach i tak też zaczeliśmy współpracę. Prowadzenie wytwórni jest bardzo czasochłonne, a nie uważam żebym miał go w nadmiarze.
Masz za sobą jako boss label, całkiem udaną współpracę z takimi nazwiskami jak Ralf Gum czy Jeremy Sylvester oraz polskimi utalentowanymi artystami. Kogo z zagranicy i z Polski widziałbyś najchętniej w swoim labelu. Z kim chciałbyś najbardziej współpracować przy produkcji utworów, lub jakie nazwisko chciałbyś wydać?
Bardzo trudne pytanie. Oczywiście jest wielu artystów, których szanuję i z którymi chciałbym współpracować. Jeśli mam być szczery jestem bardzo zadowolony z obecnego stanu. Nasze kolejne dwa wydawnictwa zawierać będą remixy Atomm’a – niezwykle utalentowanego młodego producenta z Londynu, oraz Deep Josh’a. Więc w tym momencie jestem całkiem szczęśliwy.
Jakie mógłbyś udzielić rady młodym polskim producentom i ludziom zakładającym własne labele?
Producenci – róbcie swoje, nie idźcie za trendami, miejcie wiarę w swoje możliwości.
Właściciele wytwórni – nie porzucajcie swojej pracy, nie poddawajcie się i starajcie się, aby jak najwięcej ludzi słuchało waszej muzyki.
Jak oceniasz pojawiające się na rynku produkcje polskich producentów?
Jakość polskiej muzyki staje się coraz lepsza. Polska zawsze miała dobrych dj’ów, więc było tylko kwestią czasu zanim usłyszymy o dobrych producentach. Sądzę, że w ciągu 5 lat polscy producenci będą tak samo cenieni w świecie muzyki jak np. Francuzi w późnych latach ’90, Szwedzi w późniejszych latach, a Niemcy obecnie.
Jak aktualnie można scharakteryzować styl muzyczny DJ’a Haze’a?
Gram muzykę house. Zawsze grałem i podejrzewam, że zawsze będę. Nie rozdrabniam się na „funky house’, ‘deep house’, ‘electro house’ itp. Gram po prostu House. Podkategorie są zbędne, przecież to wszystko to muzyka House.
Kiedy możemy spodziewać się albumu, pracujesz nad tym czy to raczej plany na daleką przyszłość?
Niestety jedyną rzeczą, której nie posiadam w nadmiarze to czas. Bardzo chciałbym wydać album i jestem pewien, że pewnego dnia nastąpi ten moment. Jednak na razie trudno mi znaleźć czas nawet na robienie remixów!
Jak przebiega u Ciebie proces produkcji utworu? Tworzysz gdy jesteś na fali czy spędzasz w studio całe dnie?
Mam małe studio w domu. Większość podstawowych rzeczy wykonuję właśnie w nim. Tylko finalny mastering robię w profesjonalnym studiu. Produkuję wtedy kiedy tylko mam trochę więcej czasu. Niestety nie mam jakiegoś określonego wzoru działania. To jest chyba coś co muszę zmienić.
Jakie masz plany na najbliższy czas?
Jest ich wiele. Tego lata, ja i “Sick” wydajemy singiel jako Moon Sequence. Później, jesienią wydajemy niesamowity numer Groove Coctail przy współpracy z Nathalia. Po tym wszystkim sądzę, że w końcu wydam swoją ep’kę, która ma się ku końcowi. Planujemy też wydanie 60 minutowej kompilacji Pierogi Records na CD
Chcemy także organizować imprezy pod nazwą Pierogi Records Night w wielu miastach Polski. Miejmy nadzieję, że także za granicą.
Możesz powiedzieć coś więcej o nagranym przez ciebie mixie? Gdzie został nagrany i w jaki sposób wyselekcjonowałeś numery?
Set nagrywałem w domu specjalnie dla Muzikanova. Starałem się stworzyć coś na wzór 6 godzinnego setu w klubie od 23:00 do 05:00. Zaczyna się lekko, staje się weselszy, później nieco bardziej techniczny i głębszy, a kończy się chillowo. Można zatem powiedzieć, że każde 10 minut setu jest jak godzina w klubie. Przypomina mi to mój cykl imprez “Funky Chilli”, kiedy sam grałem przez 6 i więcej godzin każdego tygodnia. Uwielbiałem zabierać ludzi w podróż od samego początku, aż do końca. Może wydawać się to banalne, ale patrzę na set jak na podróż, Chociaż uwielbiam grać w peak-time, o wiele bardziej sprawia mi przyjemność granie długich setów. W mixie znalazły się 3 utwory z wytwórni Pierogi, pierwszy z nich to niewydany jeszcze Groove Cocktail ‘Say Goodbye’w remixie Deep Josha – także, będzie to światowa premiera tego numeru:)
Na koniec może zdradzisz nam swoje ulubione słowo po polsku?;)
Oczywiście poza „Pierogi” ? ; ) „Rajstopy” i „Babcia” 🙂
Dzięki za wywiad
Dzięki!
Wywiad przeprowadził: Aleksander 'Alex’ Kubaczewski
Tłumaczenie: Mateusz 'Matik’ Szarafiński
—
Muzikanova Podcast to cykl mixów nagranych specjalnie dla serwisu muzikanova.pl. Do współpracy zaprosilismy dj’ów i producentów z całego świata. Nie zapomnimy również o naszym rodzinnym kraju – znajdzie się miejsce dla utalentowanych artystów z Polski. Czekamy na Wasze opinie, sugestie lub propozycje dotyczące Muzikanova Podcast.