Muzikanova Podcast 03 – Serge Santiago

3 718
Podcast
Muzikanova Podcast 03 – Serge Santiago

Trochę czasu minęło ale mamy nadzieje, że tylko wzmogły się Wasze apetyty na kolejną część podcastu Muzikanova. Tym razem po coraz modniejszej krainie disco oprowadzi nas Serge Santiago!

Serge Santiago to jedna z ciekawszych postaci na brytyjskiej scenie italo disco, zasłynął jako członek kolektywu Stompa Phunk oraz formacji Radioslave. Z tym ostatnim nagrał ponad 30 remiksów – m.in. dla X-Press2, Tigi, Boba Sinclaira, Kylie, Fischerspoonera. Jego produkcje zyskały dużą renomę nie tylko wśród klubowiczów, ale także wśród kolegów po fachu. Wielbicielami talentu Santiago są Tiga, Ivan Smagghe, Ewan Pearson, John Digweed, Lottie i wielu innych.

Po dwóch latach owocnej działalności Serge Santiago zdecydował się na solową karierę wydając m.in. całą serię re-editów starych nagrań italo-disco, a także utrzymane w stylistyce electro house własne kompozycje. Część z nich ukazała się nakładem jego własnej oficyny płytowej Arcobaleno.

Zachęcamy do lektury wywiadu z Sergem, zktórego dowiecie się min. dlaczego nie lubi techno i dlaczego został dj’em.

 

Muzikanova Podcast 03 – Serge Santiago ŚCIĄGNIJ!

 

 

WYWIAD:

 

Witaj Serge, gościliśmy Cie w Polsce 3 lata temu, w warszawskim klubie On-Off. Sporo się dzieje u Ciebie od tamtego czasu. Czujesz się mesjaszem disco? Bo to ten gatunek bardzo silnie odciska piętno na Twoich produkcjach?

Powróciłem do disco ponieważ chciałem odczuwać przyjemność, z tego co robię, chciałem bawić się robiąc muzykę i finalnie wraz z nią. Jednocześnie pozbyłem się złudzeń co do sceny techno i minimal – po pierwsze gdyż, nie mogłem jej tworzyć w sposób naturalny, no i nigdy tak naprawdę za tą muzyką nie podążałem, a po drugie – nikt się nie uśmiecha. Jest to bardzo zimne i markotne środowisko

Jakie są Twoje powiązania z Włochami? Oprócz Italo disco oczywiscie?:)

Szczerze powiedziawszy nie wiele… Nie jest też tak że Italo Disco jest domeną tylko włochów, producenci tego gatunku muzycznego pochodza z całego świata. Obecnie jest to bardziej niemiecki trend, jako że tak naprawdę to głównie Niemcy angażują się i kupują najwięcej muzyki…

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z produkcją?

Zacząłem produkować ponieważ zbyt dużo imprezowałem, a chciałem bardziej zaangażować się w tę scenę… więc używając swojego starego komputera zacząłem uczyć się jak składać beaty – rozpocząłem chyba z 50 czy 100 numerów, zanim skończyłem pierwszy utwór. Nazwałem go ‚Push It’ (z samplem z utworu Salt n’Peppa). Zabawne jest słuchać tego utworu teraz, dokładnie słychać jak uczyłem się razem z jego powstawaniem. Jednak po czasie uznaliśmy że utwór pasuje do koncepcji ‘Stompa Phunk’ i został wydany jej nakładem w 1999 roku…

Wtedy też zostałeś dj’em?

Djing był naturalną kontynuacją produkowania muzyki. Robiłem utwory więc chciałem je grać i pokazywac na zewnątrz i tak zostałem rezydentem Stompa Phunk. Imprezowałem tam, produkowałem dla nich i granie było następnym krokiem. Na początku grałem Disco w lokalnych pubach w Brighton, nie było tak że inspirowalem się wtedy jakimś sławnym Dj’em i mówiłem „wow, chce być taki jak on”.  Byłem na zasiłku i potrzebowałem pracy, która nie uzależnia jak wielkie korporacje. Nigdy nie byłem ‚powołanym’. Nie lubie być ograniczany. Wolę robić rzeczy po swojemu i pracować nad czymś w swoim czasie.

Masz w planach autorski album? Nad czym ostatnio pracujesz?

Tak, album jest już prawie skończony. Gdybym tylko przestał go wciąż poprawiać, mógłbym go wreszcie wydać. Będzie to wspólna produkcja moja i Toma Neville’a pod pseudonimem Retro Grade, brzmi bez zarzutu na ten moment… Naprawdę nie mogę się doczekać aby pokazać szerszemu gronu te dźwięki

Jak się miewa Twoja wytwórnia Arcobaleno. Kiedy mozemy spodziewac się kolejnych releasów?

Przez cały czas zapominam o tym, żeby w końcu wydać „Goblins Tenebre”. Jestem po prostu zbyt zajęty innymi rzeczami. Poza tym miałem poważne problemy sprzętowe, przez totalną głupotę mój komputer dosłownie się rozpłynął. Jednak na pewno niedługo powstaną nowe produkcje.

Jak przebiega u Ciebie proces produkcji utworu? Tworzysz gdy jesteś na fali czy spędzasz w studio całe dnie?

Zależy. Czasami przychodzi mi to z wielką łatwością, czasami nie. Jednak motywem przewodnim jest właśnie disco, które porusza moją wyobraźnię.

Możesz powiedzieć coś więcej o nagranym przez ciebie mixie? Gdzie został nagrany i w jaki sposób wyselekcjonowałeś numery.

Mix nagrywany był w pewnej auli szkolnej, gdyż chciałem uchwycić niepowtarzalny klimat. Specjalnie dla mnie zostały odwołane wszystkie lekcje i pewnie wszystkie dzieciaki pokochały mnie za to..no może oprócz rodziców! Pozytywne wibracje!

 

Dziękujemy za rozmowę.

Dzięki!

Wywiad przeprowadził: Aleksander ‚Juniore’ Kubaczewski
Tłumaczenie: Mateusz ‚Matik’ Szarafiński

Muzikanova Podcast to nowy cykl mixów nagranych specjalnie dla serwisu muzikanova.pl. Do współpracy zaprosilismy dj’ów i producentów z całego świata. Nie zapomnimy również o naszym rodzinnym kraju – znajdzie się miejsce dla utalentowanych artystów z Polski. Czekamy na Wasze opinie, sugestie lub propozycje dotyczące Muzikanova Podcast.