MunoRadar: Negativ – z UK Bass na Drum’n’Bass

Artykuł
negativ uk bass drum'n'bass grime future bass

Polski duet Negativ w ostatnich latach narobił dużo hałasu, głównie na brytyjskiej scenie basowej. 8 lat temu zaczynali od muzyki house, teraz oprócz uk bassu czy grime’u usłyszymy od nich także ... drum’n’bass.

Negativ – początki polskiego duetu

Tworzą wspólnie od 8 lat, a pierwsze wydawnictwo pojawiło się w 2013 roku na Sequel One Records – niezależnym Polskim labelu. Jak to zwykle bywa, potem było już łatwiej – potrzebowali zaledwie kilku lat, by wydać dziesiątki wydawnictw w najpopularniejszych wytwórniach związanych z muzyką basową – 877 Records czy Southpoint.

negativ uk bass drum'n'bass grime future bass
fot. Wojciech Barczuk

Gościnnie pojawili się także na kompilacji UKF i prestiżowym Fabriclive 86, a ich nieoficjalny remix dla Kryptic Minds i numeru Badman, odbił się szerokim echem po całej scenie basowej.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Kryptic Minds – Badman VIP (Negativ Remix)

Tuż po wydawnictwach przyszły także występy. Negativ mieli szansę zagrać w legendarnych brytyjskich klubach jak Fabric London, XOYO czy Motion. W okresie, kiedy projekt zaczął rosnąć w siłę, zostali zaproszeni także na polski Audioriver 2015, a następnie SnowFest 2018.

Afterdark Megamix – UKF Bass House

Negativ – nowy drum’n’bass’owy projekt

Z biegiem lat muzyka polskiego duetu obierała różne kierunki, jednak oscylujące wokół 130 BPM. Zainspirowani drum’n’bassowym wydarzeniem w Fabric’u, postanowili zacząć prace nad własnym brzmieniem z pogranicza 175 BPM. O swojej zmianie Negativ mówią:

Jest to bardziej ekspansja niż zmiana, jako że wciąż gramy i produkujemy w tempie +/- 130 BPM i nie planujemy tego zmieniać. Poszerzenie naszego katalogu o drum’n’bass jest o tyle dobre, że wymusza eksplorację i naukę nowych technik produkcji oraz grania, a także pozwala nam na wprowadzenie większej wariacji do procesu kreatywnego i setów.

Negativ – Fractal

Negativ nie zaczęli grać dnb z dnia na dzień. Ze sceną drum’n’bass przywitali się swoim darmowym singlem Fractal, zapowiadającym ich drum’n’bassowy projekt. W tempie 175BPM wystąpili w Katowicach, na video streamie The Blue Oyster czy w mixie dla Breaky Vibes.

negativ uk bass garage grime bass dnb drum'n'bass polska poland
fot. Wojciech Barczuk

Zapytani o styl i kierunek, jakim planują zmierzać, Negativ odpowiadają:

Jeżeli chodzi o produkcję, to rozpoczęliśmy z bardziej festiwalowym brzmieniem. Czerpiemy jednak inspiracje z różnych stron, poczynając od ciemniejszych odmian DNB po bardziej komercyjne, syntezatorowe klimaty. Staramy się wychodzić poza granice i oczekiwania ludzi. To super uczucie, jak zaskoczysz kogoś na tyle, że wypada mu „gunfinger” z kieszeni.

Negativ – Breaky Vibes Podcast 033

Negativ – plany na przyszłość

front negativ pogan paszczak poznań
fot. Wojciech Barczuk

Jeśli chodzi o przyszłość Negativ, możemy być pewni kontynuacji projektu na kilku płaszczyznach, a także otwarcia labelu o nazwie FRONT. Idea ta z początku była jedynie cyklem promującym trendy brytyjskiego clubbingu. Wkrótce będzie także wytwórnią, skupiającą się na szeroko pojętej muzyce basowej jak UK Bass, grime, garage czy drum’n’bass. Wydarzenia FRONT’u współorganizowane są także przez Poznańskiego Dja i Producenta Pogana (aka Paszczak) oraz lokalne kolektywy, współpracujące z duetem Negativ.

Cieszy nas bardzo, że muzyka basowa w Polsce rośnie w siłę. Co ciekawe dużą zasługę mają w tym także hip-hopowi artyści, przemycający wpływy brytyjskiego grime’u. Super robotę wykonują również lokalni promotorzy drum’n’bass’u i kluby, które wspierają ekipy, zamiast ślepo podążać za bookingami, które „się sprzedają”.

Negativ – Vision

Sytuacja z COVID-em jest bardzo trudna dla całej branży, ale dostrzegamy w tym również pozytywną stronę – zaczęliśmy bardziej doceniać każde wyjście z domu. Odbiorcy na nowo odkrywają lokalnych twórców i DJ-ów, którzy mają okazję pokazać się jako headlinerzy (wielokrotnie przeskakując selekcją zagraniczne akty). Cykl sceny za jakiś czas odrodzi się na nowo, a tym czasem kryzys zmusza nas do przeżywania weekendu z perspektywy niedosytu – którego tak dawno nie czuliśmy.

Zobacz także: Munoradar: Switch Technique – specjalista od hard drum’n’bass.

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50-500 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →