Munoludy 20XX – Nagrody Specjalne. Oto laureaci

Muno.pl
News
Munoludy 20XX - Nagrody Specjalne, wyniki

Munoludy 20XX to wyjątkowa edycja plebiscytu na wyjątkowe czasy. Jednak to nie wszystko. Postanowiliśmy pójść o krok dalej i przyznać Nagrody Specjalne - jedyne, które przynajemy według własnego uznania, a nie w ramach otwartego głosowania. Poznajcie zdobywców tych wyjątkowych statuetek.

Jak już mieliśmy okazję wielokrotnie wspomnieć, kształt tegorocznej edycji plebiscytu Munoludy 20XX znacząco różni się w stosunku do minionych lat. Dlaczego? Dowiecie się, czytając ten artykuł.

Munoludy 20XX – the show must go on

Cieszymy się, że próba dostosowania parametrów plebiscytu do pandemicznej rzeczywistości spotkała się z aprobatą osób i podmiotów uczestniczących w rodzimej kulturze klubowej. O sukcesie edycji niech świadczą liczby. W ramach plebiscytu Munoludy 20XX oddanych zostało aż 231 898 głosów! Dziękujemy za tak ogromne zaangażowanie!

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Munoludy 20XX prezentują Munocast

Prezentacja oficjalnych wyników plebiscytu Munoludy 20XX miała miejsce podczas inauguracji naszego nowego projektu – kanału na YouTube IDĘWTANGO. Tym samym redakcje Muno.pl i Rytmy.pl zyskały platformę, która będzie prezentować treści w formatach video i audio.

Sekcje, pod których szyldami będą tworzone wspomniane materiały, noszą następujące nazwy – dla Muno.pl to Munocast, a dla Rytmy.plMiastosfera. Tym samym rozpoczęliśmy kolejny rozdział w historii redakcji – powstanie sekcji video-podcastowej.

Premierowy odcinek, który ukazał się w ramach Munocastu, dedykowany był prezentacji wyników plebiscytu Munoludy 20XX. Jeśli go nie widzieliście – nadróbcie to czym prędzej!

Munoludy 20XX – Nagrody Specjalne

Minione dwa lata to szczególny czas. Z jednej strony rok 2019 – absolutnie szczytowy, jeśli chodzi o rozwój rodzimej sceny klubowej. Z drugiej rok 2020 – niespodziewany zwrot akcji i czas największej próby. To wszystko zbiegło się z czymś jeszcze – wtórując autorom książki 30 lat polskiej sceny techno, zgadzamy się co do tego, że kultura, w której partycypujemy, liczy już trzy dekady. Prócz okazji do wspomnień, nadarzyła się szansa na podsumowania i podziękowania skierowane w stronę tych osób i podmiotów, które odcisnęły na polskiej scenie klubowej szczególne piętno.

Nagrody Specjalne to niespodzianka, którą trzymaliśmy w tajemnicy aż do dziś. To nagrody, które postanowiliśmy przyznać sami, poza pozostałymi kategoriami i procesem głosowania. Po długich godzinach rozmów w redakcyjnym gronie, uznaliśmy, że chcemy docenić ludzi, miejsca i zjawiska, bez których historia rodzimej sceny klubowej nie byłaby taka sama. Oto nasze wybory.

Munoludy 20XX – Nagrody Specjalne

Artysta: Jacek Sienkiewicz

Nagroda Specjalna Munoludy 20XX - Artysta: Jacek Sienkiewicz

Jacek Sienkiewicz

Słyszysz „polskie techno”, myślisz „Jacek Sienkiewicz”. Wszystkie te określenia w stylu „ojciec chrzestny” czy „pionier” w przypadku tej osoby nie są formą taniej kokieterii czy próbą docenienia nad wyraz. Od początku swojej kariery, Jacek Sienkiewicz konsekwentnie budował nie tylko własny styl. Przede wszystkim uświadamiał kolejnych ludzi w Polsce i za granicą, że nad Wisłą żyją i tworzą artyści mogący bez najmniejszych przeszkód znaleźć się w gronie najlepszych w dziedzinie muzyki elektronicznej. Co więcej, Sienkiewicz pozostał wierny swoim wartościom aż do dziś i choć na jego oczach (i za jego sprawą) polski clubbing wyszedł z brudnych piwnic na sceny ogromnych klubów i wielotysięcznych festiwali, to on sam ani na moment nie porzucił towarzyszącej sobie artystycznej wizji.

Munoludy 20XX – Nagrody Specjalne

Klub: Piekarnia | Warszawa

Nagroda Specjalna Munoludy 20XX - Klub: Klub Piekarnia, Warszawa

Klub Piekarnia, Warszawa

Choć od jej zniknięcia z klubowej mapy Polski mijają kolejne lata, to nie słabną echa tego, co działo się w jej ścianach. Miejsce-legenda. Uczestniczysz w scenie klubowej i nie wiesz, czym była Piekarnia? Pilnie nadrób zaległości. Warszawska miejscówka być może nie była kamieniem węgielnym, ale z całą pewnością była kamieniem milowym, jeśli chodzi o rozwój polskiej kultury klubowej. Imprezy, do których do dziś wracają ich uczestnicy i uczestniczki, wieczory owiane mitami i opowieściami, postacie, które były nieodłącznie kojarzone z tym miejscem… Piekarnia wyznaczyła kierunek, którym następnie poszły kluby w całym kraju, w tym nawet te otwierane długo po zamknięciu warszawskiej miejscówki. Choć inne miejsca przetrwały dziejowe zawirowania, m.in. te związane z urzędniczymi decyzjami czy rozwojem rynku deweloperskiego, to jednak często zmienił się ich charakter. Tymczasem Piekarnia trafiła w idealny czas i miejsce. Swój czas i swoje miejsce, na którym postawiła własny pomnik absolutnie legendarnego klubu w dziejach polskiego clubbingu.

Munoludy 20XX – Nagrody Specjalne

Festiwal: Audioriver Festival

Nagroda Specjalna Munoludy 20XX - Festiwal: Audioriver Festival

Audioriver Festival

Pewnie ktoś napisze „inaczej być nie mogło” lub „nie było innego wyboru”. Jasne. Ciekawe, co pisano, gdy festiwal Audioriver zaczynał pisać swoją historię – historię pełną zwrotów akcji, trudnych decyzji, niezapomnianych chwil, organizatorskich potknięć i wielkich sukcesów. Wielu skazywało ten pomysł na porażkę. Dziś te same osoby mogą zamilknąć i oddać szacunek ludziom, którzy od początku wierzyli w to, że w Polsce uda się zrobić festiwal muzyki elektronicznej z prawdziwego zdarzenia.

Można omijać Płock szerokim łukiem, ale nie sposób nie odczuć tego, jak wielki wpływ ma festiwal Audioriver na całą polską scenę od czasów swoich pierwszych edycji. Zapraszanie gwiazd, które dotąd pozostawały jedynie w sferze marzeń, rozwijanie charakteru i skali wydarzenia do tego stopnia, by nawet najwięksi artyści i najbardziej wprawieni klubowicze piali z zachwytu, a przede wszystkim budowanie różnorodności i siły rodzimej sceny klubowej, a także uświadamianie Polaków, czym jest muzyka elektroniczna, w tym nawet tych, którzy dotąd nie mieli o niej pojęcia. Audioriver Festival przetarł szlaki i wyznaczył trendy. Płocka impreza starała się brać to, co najlepsze ze światowego clubbingu i implementować to na własnych zasadach na krajowym podwórku. Efektem stał się jeden z najważniejszych festiwali muzyki elektronicznej w Europie.

Munoludy 20XX – Nagrody Specjalne

Nagroda dla sceny klubowej

Nagroda Specjalna Munoludy 20XX: Scena klubowa

Scena klubowa

Ostatnia nagroda ma szczególny charakter. Nie ma związku z historią sceny klubowej. Dotyczy tego, czym polska scena klubowa jest dziś i jak funkcjonuje w obliczu największego kryzysu, z jakim musiała się dotąd mierzyć. To nagroda dla wszystkich: DJów/DJek, producentów/ek, promotorów/ek, bookerów/ek, właścicieli/ek klubów, wydawców/czyń, animatorów/ek, managerów/ek, dziennikarzy/ek, osób odpowiedzialnych za zaplecze techniczne, organizatorskie, promocyjne i logistyczne, a przede wszystkim Was – klubowiczów/ek, bo to dzięki Wam i dla Was ta scena chce przetrwać.

Każda osoba reprezentujaca wcześniej wymienione profesje czeka na to, by móc znów zobaczyć, jak zapełnia się parkiet. I choć nie brakuje konfliktów, to polska scena trwa nadal, rozwija się i chce wrócić jeszcze silniejsza niż wcześniej. Czy wróci inna? Czy pandemia zmieni coś w nas? Nauczy nas czegoś? O tym dopiero się przekonamy, lecz już dziś wszyscy zgadzamy się co do jednego – wszyscy pragniemy wrócić do tego, co nas łączy, a nie dzieli, a łączy nas przynależność do sceny klubowej w całej jej złożoności.

Nagrodę tę postanowiliśmy złożyć na ręce osoby, która w naszym odczuciu utożsamia w swojej postawie i działaniu to, co najlepszego rodzima scena klubowa ma do zaproponowania. Dlatego statuetkę tę otrzymał Jędrzej Dondziło aka Dtekk, człowiek, który od lat nie tylko rozwija swoją pasję i autorską wizję funkcjonowania w obszarze kultury klubowej. Swoimi poczynaniami Dtekk udowadnia, że kultura klubowa to kultura szacunku, emancypacji i edukacji. Trudno znaleźć kogoś, kto wyszedłby równie daleko poza czysto hedonistyczny charakter clubbingu i starał się za jego sprawą uczynić możliwie jak najwięcej dobra dla ogółu społeczeństwa, w tym dla osób, które ze sceną klubową nie mają nic wspólnego.

Rozwijanie świadomości, budowanie siły sceny w oparciu o jej najlepsze wartości, stawianie na jakość i autentyczność ponad korzyści – wierzymy, że nagrodzenie Dtekka to nie tylko uhonorowanie lat jego ciężkiej pracy jaką wykonał jako DJ, producent, promotor, animator, booker, współorganizator Up To Date czy właściciel klubu FOMO. To przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, jak rodzima scena klubowa powinna wyglądać i co sobą reprezentować. Wierzymy, że taka scena istnieje i dojdzie do głosu, gdy tylko znów będziemy mogli wspólnie wrócić na parkiet.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →