Mum – Smilewound

Recenzje

Info

Data wydania:
2013/09/17
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:
Mum

Cztery lata. Tyle minęło od premiery ostatniej płyty grupy Mum, zatytułowanej „Sing Along to Songs You Don’t Know”. Jest to najdłuższy odstęp czasu, jaki grupa z Islandii dała sobie na skomponowanie kolejnego albumu. Zespół rok temu przypomniał o sobie kompilacją, na której znalazły się utwory dotąd niewydane, pochodzące z początków istnienia formacji.

Premiera nowego pełnoprawnego albumu o nazwie „Smilewound” nieprzypadkowo została zaplanowana właśnie teraz. Nieubłaganie zbliża się jesień, a za nią idąca paleta kolorów, która już za parę chwil otoczy nas zewsząd. Z drugiej strony nastaną też długie wieczory i czas sprzyjający przemyśleniom. Jakże użyteczny może wówczas stać się ten album. Wydaje się bowiem, że jest on właśnie jak wspomniana jesień – z jednej strony kolorowy, z drugiej zaś melancholijny.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Trudno jest zmierzyć się z bujną i przewrotną stylistycznie przeszłością tej bardzo zasłużonej grupy. Mum od samego początku stawiał na wyjątkowo otwartą i eksperymentalną pracę nad muzyką, cechującą się korzystaniem z bogatej palety instrumentów czy przenikaniu pomiędzy wieloma gatunkami. Wszystko to praktycznie zawsze dawało bardzo dobry efekt końcowy, który przyjmowany był przychylnie przez słuchaczy i media. Myślę, że bardzo podobnie będzie i tym razem.

Na „Smilewound” synteza wielu gładkich, dreampopowych melodii zostaje okraszona całym wachlarzem instrumentów perkusyjnych i strunowych. Korzystnie wypada tu wspomniana na początku przewrotność muzyków Mum. Kołyszące, melancholijne, wręcz ambientowe melodie przeplatają się z krótkimi, eksperymentalnymi i glitch’owymi samplami. Czasem można odnieść wrażenie, że partie wokalne nie są tak istotne i stanowią jedynie tło dla bogatych muzycznie kompozycji. Są oczywiście również momenty, kiedy to wokal jest na pierwszym planie. Bonusowy utwór wyprodukowany razem z Kylie Minogue jest jednym z tego przykładów.

Z ogromną radością przyznaje, że kilkukrotne przesłuchanie nowego albumu Mum było dla mnie wyłącznie wielką przyjemnością. Naprawdę trudno doszukać się tu rzeczy, które zostały źle wykonane. Właśnie czegoś takiego po nowym albumie Mum się spodziewałem.

Tekst: Marek Cisek

 

Polub muno.pl na Facebooku:

Tracklista

01. Toothwheels
02. Underwater Snow
03. When Girls Collide
04. Slow Down
05. Candlestick
06. One Smile
07. Eternity Is The Wait Between Breaths
08. The Colorful Stabwound
09. Sweet Impressions
10. Time To Scream And Shout
11. Whistle (With Kylie)

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →