Moderat – II

7 127
Recenzje

Info

Data wydania:
2013/08/02
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:

Kilogram niesamowitej energii, dwie szczypty głębokiej melancholii, kawałek ciężkiej linii basowej, a to wszystko zagotować, by kipiało tęsknotą i marzeniami – oto krótki i treściwy przepis na najnowszy longplay berlińskiej supergrupy Moderat – „II„.

Aż cztery lata musieliśmy czekać na ich kolejny album. Po bardzo ciepło przyjętej „jedynce”, z której kilka utworów przeszło już do klasyki muzyki elektronicznej, panowie po raz kolejny połączyli siły i stworzyli album, który bez wahania mogę określić jako małe muzyczne arcydzieło.

Ciepły głos Apparata w połączeniu z mocą dostarczaną od panów z Modeselektor daje na tym krążku miksturę stylistycznie jeszcze bardziej scementowaną od debiutu. Jednak czy „II” to kolejny muzyczny kompromis artystów, czy już pełen doświadczenia i gracji styl? Na pewno bardziej to drugie. Tutaj nie mamy już tak oczywistych odpowiedzi, kto „majstrował” przy kolejnym utworze. To muzyczny eksperyment, w którym będziemy poznawać ich podobieństwa i różnice.

Panowie stawiają w swoim najnowszym albumie na chwytliwe akordy osadzone na ciężkim bicie, jednak jest to brzmienie dalekie od muzycznego kiczu. Słychać w tym wszystkim porozumienie między artystami, którzy nauczeni doświadczeniem ze swoich „macierzystych” formacji i najnowszych wydawnictw, stworzyli coś nowego i ekscytującego.

Liryczność tekstów Apparata powala na kolana, a stężenie emocji na tym materiale ewidentnie przekracza próg dopuszczalny. Słuchałem kilkanaście razy i za każdym odkrywam coś nowego oraz wiem, że ten styl jest już nie do podrobienia. Po tym krążku ich brzmienie stanie się na pewno jeszcze bardziej rozpoznawalne, ale dopiero wielce oczekiwany występ live w Katowicach na Tauron Nowa Muzyka pokaże jaką siłę odziaływania będzie ono miało na ludzi.

Tekst: Piotr Lenda

POSŁUCHAJ: MODERAT – II

Tracklista

01. The Mark (Interlude)
02. Bad Kingdom
03. Versions
04. Let In The Light
05. Milk
06. Therapy
07. Gita
08. Clouded (Interlude)
09. Ilona
10. Damage Done
11. This Time