Mniej subskrybentów, większe wypłaty. Apple Music kontra Spotify

Fot. Shutterstock
News
Apple Music

Apple Music wystosował list do artystów, wytwórni i wydawców stwierdzając, że płaci on średnio 1 pensa (0.12 centa) za odtworzenie na swojej platformie. Krytykowany przez muzyków za niesprawiedliwe wypłaty tantiem Spotify, lider branży streamingu, wypłaca artystom tym samym ponad dwa razy mniej niż swój konkurent.

Różnice między firmami widać gołym okiem. Apple Music posiada 60 milionów płatnych subskrybentów, w porównaniu do 155 milionów płatnych subskrybentów Spotify i 345 milionów aktywnych użytkowników. Jednak subskrypcje, w obliczu jednak dość zauważalnej przewagi w płaceniu tantiem artystom, nijak mają się do tego najważniejszego – profitów. Posunięcie Apple może być postrzegane jako riposta wystosowana w kierunku Spotify, które w zeszłym miesiącu podzieliło się szczegółami tego, jak płaci przemysłowi muzycznemu za odtworzenia na swojej platformie.

Spotify, Apple Music

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Fot. Spotify

Apple Music vs Spotify

Choć w rzeczywistości Apple płaci 0.12 centa, statystyka ta może być nieco myląca. Firma z siedzibą w Cupertino szacuje jeden cent wypłat tantiem, ale jego rzeczywiste wypłaty są ustalane na podstawie udziału pensa za odtworzenie ogólnej liczby odtworzeń w usłudze, a nie dla poszczególnych odtworzeń. Te wypłaty są następnie przekazywane właścicielom praw autorskich, do których należą wytwórnie, wydawcy i inni dystrybutorzy. Ci z kolei wypłacają je artystom na podstawie procentowych podziałów określonych w umowach dotyczących nagrań, wydawnictw i dystrybucji.

W związku z tym, że dyskusja o tantiemach za odtworzenia trwają uważamy, że ważne jest, aby podzielić się naszymi wartościami. Wierzymy w płacenie każdemu twórcy tej samej stawki, że sztuka ma wartość. Twórcy nigdy nie powinni być zmuszeni do płacenia za prezentowanie muzyki w najlepszym miejscu wyświetlania w swojej usłudze

– napisało Apple w otwartym liście

UMAW zabiera głos

The Union of Musicians and Allied Workers (Związek Zawodowy Muzyków i Pracowników Sektora Muzycznego) odniósł się listu Apple Music. Pens za strumień od dawna był kluczowym żądaniem grupy muzyków. W związku z tym stowarzyszenie postanowiło samo wystosować  krótkie oświadczenie:

Ostatnie oświadczenie Apple Music, w którym twierdzi, że płaci posiadaczom praw autorskich pensa za odtworzenie dowodzi tego, co wiedzieliśmy od dawna. Płacenie pensa za odtworzenie jest wykonalne dla firm streamingowych, w tym Spotify, które obecnie zarabia średnio 0,0038 dolara za odtworzenie. Jeśli Apple może płacić grosze za odtworzenie, to Spotify też może. Wiemy również, że płacenie grosza za strumień jest tylko punktem wyjścia do naprawienia zła gospodarki strumieniowej. Sama ta korekta nie sprawi, że przemysł muzyczny będzie wystarczająco sprawiedliwy i uczciwy.

Spotify, Apple Music

Fot. Spotify

Nadal domagamy się większej przejrzystości, zakończenia zakulisowych układów oraz przyjęcia modelu płatności zorientowanego na użytkownika. Warunki te podnoszą poziom naszego przemysłu i rozpoczynają drogę do oddania dochodu, który generujemy dzięki naszej pracy. W ręce muzyków i artystów, a nie prezesów i inwestorów. Zachęcamy Apple i inne firmy streamingowe, aby wszystkie ich tantiemy wynosiły ściśle określony minimalny pens za każdy stream. Nie tylko z części subskrypcji.

– podsumowuje UMAW

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →