Media społecznościowe powodują zwiększenie sprzedaży narkotyków? ONZ ma na to dowody

Fot. UNICEF
News
ONZ wziął pod lupę kwestię narkotyków i mediów społeczościowych

ONZ wzywa światowe rządy do wzmożenia wysiłków na rzecz uregulowania kwestii mediów społecznościowych, które gloryfikują negatywne zachowania związane z narkotykami i zwiększają popyt na substancje psychoaktywne.

ONZ wzięła pod lupę kwestię narkotyków i mediów społeczościowych

Międzynarodowy Organ Kontroli Środków Odurzających (niezależny organ działający przy ONZ) opublikował właśnie raport jasno wskazujący na istnienie związku między kontaktem młodych ludzi z mediami społecznościowymi a zażywaniem przez nich narkotyków. W raporcie wezwano rządy z całego świata oraz sektor prywatny do moderowania i samoregulacji swoich platform, jak również ograniczenia reklamowania i promowania niemedycznego stosowania narkotyków. Dokument wskazuje, że w social mediach pojawia się wiele treści nakłaniających do zażywania narkotyków.

Poza platformami społecznościowymi przestępcy wykorzystują wiele innych narzędzi cyfrowych, takich jak waluty cyfrowe, płatności mobilne i usługi e-portfeli, które ułatwiają i przyspieszają międzynarodowy transfer środków, pozwalając tym samym ukryć pochodzenie nielegalnych funduszy i zmaksymalizować zyski.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Media społecznościowe powodują zwiększenie sprzedaży narkotyków? ONZ ma na to dowody
18-letnia dziewczyna śpi obok swojego noworodka w schronisku dla kobiet z problemem uzależnienia w Biszkeku, Kirgistan
Fot. UNICEF/Shehzad Noorani

ONZ: „Nielegalne przepływy finansowe on-line zasługują na szczególną uwagę i kontrolę”

ONZ twierdzi, że „zorganizowane grupy przestępcze nadal czerpią miliony dolarów z handlu narkotykami, co ma negatywne konsekwencje dla społeczeństw i rozwoju gospodarczego, począwszy od korupcji i łapówkarstwa, a skończywszy na wzroście przestępczości zorganizowanej, przemocy, ubóstwa i nierówności”.

Międzynarodowy Organ Kontroli Środków Odurzających uznał też, że nielegalne przepływy finansowe on-line zasługują na szczególną uwagę i kontrolę, ponieważ handel narkotykami jest wysoce lukratywną gałęzią gospodarki dla zorganizowanych grup przestępczych.

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom i ludzkim kosztom handlu narkotykami, organizacja zaleca rządom zajęcie się wszystkimi etapami handlu narkotykami – od produkcji i uprawy, przez sprzedaż, po ukrywanie nielegalnych zysków – oraz wymianę informacji wywiadowczych na temat przestępczości zorganizowanej na poziomie międzynarodowym

– powiedział prezes INCB Jagjit Pavadia

Przykładowo w krajach afrykańskich koszty związane z przestępczością zorganizowaną są szczególnie wysokie. Szacuje się, że każdego roku nielegalne przepływy finansowe pochłaniają 88,6 miliarda dolarów, czyli około 3,7% produktu krajowego brutto tego kontynentu – i prawie tyle samo, ile wynosi łączny roczny napływ oficjalnej pomocy rozwojowej i bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Z całością raportu INCB możecie zapoznać się tutaj.

Media społecznościowe powodują zwiększenie sprzedaży narkotyków? ONZ ma na to dowody
Fot. Pixabay


Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →