Poezja jako język kryzysu. Mano Le Tough i jego album, który być może przeoczyliście

Fot. Kostas Maros
Artykuł
Mano Le Tough, album, At The Moment

Ucieczka do Szwajcarii i ponad rok koncertowej posuchy. Wszystko po to, by w spokoju przygotować nowy materiał i skupić się na nowo założonej rodzinie. Pełen nadziei w niepewności związanej z pandemią, mógł wydać swój pierwszy od 6 lat album, a my nie chcąc udawać, że nie wiemy o jego istnieniu, przypominamy o jego egzystencji. Mano Le Tough i jego At The Moment, o którym być może nie słyszeliście. 

Nie wszystko złoto, co się świeci, tak samo, kariera artysty muzycznego od początku nie musi być usłana różami. Początki z muzyką sięgające przełomu lat 2009/2010 były jednym z najtrudniejszych okresów w życiu Mano Le Tougha. Był spłukany, pracował w irlandzkim barze w Berlinie, nie widząc lepszych perspektyw na dalsze życie. Ponurość miejsca pracy i przytłaczające doświadczenia zmotywowały go jednak do pracy nad swoim rzemiosłem i skoncentrowania się na tworzeniu muzyki. Wydane w tamtym czasie epki Warhorn, Eurodancer, Baby, Let’s Love, Oblique czy In My Arms, doprowadziły do wydania pierwszego albumu Changing Days, będącego w zasadzie początkiem sukcesu Irlandczyka. Dekadę później, mieszkający do dzisiaj u naszych zachodnich sąsiadów artysta, przechodził przez podobnie burzliwy, naznaczony niepewnością okres w życiu:

Ten album jest dla mnie muzycznym odrodzeniem, ale też w pewien sposób powrotem do korzeni. Przez kilka lat przed Covid-19 walczyłem z moim kierunkiem, nie czułem się zbytnio podekscytowany muzyką, którą tworzyłem. Teraz czuję, że znalazłem dobry kierunek. Na At The Moment chodzi o to, żeby wrócić do właściwego miejsca z moim procesem twórczym, żeby poczuć się dobrze z tym, co tworzę.

Mano Le Tough – At The Moment

Mano Le Tough. Ewoluujące sposoby ekspresji

At The Moment pokazuje, że nie tylko sam Mano, ale sposoby jego ekspresji, również ewoluują. Syntezatory i wspólne dla wcześniejszych utworów rytmy, są teraz uzupełniane o mniej znane dźwięki i wpływy. Artysta łączy nakładające się na siebie melodie i podkłady z soundtracków science-fiction z hip-hopowymi bitami, tworząc hipnotyczny kawałek rodem retro-futuryzmu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Mam wrażenie, że czasami, kiedy jest zbyt dobrze, mogę popaść w samozadowolenie, potrzebuję walki i strachu przed porażką, aby się zmotywować. Nie jestem pewien, czy to bardzo zdrowy sposób na pracę, ale tak właśnie pracuję. At The Moment było w pewnym sensie takie samo – egzystencjalne ryzyko wirusa w połączeniu z niewiedzą czy scena muzyczna to przetrwa, stymulowało moją kreatywność. Kolejną warstwą kryzysu/stresu było bycie ojcem i odczuwanie presji, by zapewnić byt mojej rodzinie…

– tłumaczy Mano Le Tough

Innym „znakiem czasu” ewolucji Mano są wykorzystane w otwierającym album Man of Aran słowa „On stormy nights… if you start to pray”, które pochodzą z filmu o życiu na Wyspach Aran, jednym z bardziej odległych zakątków Irlandii. Głos użyty w utworze należy do jednego z miejscowych, który wyraża stoicyzm mieszkańców swojej wyspy, ludzi, którzy znają niebezpieczeństwa izolacji i niepewność życia w nieprzewidywalnym świecie. To niejako pieśń na znak determinacji w czasach kryzysu, wytrwałości w niepewnych czasach.

Mano Le Tough, album, At The Moment

Fot. Mano Le Tough / Facebook

Mimo, iż At The Moment powstał w jeden rok, Mano nie chce nazywać go albumem koncepcyjnym. Hipnotyzujący od początku, zwinnie przemierza style i gatunki, przeskakując ton i nastrój na przestrzeni całego krążka. Jest to pierwszy album Manniona od czasu Trails z 2015 roku, a także pierwszy długogrający krążek dla cenionej wytwórni Pampa należącej do DJ Koze’a.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →