Lone – Galaxy Garden

Recenzje

Info

Data wydania:
2012/04/30
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:
Matt Cutler aka Lone to bez dwóch zdań jeden z najbardziej interesujących brytyjskich producentów ostatnich lat, a „Galaxy Garden” to bodajże najdojrzalsze dzieło w jego dotychczasowym dorobku. Mimo stosunkowo młodego wieku, artysta z całą pewnością odrobił lekcje z historii muzyki tanecznej – płyta brzmi jak wielki powrót do przełomu lat 80. i 90., gdy to rozkwitały acid house czy UK hardcore, a także rodziło się (z czasem określane jako IDM) brzmienie kultowej wytwórni z Sheffield – Warp Rec.
Brytyjscy dziennikarze przyklejają Lone’owi etykietkę neo-rave i bardzo często porównują go z innym gigantem ostatnich lat – Rustiem: o ile skojarzenie to jest dość trafne, może być nieco zniechęcające dla osób alergicznie reagujących na „modne brzmienia” rodem z UK (o ile są jeszcze tacy?). Lone bowiem z garage’owym graniem ma niewiele wspólnego: korzeni jego ciepłego soundu upatrywałbym się raczej nie tylko w Zjednoczonym Królestwie, ale i w Detroit – przede wszystkim w twórczości Derricka Maya czy Stacey Pullena. Ze wspomnianym Rustiem łączy go jednak euforyczne podejście do tematu – „Galaxy Garden” brzmi tak, jakby zostało nagrane w słoneczny dzień (i to po spożyciu kilku kolorowych tabletek z logiem jednego z koncernów samochodowych).
Nawet najbardziej surowy na płycie „Earth’s Lungs” nie przełamuje wrażenia całości, choć jego charakterystyczna linia basu w odpowiednich okolicznościach mogłaby zostać uznana za „złowieszczą”. Doskonale wypadają nagrane wspólnie z MachinedrumemAs a Child” oraz nieco przewrotnie zatytułowany „Cthulhu”, lekko kiczowaty „Lying In The Reeds”, czy też inspirowany hardcore’m singlowy „Crystal Caverns 1991” (który z pewnością przypadnie do gustu fanom niejakiego Zomby’ego).
Moim osobistym faworytem jest jednak zamykający płytę „Spirals”, w którym swego głosu użycza znana m.in. ze współpracy ze Starkeyem Anneka. Aż szkoda, iż jej wokalne talenty nie zostały wykorzystane w innych utworach – ta muzyka doskonale brzmi w wersji „piosenkowej”. Do posłuchania zwłaszcza w letnie dni!
Tekst: Artur SzatkowskiPolub muno.pl na Facebooku:

Tracklista

01. New Colour
02. Animal Pattern
03. Out Run’s Splash Wave
04. As a Child
05. Cthulhu
06. Lying in the Reeds
07. Dragon Blue Eyes
08. Crystal Caverns 1991
09. Raindance
10. Dream Girl/Sky Surfer
11. Earth’s Lungs
12. Spirals

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →