Londyński klub EGG spotyka warszawskie Luzztro

fot. archiwum EGG LDN
Felieton
Luzztro, EGG LDN

Klub Luzztro z kolejną ciekawą inicjatywą – tym razem będzie to showcase’owa impreza w słynnym londyńskim EGG. A w ubiegły weekend warszawski klub odwiedził jeden z rezydentów tego miejsca – Will Lewis. Przed imprezą spotkaliśmy się z nim oraz Adamem Obrębskim i SHAZZE, by podyskutować o londyńskim i warszawskim clubbingu.

Warszawa wśród najbardziej prężnych ośrodków clubbingu na świecie

Jak w każdą sobotę oferta imprezowa Warszawy jest dość bogata. Nie bez powodu sylwetka polskiej stolicy znalazła się w najnowszej książce Duncana Dicka – eksredaktora naczelnego Mixmaga – pt. Destination Dancefloor, opisującej 50 najważniejszych miast kształtujących światowy clubbing: Warszawa pojawia się tu obok takich miast jak Berlin, Londyn, Bruksela czy Montevideo. Buntownicza, politycznie aktywna kultura klubowa stolicy Polski rozpala scenę, która jest jedną z najsilniejszych w Europie – czytamy we wstępie do muzycznego opisu stolicy Polski.

Londyński klub EGG spotyka warszawskie Luzztro
Destination Dancefloor / fot. Artur Wojtczak

Zerkając w ofertę klubową Warszawy na 5 listopada, sprawdzam line-upy imprezowe takich miejsc jak Jasna 1 czy undergroundowych imprez z drum’n’bassem. Tego dnia w kalendarzu mamy też festiwal Undercity, ale i ważną imprezę w drugim najstarszym polskim klubie – Luzztro. Tutaj pojawi się Will Lewis – reprezentant londyńskiego klubu EGG. Ta impreza będzie forpocztą showcase’owego party w Londynie w grudniu, kiedy to DJ-e z Warszawy zagrają tam na głównej sali.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Luzztro – kultowy klub i instytucja

Klub Luzztro to prawdziwa, i często niedoceniana, instytucja oraz element popkultury – pojawia się w filmach, rapowych piosenkach (u Sokoła) czy teledyskach (u Sido). Najstarszy obok Sfinksa klub od kilku lat zaskakuje licznymi inicjatywami, o których często informowaliśmy: od programu dla TVP Kultura, działalność Luzztro Records, stream z warszawskiego wieżowca dla Electronic Beats, współpracę z Rave The Planet po szkołę DJ-ską.

Luzztro i EGG LDN – jedne z najstarszych klubów

Na kilka godzin przed Luzztro meets EGG LDN idziemy na kolację z Willem, Adamem Obrębskim i SHAZZE – postacią łączącą sceny obu wspomnianych miast. Na wstępie zastanawiamy się, jak to jest, że zarówno Luzztro, jak i EGG są obecne w krajobrazie klubowym tak długo – odpowiednio 17 i 18 lat.

Londyński klub EGG spotyka warszawskie Luzztro
fot. Artur Wojtczak

Will od razu podaje jako powód bardzo unikalny vibe, jakim emanuje londyńska miejscówka przyciągająca do siebie ludzi z bardzo różnych kultur. Co ciekawe, ich door policy jest bardzo łagodne: wszyscy są mile widziani. Stąd widok wytatuowanych punków na parkiecie obok biznesmenów, którzy dotarli do klubu w czwartek, tuż po służbowym spotkaniu i chcą wypić kilka drinków i potańczyć do najlepszego techno. Do tego dochodzą znakomity soundsystem oraz bogata oferta muzyczna na czterech dancefloorach.

Londyński klub EGG spotyka warszawskie Luzztro
foto. arch. EGG LDN

SHAZZE dodaje, że oba kluby łączy również niewątpliwie wierna publiczność, fani, którzy odwiedzają klub w Londynie i Warszawie, od lat tworząc swego rodzaju rodzinę. Adam Obrębski pamięta, jak duże wrażenie wywarła na nim wizyta w EGG po raz pierwszy: Tam doznałem poczucia świeżości w didżejowaniu. I po powrocie do Polski zmieniłem trochę swój styl grania ulubionego tech-house’u: grając ciut szybciej i robiąc krótsze przejścia podczas miksowania.

Adam podkreśla też cechę obu klubów, która w jego ocenie jest najważniejsza: We are REAL. Ta prawdziwość przejawia się w tym, że nie stosujemy marketingowych sztuczek, nie zapraszamy wielkich gwiazd. Zawsze jak u nas wylądujesz i gra któryś z rezydentów, masz pewność, że będziesz bawił się dobrze. Will dodaje z uśmiechem: Tak, sprawiamy, że ludzie tańczą w euforii!

Polityka muzyczna po pandemii

Polityka muzyczna EGG po Covidzie nieznacznie się zmieniła. W ciągu tygodnia odwiedzają ich studenci i muzyka jest bardzo mieszana. Weekendy są już bardzo undergroundowe, mroczne. Tak jest w każdą sobotę dedykowaną techno. W piątki zdarzają się cykle imprezowe z muzyką drum’n’bass czy dubstep. Na górnych parkietach grany jest tech house, ale znajdziecie tam też chill out roomy (tak powszechne w polskich klubach w latach 90.).

Londyński klub EGG spotyka warszawskie Luzztro
foto. arch. EGG LDN

Klubowa publiczność: normalsi kontra hardcore ravers

Klubowicze odwiedzający londyński klub to mieszany tłum: w środy są to studenci wpadający na bardziej komercyjny house, ale weekendowo odwiedzają EGG typowi „hardcore ravers” – zapaleni fani muzyki klubowej w wieku „od 18 do 100”. Adam podkreśla, że podobnie jest w klubie przy Alejach Jerozolimskich: wszyscy są mile widziani, jeśli wiedzą, dokąd przyszli i chcą się dobrze bawić. Nawet gdy w innych klubach obu miast (Fabric, Smolna) grają wielkie didżejskie gwiazdy – oba miejsca są i tak pełne. Luzztro odwiedzają czasem znane i prominentne osoby – np. raperzy i bardzo odpowiada im anonimowa atmosfera, wolność i brak nagabywania o autografy – zdradza mi Adam Obrębski.

Ulubione londyńskie hot spots

Will, będąc rezydentem EGG, spędza czas głównie tam, ale nadmienia też, że w Londynie, który jest ogromnym miastem, można znaleźć wiele interesujących miejsc. Wśród ulubionych wymienia słynne Fabric oraz Studio 338 i E1. Produkcja eventów i klimat undergroundu są tam bowiem na najwyższym poziomie. Zresztą Fabric dzieli od EGG 7 minut drogi, a Luzztro od Smolnej – 2 minuty – przypadek? Na pewno korzystna symbioza.

Warszawski i londyński clubbing po pandemii – restart

Po pierwszych drinkach poruszamy temat clubbingu po pandemii: jak zmieniło się chodzenie po klubach po tych dwóch latach? Okazuje się, że i w Warszawie, i Londynie najbardziej widoczną zmianą są… ceny, czyli podwyżki cen biletów i napoi na barze, powodowane drastycznym wzrostem kosztów utrzymania klubów, m.in. poprzez stawki dostarczania energii. Da się również zauważyć trochę mniejszą liczbę klubowiczów, jacy wychodzą co weekend: część z nich nadal boi się zarazić, część przeszła po pandemii w tryb bardziej domowy. Ale rave’owanie nigdy nie zginie – tu wszyscy jesteśmy zgodni! Adam Obrębski podkreśla ponadto, że powrót do klubów i ponowne otwarcie Luzztra było swego rodzaju restartem, nowym początkiem. Tam samo było z EGG, które się „odrodziło” na nowo. W branży zostali najsilniejsi i najwytrwalsi. Dodajmy, że londyńska miejscówka nie otrzymała wsparcia państwowego jako dotacji – udało im się utrzymać dzięki dobroczynnym wpłatom fanów. Moi rozmówcy wspominają też rolę streamów w pandemii – pomogły one utrzymać kontakt z raverami i poprawiły przygnębiającą atmosferę lockdownu.

Różnice w kulturze klubowej Warszawy i Londynu

Podczas gdy Adam namawia Willa na spróbowanie specjału polskiej kuchni, jakim jest tatar, ja zagaduję SHAZZE o jego porównania sceny klubowej w naszym mieście oraz stolicy Anglii. Jest on najodpowiedniejszą osobą do tego pytania, gdyż przeprowadził się z Londynu do Warszawy kilka lat temu i założył tu rodzinę. Od tego czasu stał się integralną częścią lokalnej sceny, skupiając się na graniu w klubach oraz produkowaniu własnych tracków w stylu progressive house i melodic techno – Sharan Kumar opowiadał zresztą o naszej scenie tureckiemu Mixmagowi. Jego odpowiedź jest jednoznaczna: sceny różnią się zdecydowanie swoją wielkością – Londyn jest ogromnym miastem wielu kultur. I wydaje się według SHAZZE bardzo otwarty, a scena angielska bardziej się wspiera wzajemnie, aniżeli ze sobą walczy. Natomiast dostrzega ogromny postęp w rozwoju w Polsce – również dzięki ekspatom, jacy tu się osiedlają – tak jak w jego przypadku.

Współpraca klubu Luzztro z EGG LDN.

Rozmowy o współpracy obu klubów trwały dużo wcześniej, a zaczęły się od wieloletniej znajomości SHAZZE z Willem, a potem pierwszej wizyty rezydentów Luzztra w londyńskim klubie. Jak podkreślają moi rozmówcy: Networking jest wszystkim! I to zdanie dedykuję wszelkim osobom narzekającym na polskiej scenie: na zbyt małe liczby występów, za małą liczbę artykułów o ich muzyce itd. – rób networking, poznawaj ludzi, rozmawiaj o swojej pasji, wspieraj innych. Efekty przyjdą na pewno! Praca organiczna promotorów Luzztra przyniosła im właśnie prestiżową imprezę showcase’ową w EGG LDN w grudniu!

Londyński klub EGG spotyka warszawskie Luzztro
ulotka EGG LDN

Przy pożegnaniu – i szykowaniu się na wieczorną imprezę – Will Lewis podsumowuje:


Zobaczcie, ile imprez dzieje się w miastach co weekend. I bardzo często występują tam wciąż ci sami DJ-e. Stąd pilna potrzeba, by dawać każdej scenie świeżą krew i inspirować – dlatego cieszę się, że u nas zagracie. I cieszę się, że dziś zagram w Warszawie. I pamiętajcie: kultura, którą reprezentujemy, jest czymś wspaniałym: w klubie możesz poczuć się naprawdę wolnym, nieocenianym przez innych, możesz być sobą!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →