Książka dla ludzi z całego świata. Paul Hanford ukazuje berlińską kulturę klubową inspirowaną psychogeografią Iana Sinclaira

Fot. Tilman Brembs
News
Książka dla ludzi z całego świata. Paul Hanford ukazuje berlińską kulturę klubową inspirowaną psychogeografią Iana Sinclaira

Poznaliśmy datę premiery najnowszej książki o kulturze klubowej Berlina. Tytuł Coming To Berlin: Global Journeys Into An Electronic Music and Club Culture Capital autorstwa Paula Hanforda ukaże się na półkach sklepowych czwartego maja. Co dokładnie zawiera i dlaczego autor zdecydował się akurat na przybliżenie historii Berlina?

Pierwsze zalążki do napisania książki Coming To Berlin pojawiły się w 2018 r. Wtedy to jej autor, Paul Hanford, przeprowadził się do Berlina. Wcześniej, po każdych odwiedzinach naszych zachodnich sąsiadów, wracał do Londynu z rozbudzoną pasją do muzyki elektronicznej i głębokim poczuciem, że wciąż istnieje na świecie miejsce, gdzie outsiderzy są nie tylko akceptowani, ale pomagają definiować kulturowo dane miasto. Zmagając się wówczas z koncepcją nadchodzącego Brexitu, poczuł, że jego czas na zbadanie berlińskiej kultury muzycznej właśnie nastał. Jego wybór padł na Friedrichschain, dzielnicę w Berlinie wschodnim cechującą się alternatywą i punkowym klimatem.

Książka dla ludzi z całego świata. Paul Hanford ukazuje berlińską kulturę klubową inspirowaną psychogeografią Iana Sinclaira
Fot. Bear Radio

Berlińska kultura klubowa oczami Paula Hanforda

Książka Hanforda łączy wiele cech dobrej literatury. Autor zgrabnie łączy wyobraźnię i humor, przedstawiając całość w formie reportażu i opowieści. Każdy rozdział to spotkanie z ludźmi, którzy uczynili Berlin swoim własnym. Książka zawiera wywiady z wieloma muzykami, promotorami imprez i bywalcami klubów, mieszając ich historie z jego własną narracją. Autor wyjaśnia, jak doszło do powstania Coming To Berlin:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W trakcie pisania książki inspirowały mnie psychogeografie Iana Sinclaira. Sposób, w jaki Wim Wenders w Wings Of Desire splata głosy, dźwięki i kamerę w Berlinie Zachodnim lat 80., na wpół ukończony, sfatygowany futuryzm na płycie Low Bowiego. Każdy rozdział opowiada o spotkaniach i jest w równym stopniu o samym mieście, jak i o niesamowitych ludziach, z którymi się spotkałem. Napisałem ją w równym stopniu dla ludzi z całego świata, którzy chcą dowiedzieć się więcej o kulturze muzyki elektronicznej i parkiecie, jak i dla tych, którzy – tak jak ja – tu mieszkają. Książka jest głęboko osobista, niektórym może się nawet wydawać, że w ogóle nie jest o clubbingu.

Wśród rozmówców znajdziemy takie nazwiska, jak Mark Reeder i założycielka Love Parade Danelle DePicciotto, którzy opowiadają o tym, jak ich życie połączył ruch punkowy i artystyczny Genialle Dillentanten z lat 80. i jak doprowadził on do narodzin nowoczesnej kultury klubowej w mieście.

Fot. Sabrina Jeblaoui

Książka ta, będąca apelem o wielokulturowość i listem miłosnym do nieograniczonego potencjału muzyki, przełamuje tradycję postrzegania Berlina jako „techno ground zero” i pokazuje prawdziwą różnorodność i bogactwo, które tworzą to wyjątkowe miasto. Odpowiedzialne za wydanie książki jest wydawnictwo Velocity Press.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →