Kraftwerk – giganci elektroniki świętują 50 lat na scenie

Artykuł
Kraftwerk

Kraftwerk to chyba najbardziej ikoniczna formacja dla muzyki elektronicznej. W tym roku panowie świętują pół wieku na scenie, a my z tej okazji przypominamy najważniejsze momenty w historii zespołu.

Kraftwerk – pół wieku działalności

Pół wieku. Prawda, że brzmi to imponująco? W tym roku przypada okrągła rocznica scenicznej obecności jednego z najważniejszych zespołów w historii muzyki elektronicznej. Kraftwerk to bezapelenacyjna legenda. Określani mianem protoplastów techno, krautrocka, synth popu czy nawet rapu (!), swoją muzyczną ścieżkę rozpoczęli w 1970 roku. Ich pierwsze występy należały do najbardziej awangardowych koncertów tamtych lat. Zresztą sprawdźcie sami.

Kraftwerk – nieoficjalny występ w 1970 roku

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Kraftwerk – początki

Wszystko rozpoczęło się równo 50 lat temu w Düsseldorfie, od spotkania dwóch studentów uniwersytetu muzycznego – Floriana Schneidera i Ralfa Hüttera. Panowie z początku występowali w kwintecie Organisatnio, jednak jeszcze w tym samym roku porzucili formację by utworzyć swój własny projekt – Kraftwerk.

Pierwsza płyta zespołu ukazuje się w 1970 roku i nosi tytuł Kraftwerk. Rok później pojawia się drugi album zatytułowany Kraftwerk 2. Obie płyty to muzyczne poszukiwania, na których artyści dają pierwszy raz poznać światu swój minimalistyczny styl. Co ciekawe, oprócz syntezatorów, na albumach obecne było jeszcze klasycznie rozumiane instrumentarium, co miało się zmienić w przyszłości.

Kraftwerk – Stratovarius

Pierwszy oficjalny koncert zespołu przypada na rok 1973. To relatywnie późno jak na czas, przez jaki panowie spotykali się i tworzyli w swoich osławionym Kling–Klang Studio. Tak przynajmniej mogło się wydawać. Z perspektywy czasu wiemy, że koncerty niemieckiej formacji należą do wielkich wydarzeń, nie tylko ze względu na towarzyszącą im oprawę wizualną, ale również na ich częstotliwość. Artyści wychodzili ze studia wtedy, kiedy uważali to za stosowne. Nie było to wcale częste.

Po nagraniu, w moim mniemaniu, najcięższej w odbiorze płyty – Ralf und Florianprzychodzi rok 1974 i prawdziwe przełomowe dzieło Krafwerku, które na lata zdefiniowało ich styl. Auutobahn. Płyta genialna. Uwodząca barwą brzmień, liniami syntezatorowymi i nieoczywistą kompozycją, która na stałe odcisnęła piętno na muzyce elektronicznej. Dzieło konceptualne – powstałe w wyniku fascynacji dźwiękami wydawanymi przez samochody poruszającymi się po niemieckich autostradach. Prognostyk dalszej twórczości – również konceptualnej.

Kraftwerk – Kraftwerk

Kraftwerk – lata 1975 – 2003

W 1975 roku ukazuje się Radioaktivity. Krążek zostaje przyjęty niezwykle ciepło przez recenzentów, lecz nie cieszy się taka popularnością jak jego poprzednik. To z niego pochodzi słynna fraza:

Stop radioactivity
Is in the air for you and me
Stop radioactivity
Discovered by Madame Curie

Dwa lata później zespół wydaje Trans-Europe Express. W 1978 światło dzienne ujrzy kolejne przełomowe dzieło – Die Mensch-Maschine, które ukaże się w dwóch wersjach: niemieckiej i angielskiej noszącej tytuł The Man-Machine. Na tym krążku znajdzie się jeden z najbardziej znanych utworów w historii formacji – Das Model/ The model.

Kraftwerk – Das Model 

1981 rok to premiera albumu Computerwelt, który, podobnie jak poprzednik, wychodzi również w wersji anglojęzycznej pt. Computer World. Po tym albumie zespół czekała 5-letnia przerwa wydawnicza. Chodź prace nad płytą trwały, panowie nie kwapili się z jej wydaniem. To w tamtym czasie zrodził się po raz pierwszy pomysł na napisanie utworu, który nawiązywać miał do wyścigu kolarskiego. Chodziło oczywiście o Tour de France. Pomysł został jednak zarzucony ze względu na wypadek rowerowy członka formacji. Ostatecznie w 1986 roku ukazała się płyta Electric Caf. Po niej, na muzykę niemieckiej formacji przyszło nam czekać prawie dwie dekady, bo do 2003 roku. W tym roku ukazała się legendarna płyta Tour de France Soundtrack, za którą zespół zgarnął nominacje do statuetki Grammy.

Kraftwerk – Tour De France

Kraftwerk – koncept

Począwszy od Aurobahn, każda z płyt Kraftwerku to osobne, konceptualne dzieło. Tematem przedwodnim albumów formacji jest relacja pomiędzy człowiekiem a techniką. Od lat 70. panowie czerpali garściami z dorobku odradzającego się futuryzmu, który zanikł po poprzedniej erupcji popularności, jaką zaliczył w latach 20. minionego wieku. Ich muzyka skłania słuchacza do pochylenia się nad wytworami techniki i stanowi owoc fascynacji nią. Skrajnym przykładem zamiłowania do dorobku technologicznego były koncerty Kraftwerku, na których na scenie, zamiast członków zespołu, wystąpiły łudząco przypominające ich roboty, z czego wielu uczestników nie zdawało sobie sprawy do końca trwania show…

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →