„Kpiarze i szydercy”. Tak o artystach mówi Joachim Brudziński

News
Brudziński

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o poglądzie brytyjskiego kanclerza, który zasugerował artystom przebranżowienie się i znalezienie pracy. Nie było trzeba długo czekać na popis rodzimego polityka. Swoją wypowiedzią, Joachim Brudziński pokazał pełną krasę i stosunek władzy do artystów i artystek.

Katastrofa ludzi kultury

O tym, że sytuacja szeroko rozumianej rozrywki i kultury jest dramatyczna, nie trzeba nikogo przekonywać. Zainicjowane przez władze programy wsparcia są niewystarczające, a pieniądze z nich często nie trafiają tam, gdzie powinny. O katastrofie mogą mówić zwłaszcza ci, którzy swoją twórczość artystyczną prowadzą w innej formie, niż działalność gospodarcza. Wówczas możliwości pomocy zostają ograniczone do minimum. Jednak rząd idzie w zaparte.

Obostrzenia: tak, wsparcie: brak

Kolejne obostrzenia uderzają jeszcze mocniej w kulturę i rozrywkę. Niestety, nie idzie za tym żadna pomoc. Wiele miejsc oraz osób pozostaje bez możliwości pracy od marca. Nie mielibyśmy nic przeciwko pojawiającym się regulacjom, gdyby szła za nimi adekwatna pomoc, rekompensująca poniesione straty oraz powalająca na przetrwanie. Tymczasem sektor, który jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemicznymi restrykcjami, jest zarazem jednym z najbardziej porzuconych jeśli chodzi o wsparcie ze strony władz.

Joachim Brudziński o artystach

Jakby było tego mało, rząd zdaje się być głuchy na apele środowiska. Akcje, petycje, debaty – wszelkie starania ludzi kultury i rozrywki pozostają bez odpowiedzi. Jednak to nie koniec. Joachim Brudziński, europoseł PiS i jedna z bardziej znaczących postaci w obozie partii rządzącej, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat artystów i artystek, czym doskonale oddał stosunek władzy do twórców i twórczyń.

W ramach rozgorzałej na Twitterze dyskusji, której zalążkiem były wypowiedzi Krystyny Jandy oraz innych ludzi sztuki i kultury w wywiadzie dla Onetu, Brudziński postanowił pokazać, że poczuł się dotknięty ich słowami i nie zwlekał z reakcją na nie:

Choć adresatką wypowiedzi Brudzińskiego jest przede wszystkim Krystyna Janda, i jak można sądzić, całe środowisko artystyczne, których przedstawiciele wypowiadali się w we wspomnianym wywiadzie, to jednak nie można nie odnieść wrażenia, że europoseł PiS w znakomity sposób obrazuje to, w jaki sposób on i jego partia traktują ludzi kultury.

Kultura w Polsce według partii rządzącej

O tym, w jaki sposób działa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (a teraz także i Sportu) w czasach PiS, nie trzeba nikomu mówić. Nie będziemy rozwodzić się także nad tym, na co są wydawane pieniądze podatników, i co jest rozumiane przez przedstawicieli resortu jako „kultura i rozrywka”. Disco polo brylujące w publicznych mediach, wyniesienie na piedestał Jana Pietrzaka i jemu podobnych, upadek Polskiego Radia… Wymieniać można byłoby długo.

Macie racje gdy mówicie, że rząd łaski nie robi gdy pomaga dziś teatrom czy innym instytucjom kultury. Oczywiste jest, że ten rząd i ten minister takiej pomocy udzielą. Ale żenująca jest ta paskudna hipokryzja tych którzy dziś kpią i szydzą a jutro pochlipują i proszą o pomoc👎

Na reakcje na słowa Brudzińskiego nie trzeba było długo czekać.

Rząd a kultura: kopiąc i plując na leżącego

Sposób, w jaki obecny rząd rozumie kulturę i rozrywkę, jest uwłaczający i przykry. Sposób, w który zostawił ją samą sobie i ludzi z nią związanych w czasie pandemii, także. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna, a w Polsce wciąż nie widać nadziei na to, by los artystów i artystek, zwłaszcza tych niezależnych, mógł się odmienić. Dotyczy to również wszystkich miejsc, które są przestrzeniami rozwoju współczesnej kultury i sztuki – klubów, pracowni artystycznych, itd. Od miesięcy jesteśmy świadkami niemalże całkowitej ignorancji rządu wobec podmiotów i ludzi, którzy swoje życie postanowili związać z kulturą, rozrywką i sztuką – począwszy od twórców, przez miejsca, kończąc na podmiotach funkcjonujących w szeroko rozumianym środowisku. Pamiętajmy o tym, gdy przyjdzie nam kolejny raz decydować o tym, kto ma rządzić w tym kraju…

Polub muno.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz imprez dla całego kraju

6 października 2020
„Kpiarze i szydercy”. Tak o artystach mówi Joachim Brudziński

Tomik Grewiński: Sektor polskiej kultury może upaść – wywiad

3 lipca 2020
„Kpiarze i szydercy”. Tak o artystach mówi Joachim Brudziński

Koronawirus a branża koncertowa. Kiedy w końcu coś się zmieni?

7 lipca 2020
„Kpiarze i szydercy”. Tak o artystach mówi Joachim Brudziński

Kluby i imprezy nie wrócą w czwartym etapie odmrażania gospodarki

27 maja 2020
„Kpiarze i szydercy”. Tak o artystach mówi Joachim Brudziński

Cała Polska w żółtej strefie. Co jeszcze wiemy po konferencji Premiera i Ministra Zdrowia?

9 października 2020
„Kpiarze i szydercy”. Tak o artystach mówi Joachim Brudziński

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50-500 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.