Kość niezgody w Irlandii tematem dyskusji. Rząd daje, artyści nie chcą. Dlaczego?

Fot. Olga Burczyk
News
Irlandia, dochód, artyści, rząd

Podstawowy dochód przez kolejne 3 lata - taki pomysł, będący częścią programu pilotażowego dla osób pracujących w tzw. przemysłach kreatywnych, rozważa wprowadzić irlandzki rząd. Nie wszystkim ruch ten przypadł jednak do gustu. Dlaczego?

„Uwierzymy, gdy zobaczymy” – grzmią irlandzcy artyści i muzycy, na wieść o dodatkowych funduszach przeznaczonych dla gospodarki klubowo-rozrywkowej. Skoro rząd ma w planach zasilenie kieszeni artystów (co nie zdarza się od tak), to skąd wszechobecny sprzeciw i niezadowolenie? Odpowiedzi należy szukać nie dalej niż w październikowym wycofaniu się rządu ze złagodzenia restrykcji covidowych. Nazywana „policzkiem wymierzonym przez rządzących” część Basic Income for the Arts ma z założenia wspomóc blisko 2 tys. DJ-ów, kluby i promotorów miejscowej sceny muzycznej. Nic nie wskazuje jednak na to, aby głosów za projektem pojawiło się więcej w najbliższym czasie.

Irlandia. „Dochód gwarantowany” kością niezgody

Po miesiącach oczekiwań, konkretnych działań jak nie było, tak nie ma. Tak przynajmniej uważają sfrustrowani przedstawiciele irlandzkiej branży muzycznej. „Nasz rząd zawodzi sektor nocny i hotelarski raz za razem”, „jestem sceptyczny co do tego, kogo uznają za „uprawnionego” do otrzymania wynagrodzeń”. To tylko jedne z kilkunastu ostatnich wypowiedzi, na które natrafimy w sieci i które krytykują zaproponowany dochód gwarantowany. W kontrze do głosów potępiających rządowy pomysł wsparcia, jest – a jakżeby inaczej – rzecznik prasowy ministerstwa:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Gospodarka nocna jest ogromnie ważnym sektorem, przyczyniającym się do naszej gospodarki oraz naszych sektorów kulturalnych i kreatywnych. Ważne jest, abyśmy chronili, wspierali i podtrzymywali ją, szczególnie gdy wychodzimy z pandemii, gdy zaczynamy myśleć o naszych miastach w kontekście zbliżającego się sezonu letniego. Proponowany program, który obecnie jest w trakcie opracowywania, będzie miał na celu otwarcie większej liczby możliwości dla lokalnych artystów i wykonawców, takich jak artyści muzyczni i DJ-e, poprzez zapewnienie im płatnych koncertów i gotowych miejsc.

Fot. James Joyce

Irlandia. Niesprawiedliwość

Przyparci do muru artyści zdają się kompletnie nie przyjmować do wiadomości pomocy, jaką mają otrzymać. Ich zdaniem zaproponowany projekt powinien zostać wdrożony jako regularny, bezwarunkowy program dochodów oraz traktowany jako płatność gwarantowana w celu ochrony środków do życia artystów, a nie jako płatność dochodowa, dokonywana w zamian za konsekwentną pracę. Wśród opinii nie brakuje takich, które uważają za podstawowe cele systemu poprawę warunków życia i pracy artystów i kreatywnych pracowników artystycznych. Zdaniem branży, rząd powinien przeprowadzić badania nad obecnym stanem tych warunków w Irlandii, które powinny zostać wykorzystane do oceny sukcesu programu.

Irlandia ma przeznaczyć na program około 25 mln euro, gdzie sugerowana stawka dla artysty ma wysokość 10,50 euro. Nadal rozważane są kwestie związane z kwalifikacją i procesem selekcji. Na chwilę obecną potwierdzono, że uczestnictwo nie będzie oparte na okazaniu środków utrzymania i że będzie to proces niekonkurencyjny. Po spełnieniu przez daną osobę kryteriów kwalifikacyjnych, zostanie ona objęta losowym procesem selekcji. Konsultacje mają potrwać do 27 stycznia.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →