Koncepcja punktu załamania. Jas Shaw i jego doświadczenie z ilozacją

News
Jas Shaw wydał nową EPkę i zapowiada kolejne

Jas Shaw, połowa duetu Simian Mobile Disco, wydał nową epkę. Sollbruchstelle I: Become the Scenic Route jest pierwszą z trzech części serii pt. Sollbruchstelle, która pod postacią pełnego albumu ukaże się 7 maja.

Każde z trzech wydawnictw będzie kontynuacją pomysłu składającego się na cały album. Tak, aby podzielona całość „mogła być użyta jako lekkostrawny, krótki ukłon w stronę chwilowego wyrwania się z nieprzyjemnej sytuacji”. W swoich minimalistycznych i ambientowych brzmieniach Sollbruchstelle porównuje się do muzyki Gigi Masin, Harold Budd, Raymond Scott czy Global Communication.

Fot. Jas Shaw

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Sollbruchstelle I, II, III

Jas Shaw. Izolacja w cieniu choroby

Zdiagnozowana u brytyjskiego muzyka w 2018 roku rzadka choroba komórek zwana amyloidozą pierwotną AL miała znaczny wypływ na jego późniejsze problemy z pandemią. Shaw musiał być wyjątkowo ostrożny. Unikał wszelkiego kontaktu z ludźmi, ponieważ ewentualne powikłania powstałe wskutek Covid-19, mogły jeszcze bardziej odbić się na jego zdrowiu. Sollbruchstelle I – III ma w swoim założeniu uchwycić obraz przestrzeni, w których artysta przechodzi kwarantannę.

Wszystkie płyty są dokumentem swoich czasów. To, co czyni je bardziej interesującą perspektywą, próbującą wyjść poza moją sytuację, to fakt odizolowania się każdego z nas. Dostrzegłem pewną zależność pomiędzy tym, gdzie człowiek spędza czas w trakcie izolacji a tym, w jakim nastroju ją przechodzi.

Sollbruchstelle I – Become the scenic route

Jas Shaw i jego punkt załamania

Słowo Sollbruchstelle w wolnym tłumaczeniu oznacza „z góry ustalony punkt załamania”, albo – cytując Shawa – „miejsce, w którym coś może się złamać np. osoba lub społeczeństwo jako całość tudzież moment, w którym coś ma się złamać. Niczym element w tabliczce czekolady”.

Jest to rodzaj pewnej mieszanki smutku i nadziei, którą uznałem za pociągającą koncepcję.

– skwitował artysta

W czerwcu 2020 roku Shaw wydał z Basem Grossfeldtem 13-ścieżkowy album zatytułowany Klavier, będący mieszanką fortepianowego minimalizmu i techno. Ostatnim albumem jako Simian Mobile Disco był Murmurations z 2018 roku. Była to ich siódma wspólna płyta studyjna, odkąd Shaw i James Ford założyli zespół w 2005 roku. Pozostałe części autorskiego longplaya ShawaSollbruchstelle II: Absent And Incorrect i Sollbruchstelle III: Snacks Of Carelessness ukażą się odpowiednio 26 marca i 23 kwietnia.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →