Poznański Eskulap zamknięty. To koniec legendarnego klubu?

News

Operator, który przez ostatnie lata opiekował się słynnym poznańskim Eskulapem wydał oświadczenie w sprawie zerwania współpracy z właścicielami lokalu. To koniec imprez i koncertów przy Przybyszewskiego 39?

Reklama
Poznański klub z 40-letnią tradycją chyba zawsze będzie kojarzył nam się przede wszystkim z niezapomnianymi „Tresorami”. W ostatnich latach muzyki techno było w nim mniej, za to więcej koncertów. Niestety, wszystko wskazuje na to, że Eskulap robi sobie przerwę, a może nawet odchodzi na emeryturę… Operator klubu, firma Outside Art wydała oświadczenie w sprawie zamknięcia klubu i wyjaśnia przyczyny takiego obrotu spraw.

OŚWIADCZENIE FIRMY OUTSIDE ART, OPERATORA KLUBU ESKULAP

6 września 2016 roku zakończył swoją działalność Klub Eskulap jaki znaliście z ostatnich 5 lat. Uniwersytet Medyczny (właściciel lokalu – przyp. red.) bez opublikowania powodu nie wznowił działania tego miejsca, tak zasłużonego dla kultury miasta Poznania.

Eskulap istniał od 1976 roku i był miejscem na mapie miasta powszechnie kojarzonym z koncertami. Najbardziej niepokojące jest to, że nie zyskał on akceptacji władz UMP w okresie kiedy święcił swoje największe sukcesy, mierzone oferowanym repertuarem oraz prowadzoną polityką remontowo-rewitalizacyjną. Po raz pierwszy w historii Klubu, kojarzonego do tej pory jako miejsce obskurne, wręcz brudne i kompletnie niedoinwestowane, próbowano coś zmienić. Po raz pierwszy w historii Klubu pojawiło się znakomite wyposażenie techniczne i także po raz pierwszy w historii Klubu na konto Uniwersytetu systematycznie spływała na czas spora kwota opłat ze strony Operatora – firmy Outside Art.

Dziwi także, że UMP jako uczelnia publiczna, której działalność de facto finansuje społeczeństwo a nie państwo, zlekceważyła kompletnie potrzeby mieszkańców Poznania, choć oczekiwano od niej właśnie większego wyczucia tych potrzeb. Zlekceważono także studentów UMP, dla których specjalnie uruchomiono w Klubie wiele nowych możliwości, m.in. dedykowane im imprezy tematyczne i cykliczne.
Media lokalne i krajowe naciskają Operatora na komentarze i wyjaśnienie sprawy Klubu. Przyjdzie jeszcze czas na szerszą publiczną dyskusję, w tej chwili jedynie pragniemy dodać, że udostępniony na potrzeby Eskulapa profil FB wraca do swojego właściciela – Outside Art – i będzie informował głównie o jego aktywnościach na polu upowszechniania kultury.

Wkrótce zostaną podane nowe lokalizacje, w których będziemy dalej prowadzić działalność kulturalną i koncertową, tym samym kontynuując naszą pracę po Eskulapie. Na początek tylko informacje o spodziewanych w najbliższym czasie koncertach, które odbędą się wkrótce w Poznaniu. 16 listopada swoje nowe nagrania zaprezentuje Rebeka, a 25 listopada z nową płytą pojawi się w Poznaniu Fisz Emade.

Więcej szczegółów jeszcze w tym tygodniu.
Dalsze losy Esklulapa są na razie nieznane.
Polub muno.pl na Facebooku: