Klipy zagranicznych artystów elektronicznych kręcone w Polsce lub zawierające polskie elementy

fot. Kasabian - Re-Wired / YouTube
Artykuł
Kasabian

Oto kolejne zestawienie specjalnie na Dzień Niepodległości! Tym razem skupimy się na teledyskach artystów związanych z elektroniką, które były nagrywane w Polsce, lub posiadają jakieś elementy związane z naszym krajem.

The Qemists – Hurt Less

2010 rok to był deinitywnie czasach świetności youtube’owego kanału UKF Drum’n’Bass. Latem tego roku ukazał się klip zespołu The Qemists, który został nakręcony przez Keitha McCarthy’ego na warszawskiej Pradze we współpracy z Papaya Films. W teledysku wystąpiła Ola Krzemieniecka, wówczas 16-letnia mistrzyni polski juniorek w Taekwondo. Jej ojciec – znanym trener kaskaderów, pomógł ekipie filmowej w sekwencji walki na końcu klipu.

Cały film nakręciliśmy w osiedlu na Pradze we wschodniej części Warszawy. Właściwie jest to dość trudna część Warszawy i ekipa bardzo się denerwowała, że ​​tam kręcimy. Zdecydowanie chcieli, żebyśmy skończyli, zanim się ściemni… – czytamy w opisie klipu na YouTube

ATB – Humanity

Postawmy sprawę jasno – od lat w muzyce popularnej, a szczególnie w elektronice (tej najbardziej komercyjnej też) często można trafić na klipy prezentujące making-off jakiegoś ważnego, dużego występu artysty. Odpalcie teraz dowolną telewizję muzyczną – we współczesnych EDM-owych klipach zobaczycie tekst, wizualizer albo przebitki występów z Tommorowland czy Ultra Festival. W latach 2000. takich teledysków z przebitkami było również sporo, choć na pewno nie tak wiele jak teraz. Humanity od ATB jest pod tym względem wyjątkowe – klip nakręcony w 2005 z jego występu w Warszawie jest niczym polska pocztówka z początku milenium… w rozdzielczości PAL, nie HD.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Vitalic – Fade Away

Przyjrzyjcie się tylko co piją złoczyńcy na magazynie 😉

Koniecznie sprawdź: Polska w zagranicznych utworach elektronicznych

Gus Gus – Thin Ice

A oto kolejny przykład dla spostrzegawczych! W 2009 roku Gus Gus rozpoczęła przemianę swojego stylu na 24/7 – bez wątpienia ten album dał spore fundamenty do powstania kolejnego Arabian Horse, który osiągnął ogromny sukces. W klipie Thin Ice (ważnego utworu, bo inaugurującego nową erę islandzkiej formacji), nakręconego w „rejkiawickim gettcie” Breiðholt, możemy dostrzec, że w sklepie za kasą znajdują się skrzynki z polskimi imionami Leszek, Bożena. Chwile później ekspedientka wiesza ogłoszenie o pracę na tablicy, gdzie widać również ogłoszenia w języku polskim m.in. angielski dla Polaków, opieka nad dziećmi.

Mondkopf – Ave Maria

Klimatyczny klip do utworu francuskiego producenta Paul Régimbeau został nakręcony w Łodzi.

Cosmic Baby – Loops Of Infinity

Harald Blüchel w czasie gdy wraz z Paulem Schmitzem-Mormannem stworzył nieśmiertelny hit Cafe del Mar jako Energy 52, działał również pod aliasem Cosmic Baby. Kawałek Loops Of Infinity ma przebitki z przechadzki po krakowskim rynku oraz dzielnicy Kazimierz.

Zobacz także: Film i muzyka elektroniczna. TOP 10 obrazów z naszym ulubionym brzmieniem

Wolfsheim – Künstliche Welten

Czas na smutną piosenkę trance!

Jazda polskim STAR-em sprawia, że świat jest czarno-biały, a Ty nie – skomentował klip Wujek Samo Zło

Radiohead – I Promise

Na 20-lecie jednej z najważniejszych płyt w historii muzyki, czyli OK Computer, Radiohead wydał reedycję wraz z B-Side’ami OK Computer OKNOTOK 1997 2017. Wśród kawałków, które nie zmieściły się na oryginalne wydawnictwo z 1997 znalazł się m.in. solidny wyciskacz łez I promise. Klip do utworu promującego wyjątkowy jubileusz został nakręcony w Warszawie w reżyserii Michała Marczaka. Robin Hilton z NPR stwierdził, że teledysk jest nawiązaniem do wypalenia i osamotnienia jakiego doznał lider grupy Thom Yorke, podczas intensywnej i wyczerpującej trasie OK Computer w 1997.

Kasabian – Re-Wired

Kasabian przez lata podobnie jak wiele brytyjskich formacji gitarowych romansowała z elektroniką. Na późniejszych wydawnictwach było jej nawet więcej, co nie spodobało się m.in. Wojciechowi Mannowi, który w audycji w Trójce w bardzo doniosły sposób wyraził swoją dezaprobatę do twórczości zespołu po debiucie. W 2011 roku do sieci trafił klip do singla Re-Wired, promujący ich wydawnictwo Velociraptor! Kawałek zostałby pewnie szybko zapomniany gdyby nie fakt, że w teledysku zespół wcielił się w uciekających rabusiów zmieniających swoje środki transportu. Po Mercedesie, Escorcie-Cosworthcie i rowerze-tandemie zespół ku zaskoczeniu wszystkich Polaków znalazł się w… kultowym polskim FIAT-cie 126p! Owszem nie wyszło idealnie, bo producenci klipu zapomnieli, że Maluch ma silnik z tyłu 😉

LLY – Cut the Fence

Po wizycie w Katowicach paryski producent Julien Laloye, znany pod aliasem LLY, poprosił mnie bym podesłał mu listę starych polskich filmów z elementami sci-fi – poza moją ulubioną Hydrozagadką, wymieniłem między innymi Pana Kleksa w Kosmosie. Niedługo później ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu LLY wrzucił swój nowy kawałek zmontowany do obrazków właśnie z filmu z serii o bohaterze stworzonego przez Jana Brzechwę.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →