GRAVEDGR – słów kilka o bardzo mocnym headlinerze halloweenowego WIXAPOLU

fot. Wasted / GRAVEDGR
News
GRAVEDGR @ Wasted

Polska ekspansja WIXAPOLU w amerykańskie nazwiska trwa w najlepsze i miejmy nadzieję, że szybko się nie skończy. Po Lil Texasie przyszedł czas na GRAVEDGRa, którego zapewne nie znacie, a powinniście.

WIXAPOL w kilku słowach

„Fenomenu WIXAPOLU nie zrozumie ten, kto na WIXAPOLU nigdy nie był”. Ten akapit mógłbym zamknąć w jednym zdaniu, jednak z biegiem lat i zwiększającej się rozpoznawalności mówimy już o pokaźnych rozmiarów movemencie, który wykracza daleko poza granice Polski.

W 2018 polska ekipa pojawiła się w słynnym Rinse FM z Londynu, rok później odbył się iście wixiarski Boiler Room, a w 2017 roku przedstawiciele brandu wystąpili w berlińskim klubie-legendzie, czyli Berghain (tak, tym Berghain).

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Próbując jednak wytłumaczyć zwykłemu Kowalskiemu, czym są imprezy WIXAPOLU, osobiście ograniczyłbym się do wymienienia po przecinku następujących sześciu słów: hardstyle, hardcore, hakken, gabber, szybkość, wolność.

Lil Texas, Danny L Harle – WIXAPOL międzynarodowo

Gdy w pierwszej połowie czerwca 2019 roku WIXAPOL ogłosili event w Krakowie, którego główną gwiazdą był pochodzący zza oceanu Lil Texas, byłem w ciężkim szoku.

W tamtym czasie był dopiero od kilku dobrych lat uznawany za swego rodzaju Białego Kruka, ponieważ przechodząc zmianę muzyczną z brzmień trapowych na #harderstyles, zyskał w niebywale szybkim czasie popularność na… basowej scenie. Aktualnie grywa sety w granicach 160 – 1 000 BPM na całym świecie i swoją unikalnością muzyczną i wizerunkową zbudował sobie mocną pozycję na scenie hard.

Przeczytaj również: Daft Punk uruchamiają oficjalne konto na TikToku

To, że tak szybko zauważył go ktoś w Polsce, obudziło we mnie nadzieję, że Polska zaczyna się nareszcie otwierać na nowe bookingi, a powiedzmy sobie szczerze – ściągnięcie jakiegokolwiek artysty ze Stanów Zjednoczonych nie należy do tanich rzeczy.

Amerykański producent nie raz pytany w wywiadach o występy, które najlepiej wspomina, zawsze dawał shoutout krakowskiej wixie. W 2022 roku Lil Texas po raz drugi wrócił do Polski, oczywiście ponownie na zaproszenie WIXAPOLU i mam głęboką nadzieję, że polska ekipa nie zlekceważy staropolskiego powiedzenia do trzech razy sztuka.

Pierwszy set Lil Texasa w Polsce

Nieco ponad rok temu ukazał się naszym oczom, a przede wszystkim uszom pierwszy „autorski” hymn WIXAPOLU o wymownej nazwie HEYYYYY SOKOŁY (WIXAPOL ANTHEM). Jego oficjalnym współautorem jest Danny Harlecore, znany szerzej jako Danny L Harle.

Brytyjski producent jest bardzo dobrym kolegą takich osobistości jak Flume oraz Hudson Mohawke. W 2021 roku opublikował pełnometrażowy album będący kompletną podróżą przez wszystkie zaułki muzyki elektronicznej.

Danny L Harle – Harlecore, posłuchaj albumu

GRAVEDGR gwiazdą halloweenowego WIXAPOLU

Czy WIXAPOL znowu zmusił mnie do przecierania oczu ze zdumienia? Tak, dwukrotnie w tym roku. Najpierw ogłaszając imprezę z GRAVEDGR w Gdańsku, kilka dni później ogłaszając imprezę z GRAVEDGR w Warszawie.

Zamaskowany producent będzie gościem specjalnym halloweenowych wydarzeń polskiego brandu. 28 października rawtrapowo-hardstyle’owy przedstawiciel wystąpi w Crackhouse, a dzień później w stołecznej Pradze Centrum.

GRAVEDGR, Carnage, Dither – FICK DICH

Kim jest GRAVEDGR?

Historia tego aliasu jest bardzo interesująca. Zamaskowany zawodnik wjechał z buta w basową scenę w 2017 roku, wydając – jako swój pierwszy release ever – wspólny numer z Carnage’em, jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci trapowo-dubstepowej sceny. Hijeputa GRAVEDGRa narobiła sporo szumu w basowym community, ale to Rampage (drugi wydany kawałek) stał się prawdziwym hard trapowym hitem i przyniósł mu największą rozpoznawalność.

Singiel doczekał się nawet swojej EP-ki z remiksami od Riot Tena, Schade, YDG, Caine, Dr Phunka oraz KAMI x Greater Than.

Za publikację obu numerów odpowiadało już niefunkcjonujące Heavyweight Records Carnage’a, któremu Kopacz Grobów zawdzięcza część swojego sukcesu. Za sprawą producenta występującego teraz pod ksywą GORDO GRAVEDGR zaliczył swój pierwszy występy na żywo, w tym odwiedziny słynnego Bootshaus w Kolonii.

GRAVEDGR – RAMPAGE, posłuchaj

Przez następne dwa lata GRAVEDGR pozostawał wierny Heavyweight Records gdzie wydał nawet swój debiutancki album, 6 FEET UNDER. Pomimo publikowania głównie raw i hard trapu producent od początku swojej działalności nie krył się ze swoim pociągiem do hardstyle’u. Po raz pierwszy – nie wliczając koncertów – pokazał to za sprawą… Lil Texasa we wspólnym remiksie do KAMIKAZE, kolejnego autorskiego hitu. Następnie poszło już z górki – MARIA, GRAVEKID z Junkie Kid, wspomniane FICK DICH, RUN WHEN YOU SEE ME, SHOW UP czy BROKEN z MADGRRL w Harsh Records.

Producent pozostaje jednak nadal wierny w największej mierze raw trapowi, którego – nie boję się tego stwierdzenia – jest aktualnie najbardziej rozpoznawalną twarzą, pomimo tego, że jej nie pokazuje.

Dotychczas GRAVEDGR urzędował głównie za wielką wodą, odwiedzając tamtejsze topowe festiwale, w tym Lost Lands (największy dubstepowy festiwal na świecie), EDC Las Vegas (największy festiwal EDM w USA) czy Beyond Wonderland. W Europie ma na swoim koncie niemieckie PAROOKAVILLE i za chwilę ponownie zaliczy Bootshaus.

#Harderstyles przeważają w jego live setach, dlatego booking na wixiarskie Halloween jest dla mnie mocno zadziwiający. Nie wiem jak Wixapolonia zareaguje na trapy i dubstepy, ale może właśnie o to chodzi polskiej ekipie? Zrzeszenie basowego community z wixapolowym za sprawą GRAVEDGR? Brzmi to jak plan, bardzo sprytny plan.

Posłuchaj seta GRAVEDGR z Lost Lands 2022

Nie odpowiedziałem jednak na pytanie, kim on jest. A zdradzę, że według powtarzających się plotek GRAVEDGR to nowy projekt producenta o aliasie DrewFilament związanego lata temu z Harsh Records. Oficjalnego potwierdzenia jednak nie dostaliśmy i mało prawdopodobne, że kiedyś dostaniemy.

Jeżeli gustujesz w cięższych basowych brzmieniach, a tempo 160 BPM Tobie niestraszne, to nie widzę lepszego rozwiązania na Halloween niż WIXAPOL HALLOWEEN + GRAVEDGR }) CUKIEREK CZY PSIKUS? ({ lub WIXAPOL HALLOWEEN GDANSK + GRAVEDGR }) TOTALNE ZNISZCZENIE ({.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →