Ketamina na depresję? Przełomowy raport naukowców

Fot. Paramedic Poland
News
Ketamina leczy nie tylko depresję, ale i inne schorzenia psychiczne

Badacze coraz częściej dochodzą do wniosku, że ketamina działa szybciej i skuteczniej w leczeniu depresji niż tradycyjne leki SSRI.

Ketamina ma leczyć nie tylko depresję, ale i inne schorzenia psychiczne

Na łamach periodyku naukowego British Journal of Psychiatry Open, naukowcy z University of Exeter w Wielkiej Brytanii opublikowali wyniki analizy aż 83 opublikowanych w ciągu ostatnich 20 lat raportów na temat stosowania ketaminy w leczeniu depresji oraz innych zaburzeń psychicznych. Jak się okazuje, ten wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny jest skuteczny w walce z tymi schorzeniami, a pozytywne efekty jego działania pacjenci odczuwają nawet już po jednej godzinie od jego zastosowania. Warto również zaznaczyć, że w przypadku osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, ketamina krótkoterminowo zmniejszała głód i objawy odstawienia.

Ketamina – szybki spadek myśli samobójczy

Fot. Medicine UK

W zeszłym roku w Bristolu otwarto pierwszą klinikę ketaminy w Wielkiej Brytanii, a od tego czasu na całym świecie powstało ich więcej. Przebywają w nich osoby cierpiące na depresję, lęki lub uzależnienia. Magazyn VICE rozmawiał z psychiatrą z Uniwersytetu KU Leuven w Belgii, Koenem Demyttenaere o tym, jak z powodzeniem stosował on pochodną ketaminy w leczeniu osób z ciężką depresją:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Stwierdziliśmy, że oba leki – ketamina i esketamina mogą znacznie złagodzić depresję w ciągu zaledwie kilku godzin. Dzieje się tak dlatego, że działają one na zupełnie inne neuroprzekaźniki niż te, na które działają konwencjonalne leki przeciwdepresyjne. Stwierdziliśmy również, że stosowanie zarówno ketaminy, jak i esketaminy powoduje szybki spadek myśli samobójczych, ale należy zauważyć, że jest to w pewnym sensie niezależne od ogólnego efektu antydepresyjnego

– tłumaczy dr Koen Demyttenaere

Brytyjska agencja rządowa National Health Service stwierdza, że „ketamina nie jest licencjonowanym lekiem na depresję”, dlatego lek może być stosowany jedynie jako środek znieczulający lub przeciwbólowy.

Ketamina – leczenie tylko w ściśle określonych klinicznych

Naukowcy podkreślają, że osoby biorące udział w badaniach nad ketaminą, leczone są w ściśle określonych klinicznych warunkach i pod pełna opieką lekarską. W żadnym wypadku nie należy stosować terapii w domowych warunkach, bowiem ketaminę łatwo jest przedawkować lub popaść w halucynacje i urojenia. Badania nad ketaminą wciąż trwają. Teraz naukowcy muszą ustalić optymalną dawkę tego dysocjantu psychodelicznego i najlepszy sposób jego podawania.

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →