Karl Bartos – historia „człowieka-maszyny”

fot. Karl Bartos (www.KarlBartos.com)
Kultura Lifestyle News
Karl Bartos

Były członek klasycznej formacji Kraftwerk, Karl Bartos, latem opublikuje swoją autobiografię. Sprawdźcie szczegóły!

Karl Bartos – życie w Kraftwerk i poza nim

W swojej książce Karl Bartos wraca wspomnieniami do swojego dzieciństwa spędzonego w robotniczej dzielnicy Dusseldorfu. Opowiada o różnych gatunkach muzycznych, które pomogły ukształtować jego styl – popie lat 60., muzyce klasycznej, a także… bawarskim folku.

W Dźwięku maszyny staram się opisać tajniki naszych sesji pisarskich, jak bawiliśmy się jako dzieci i jak uszczęśliwiało nas wspólne poszukiwanie nowej ekspresji artystycznej. Wyjawiam, dlaczego nasza muzyka – tworzona w świecie analogowym – przetrwała swoją cyfrową namiastkę. W moim odczuciu kompozycje w najlepszych chwilach są świadectwem poszukiwań poezji ukrytej w dźwięku maszyny.

– mówi Karl Bartos

Muzyk i kompozytor wspomina również o głębokim wpływie, jaki wywarła na niego kopia The Beatles A Hard Day’s Night z 1964 roku, gdy był 12-letnim chłopcem, a także omawia wpływ wyjątkowej atmosfery Düsseldorfu w latach 1974-1984 na Kraftwerk. Karl Bartos początkowo został zwerbowany do udziału w amerykańskiej trasie Kraftwerk promującej album Autobahn. Oprócz gry na perkusji Bartos był autorem piosenek na albumach Man-Machine, Computer World i Electric Café.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Kraftwerk – The Robots

Artysta opuścił Kraftwerk w sierpniu 1990 roku – podobno był sfrustrowany powolnym postępem zespołu w ich działalności z powodu coraz bardziej perfekcjonistycznej postawy członków-założycieli projektu Ralfa Hüttera i Floriana Schneidera. Wspomniał o tym w wywiadzie Byłem robotem, który jest częścią filmu dokumentalnego Kraftwerk and the Electronic Revolution.

Karl Bartos Speaking About Kraftwerk’s Music

W 1992 roku Bartos założył Elektric Music. Ten projekt krótko po jego założeniu zaprezentował album esperanto, będący spadkobiercą stylu Kraftwerk. Kolejne wydawnictwa zawierały również gitarowe brzmienia. Były członek legendarnej formacji z różnym skutkiem prezentował nowe projekty bądź współprace. Jeśli brakuje Wam typowo kraftwerkowych brzmień po Kraftwerk to koniecznie sprawdźcie solowe albumy Karla Bartosa! 12 maja 2021 Kraftwerk został ogłoszony jednym z wyróżnionych Rock and Roll Hall of Fame.

Książka Karla Bartosa, The Sound of the Machine: My Life In Kraftwerk And Beyond, zostanie wydana 21 lipca za pośrednictwem Omnibus Press.

Karl Bartos – Rhythmus

Zobacz także: Muzeum Nowoczesnej Muzyki Elektronicznej we Frankfurcie nad Menem otwarte!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →