Znany polityk apeluje o wsparcie kultury w Polsce

News
Sejm RP

Jerzy Hausner, ekonomista i były minister gospodarki, w wywiadzie udzielonym Onetowi, skrytykował dotychczasowe działania Piotra Glińskiego, mające na celu zabezpieczenie polskiej kultury i twórców w czasie pandemii.

Jerzy Hausner upomina się o kulturę

Polscy ekonomiści przyzwyczaili nas do tego, że rzadko doceniają znaczenie instytucji kultury i ludzi kultury zarówno w funkcjonowaniu gospodarki, jak i w funkcjonowaniu społeczeństwa. Dlatego sporym zaskoczeniem są słowa Jerzego Hausnera (od lat zajmującego się ekonomią byłego ministra gospodarki w rządzie SLD), jakie padły w wywiadzie, którego udzielił Katarzynie Janowskiej.

– Potrzebujemy artystów, którzy pomogą nam przejść tę traumę. W obecnej sytuacji zbędna jest biurokracja, a resort powinien skupić na wdrożeniu działań łagodzących przyszłe skutki kryzysu dla artystów – powiedział Haunser i dodał, że działania ministra MKiDN, Piotra Glińskiego, są zdecydowanie zbyt małe.

Rząd obiecał pomoc. Czy będzie wystarczająca? Hausner ma wątpliwości.

Przypomnijmy, że Piotr Gliński zapowiedział wdrożenie dwóch programów, mających na celu wesprzeć polską kulturę i artystów Pierwszy z nich dotyczy działań kulturalnych, artystycznych w internecie; drugi program będzie rekompensować straty już po okresie epidemii.

My od samego początku, jako resort kultury włączyliśmy się w prace nad specustawą (antykryzysową – PAP). Ja od samego początku informowałem środowiska ludzi kultury (…), w jakim kierunku idziemy i mogę jeszcze raz powtórzyć, jeśli chodzi firmy, które zajmują się kulturą, o samozatrudnionych, o osoby na umowach o dzieło czy umowach zleconych to rozwiązania proponowane w specustawie są dla wszystkich takie same – powiedział Gliński w Polsat News.

Cały wywiad z Jerzym Hausnerem możecie zobaczyć tutaj.

Polska branża muzyczna zagrożona #razemtańczymyrazemwalczymy

Redakcja Muno.pl w imieniu swoim oraz przedstawicieli i przedstawicielek polskiej branży kulturalno-rozrywkowej wystosowała petycję do polskiego rządu ws. rządowego wsparcia branży kulturalno-rozrywkowej.

Petycja ws. rządowego wsparcia branży kulturalno-rozrywkowej
#razemtańczymyrazemwalczymy

Niemcy dają przykład?

A jak z kryzysem radzą sobie nasi zachodni sąsiedzi? Niemiecki rząd planuje przeznaczyć aż 50 mld euro na pomoc kulturze. Pakiet pomocniczy składać ma się z 3 zasadniczych części, każda dla innego sektora branży kulturowej. Dotknięci zostaną nim przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy, bo to pod tą postacią najczęściej prowadzi się działalność w tym segmencie rynku. W grę wchodzą dotację na takie wydatki jak pokrycie kosztów najmu siedziby, studia czy innej przestrzeni pracy twórczej. Dostępne będą również pożyczki, które mają na celu ułatwienie przetrwania ciężkiego okresu.

Pakietem pomocowym objęte będą również domy medialne oraz freelancerzy. Dla tych ostatnich dostępne będzie ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, przez sześć miesięcy. Więcej o przedsięwzięciu niemieckiego rządu możecie przeczytać pod tym adresem.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →