Jamie xx – In Colour

Recenzje

Info

Data wydania:
2015/09/01
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:
Jamie xx powiedział kiedyś, że najlepsza muzyka to ta smutna, a do której mimo to ludzie potrafią tańczyć. Trudno się z tym nie zgodzić, bo któż z nas nie bujał się w klubie czy na festiwalu w rytm melancholijnego kawałka i odczuwał przy tym nieposkromioną euforię, a jednocześnie smutek, że ten moment wiecznie trwać nie będzie. Słuchając solowego debiutu Jamie’go Stuarta można złapać się na podobnych odczuciach.
Otwierający album „Gosh” to muzyczny pęd, w którym miesza się cała gama dźwięków od powtarzającego się pospiesznie podstawowego bitu, melodyjnego brzmienia syntezatorów po mówione wstawki. Producent zaprosił do współpracy także wokalistów czego efektem jest przywodzący na myśl twórczość The xx ” Stranger In The Room” z Oliverem Simem, dancehallowe „I Know There’s Gonna Be (Good Times)” z Young Thugiem i Popcaan oraz „SeeSaw” i „Loud Places” ubarwione niespecjalnie oryginalnym, lecz kojącym i pięknym głosem Romy. Ten ostatni zwrócił moja szczególną uwagę ze względu na sampel z numeru „Tracey In My Room” Everything But The Girl, który wprost uwielbiam.
Z kolei wśród instrumentalnych utworów z tego wydawnictwa trudno znaleźć mi swojego faworyta.”Obvs” buja hawajskim klimatem, „Just Saying” ciekawi szumami, głosem wydobywającym się jakby z zaświatów i przejmującymi dźwiękami klawiszy, a „Hold Tight” rozkręca się od spokojnych muzycznych tąpnięć w intensywny, elektroniczny wir. Niestety żadnego z nich zapewne nie zapamiętam na dłużej.
Album „In Colour”  to wydawnictwo, obok którego trudno przejść obojętnie. Elektronika umieszczona tylko częściowo w popowych ramach ma szanse przebicia się do świadomości szerszej publiki. Właśnie z tego powodu pokażcie tę płytę rodzicom, gdy zapytają czego właściwie słuchacie. Przy tym chociaż nie dostaną zawału 😉
Polub muno.pl na Facebooku:

Tracklista

01. Gosh
02. Sleep Sound
03. SeeSaw feat. Romy
04. Obvs
05. Just Saying
06. Stranger In A Room feat. Oliver Sim
07. Hold Tight
08. Loud Places feat. Romy
09. I Know There’s Gonna Be (Good Times) feat. Young Thug & Popcaan
10. The Rest Is Noise
11. Girl