James Blake – James Blake

Recenzje

Info

Data wydania:
2011/02/07
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:

W muzycznym światku triumfuje ostatnio młodość. Coraz częściej słyszymy o niesamowicie uzdolnionych artystach, którzy nie pamiętają lat osiemdziesiątych. Równie często ci właśnie artyści wydają bardzo dobre albumy, o których głośno nie  tylko ze względu na wiek ich twórców. Wyróżniają się przede wszystkim poziomem muzycznym. Najlepszym tego przykładem jest James Blake i jego debiutancki album.

Zaskakujący jest nie tylko wiek Blake‘a, ale tażke jego podejście do muzyki, oraz szacunek do dźwięku, które na krążku słychać. Zaczyna się spokojnie, klikająco i w takim klimacie już zostaje do końca. Słowem, słychać, że chłopakowi nigdzie się nie śpieszy. Każda dokładnie przemyślana nuta prowadzi nas przez świat przygniatających basów, przesterów, dziwacznych loopów i klików.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Na pierwszym planie są jednak ciepłe klawisze, fortepian i akustyczne gitary, oraz oczywiście głos Jamesa. Wie kiedy go podnieść, wie też kiedy śpiewem zwodzić, przy okazji nie zawodząc słuchacza. Tak samo, jak wie również kiedy być cicho, dużo tu bowiem znamiennej ciszy, która stosowana zmyślnie czasem daje lepszy efekt, niż sam dźwięk.

W użyciu jest także vocoder, jednak w najmniejszym stopniu nie przeszkadza on całości, a wręcz przeciwnie – nadaje innym dźwiękom interesującego kolorytu. Cały album kończy się tak samo delikatnie jak zaczyna, co w rezultacie daje spójność idealną. Ciekawostką jest singiel promujący płytę, czyli utwór „Limit To Your Love” z repertuaru Feist. Nasiąkniety basowym kremem na zmarszczki odmłodniał nie do poznania, a świeżości dodało mu zrezygnowanie z części śpiewanego tekstu, który zachowuje przy tym swą oryginalną lekkość.

Jeśli macie więc ochotę na jedenaście pięknych utworów, które przykłuwają dzwiękową uwagę od pierwszej do ostatniej sekundy, to nie szukajcie dalej – debiutancki krążek Jamesa Blake’a zdecydowanie powinien zaspokoić wasz muzyczny głód.


Tracklista

01. Unluck
02. The Wilhelm Scream
03. I Never Learnt to Share
04. Lindesfarne I
05. Lindesfarne II
06. Limit to Your Love
07. Give Me My Month
08. To Care (Like You)
09. Why Don’t You Call Me
10. I Mind
11. Measurements

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →