Jak zamienić samolot w… instrument. OMMA i jej Playtronica

W gąszczu muzycznych poszukiwań, natrafiłem na znalezisko wyjątkowe. Wylądowałem na rosyjskiej łące i dowiedziałem się, jak brzmi.. ludzki dotyk i jak zamienić samolot w instrument. Kim jest OMMA i czym jest Playtronica?

Wydana w tym roku płyta DOMA autorstwa rosyjskiej artystki o pseudonimie OMMA, to przyprószony elektronicznym folkiem ambient, w którym pobłyskują organiczne motywy. Muzyka drobna i krucha. Odprężająca i oczyszczająca. Jeśli łąka miałaby stać się dźwiękiem, to byłaby tą płytą. I nie jest to czczy frazes.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Playtronica. Jak zamienić samolot w instrument?

Efekt ten udało się uzyskać m.in. dzięki wyjątkowemu instrumentowi, który jest dziełem samej artystki, Olgi Maximovej, znanej właśnie jako OMMA. Działając pod szyldem kolektywu Playtronica, w 2017 roku Olga i spółka skonstrukowali urządzenie, które generuje dźwięk… z dotyku, a mianowicie z każdej interakcji ludzkiego ciała z inną materią – z materiałem, rośliną czy drugim człowiekiem.

Sposobów na wykorzystanie możliwości urządzenia (a tak naprawdę dwóch urządzeń. Dziś w ofercie producentów znajdują się modele Playtronica Touch Me i Playtronica Playtron) zdaje się być nieskończenie wiele. Jedyne ograniczenie to ludzka wyobraźnia. Podczas kilku pokazów, twórcy udowadniali, że za jej pomocą są w stanie zamienić w instrument warzywa, ubrania lub… samolot.

Playtronica

Playtronica

Playtronica. Jak brzmi ludzkie zbliżenie?

Pod jednym z wywiadów z konstruktorami instrumentu, pojawił się ten wiele oddający komentarz.

Czy wyobrażasz sobie, jak może brzmieć Twoja relacja z drugą osobą? Jaki dźwięk wygeneruje Wasze zbliżenie?

Playtronica w rękach artystów

Możliwości, jakie proponuje Playtronica i jej urządzenia, zaskarbiły sobie sympatię wielu muzyków na całym świecie. Jednym z nich jest Andrew VanWyngarden z MGMT:

Playtronica to magiczne, rozwijające umysł podejście do tworzenia dźwięku i eksperymentów muzycznych, które wydaje się kapryśne, ale okazuje się przyjazne. Ekscytujące jest myślenie, dokąd można zabrnąć, przesuwając granice tworzenia dźwięku!

Więcej informacji o tym, czym jest Playtronica, co można stworzyć za jej pomocą, a także w jaki sposób działa i gdzie ją kupić, dowiecie się z oficjalnej strony internetowej producentów.

OMMA. Od breakbeatu, przez house, po ambient

Wracając jednak do Olgi Maximowej, czyli współtwórczyni całego zamieszania. OMMA to jedno z moich najciekawszych odkryć rodem z Rosji. Prócz najnowszej DOMY, polecam każdą z jej trzech długogrających płyt.

OMMA

OMMA

Na ubiegłorocznym 1905 dominuje dreampopowo-breakbeatowy house, zaś wydanego w 2018 Teplo nie powstydziłby się wczesny El Guincho.

OMMA to także DJka i postać zaangażowana w scenę klubową Moskwy. Z powodzeniem występowała w Europie i Azji. Prócz tworzenia muzyki, zajmuje się również jej edukacją. W przeszłości OMMA organizowała warsztaty edukacyjne w muzeach i akademiach artystycznych w Paryżu, Moskwie, Montpellier i w Sankt Petersburgu. Zainicjowała i poprowadziła kursy z produkcji muzycznej w ośrodku dla uchodźców w Berlinie. Jest autorką wielu interaktywnych instalacji w całej Europie.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →