Jak brzmi muzyka stworzona z… kolorów oceanów?

Fot. NASA.com
News

Naukowcy z NASA badający ocean z orbity opracowali program, który tłumaczy kolor wody oceanów na nuty. Z jego pomocą stworzyli kilka „teledysków".

Sounds of oceans

Przez ponad 18 miesięcy naukowiec z NASA i jego brat tworzyli program internetowy, który przekłada wiedzę o kolorach oceanu na nuty muzyczne. Ryan i John Vandermulenowie zrobili to, aby zaoferować słuchaczom wciągającą wiedzę o obrazach oceanu, które naukowcy w Goddard Area Flight Middle NASA badają każdego dnia.

Jak dokładnie wyglądał cały proces? Badania Ryana Vandermulena dotyczą procesów biologicznych zachodzących w światowych oceanach. Wie on lepiej niż ktokolwiek inny, że kolor wody może być bardzo różny od niebieskiego z powodu glonów, planktonu czy osadów piasku. Ryan poprosił swojego brata Johna, programistę i muzyka elektronicznego, o przetłumaczenie kolorów na nuty. W ten sposób powstał filmik pokazujący, jak wygląda i brzmi ocean w pobliżu ujścia południowoamerykańskiej rzeki Rio de la Plata, gdzie jest dużo złóż piasku. Bracia jednak nie poprzestali i stworzyli videoteledysk dla Oceanu Indyjskiego, Morza Beringa i Koralowego.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Mam doświadczenie w produkcji muzyki cyfrowej, ponieważ chciałem zostać gwiazdą rocka. I tak podjąłem decyzję o pomocy i poinformowałem go, że to nie było niezobowiązujące, to była wspaniała myśl. Po uzyskaniu informacji od brata stworzyłem programowy interfejs, który przetłumaczył informacje na nuty muzyczne. Następnie zmodyfikowałem instrument tak, aby przetłumaczona wiedza mogła być zaimportowana do cyfrowej stacji roboczej audio. W tym przypadku był to GarageBand

– stwierdził Jon w oświadczeniu prasowym.

NASA’s Sounds of the Sea – Río de la Plata

ASA’s Sounds of the Sea – Coral Sea

Barwy oceanów

Instrument ten jest dostępny na stronie spektune.com i pozwala każdemu na komponowanie muzyki bez ponoszenia żadnych kosztów.

Naukowcy z NASA naprawdę badają kolory oceanu. Te informacje o osadach pozwalają zrozumieć, nie tylko jak zmienia się krajobraz dna oceanicznego, ale także jak działają rzeki. Znajdujące się w nich cząstki stałe są jednocześnie erozją gleby i elementem cyklu węglowego. Dlatego na podstawie tych danych można określić, jak wyglądać będzie życie na Ziemi w przyszłości.

Jak brzmi muzyka stworzona z... kolorów oceanów?
Fot. kadr z filmu ASA’s Sounds of the Sea – Coral Sea

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →