Ivoks – najlepszy emulator radzieckiego Polivoksa

fot. Ivoks / Red Rock Sound
News Technologia
Ivoks

Chcesz wprowadzić do swojej muzyki trochę brutalizmu, hałasu, mroku, zimna i eksperymentalnych, ambiwalentnych dźwięków? Nie mogłeś/aś lepiej trafić.

Kilka słów o oryginale

Firma Red Rock Sound zaprezentowała wtyczkę Ivoks Electromusical Synthesizer, która jest inspirowana klasycznym radzieckim syntezatorem Polivoks (Поливокс). Od 2014 wtyczka była dostępna wyłącznie dla użytkowników oprogramowania Propellerhead Reason, jednak teraz można ją nabyć w AppStore jako AUv3 na iPhone’y i iPady. Ten wirtualny instrument jest klonem powstałego na początku lat 80. syntezatora wyprodukowanego przez fabrykę elektroniki Formanta. Oryginalny Polivoks miał być radziecką kopią syntezatorów Mooga i Rolanda – nie do końca to się udało, ale paradoksalnie ta jego niedoskonałość zbudowała jego legendę. Zresztą zobaczcie sami.

POLIVOKS PRESENTED BY THOMAS P. HECKMANN

Polivoks to jeden z najbardziej agresywnych, piskliwych i hałaśliwych syntezatorów, jaki kiedykolwiek powstał – absolutny must have dla wielbicieli noise’u, industrialu oraz zimnej fali. W 2014 powstał dokument o moskiewskiej anarchistycznej scenie elektronicznej, gdzie spora część poświęcona jest właśnie Polivoksowi. Według jednego z artystów radzieckie syntezatory poprzez swoje niedoskonałości posiadały w swoim brzmieniu coś niepowtarzalnego – duszę.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Elektro Moskva Official Trailer (2014) – Russian Music Revolution Documentary HD

Zobacz także: Model 15 – legendarny syntezator na Twoim komputerze

Ivoks – wierny naśladowca

Ivoks posiada dwa oscylatory z regulatorem pasma częstotliwości, pięcioma przebiegami i elementami sterującymi modulacją, w tym obwiednię z trybami ADSR lub AD, przełączany filtr dolnoprzepustowy lub pasmowo przepustowy, a także wbudowany generator szumów (bardzo przydatna funkcja!) i pokrętło saturacji – wszystkie te elementy przyczyniają się do powstania charakterystycznego dźwięku znanego z oryginału. Charakterystyczną cechą radzieckiego syntezatora była możliwość przełączenia obwiednic syntezatora w tryb powtarzania, który generuje trójkątny kształt fali. Zobacz, jak to prezentuje się w praktyce.

RRS Ivoks – Electromusical Synthesizer – Tutorial & Demo for the iPad

Ivoks jest już dostępny w cenie zaledwie 25 zł. Aby używać wtyczki, użytkownicy będą potrzebować aplikacji hosta zgodnej z AUv3 jak np. Cubasis.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →