Ibiza tylko dla VIPów?

Artykuł

Plejada "Gwiazd" EDM, przyznaje że Ibiza nigdy nie była tak droga jak teraz. Czy Ibiza stała się miejscem tylko dla wybranych?

Komercjalizacja muzyki elektronicznej, która ogarnęła USA, wywiera także wpływ na scenę w Europie. Ceny na Ibizie rosną bez końca, a dj-e przejmują role gwiazd pop. Paul Oakenfold, brytyjski dj i producent, który jest obecny na wyspie od czasów młodości, uważa, że to zwykłe naciąganie ze strony klubów.
Biała Wyspa nigdy nie należała do najtańszych miejsc na wakacje, a ceny z każdym sezonem rosną. Afrojack, jeden z najlepiej opłacanych djów na świecie, przyznaje w wywiadzie dla Sinead Garvan (dziennikarka muzyczna Newsbeat/BBC), że Ibiza straciła swoją „magię”. Oznajmia, że gra tam tylko ze względu na wysokie gaże dla artystów. Młodzi ludzie nie czują już klimatu wyspy, ponieważ wydali 75 euro na bilet wstępu. Dla porównania, wejście na podobny event na greckiej wyspie Mykonos kosztuje ok. 10 euro. 

Afrojack i David Guetta. Ubiegłego roku zarobili 11 i 19 milionów funtów.
Ibiza już nie jest tym samym miejscem co kiedyś, ponieważ jest zbyt skoncentrowana na pieniądzach i vipach. „Jeśli chcesz zobaczyć najpiękniejsze dziewczyny na świecie, otaczać się sławnymi ludźmi i splendorem, wybierz Ibizę. Jeśli chodzi ci o muzykę, lepiej jedź na Mykonos” – stwierdza Afrojack.
Wszystko się zmieniło kiedy DJe stali się gwiazdami. Do klubów zaczęły napływać masy, które chciały ujrzeć swoją gwiazdkę, a nie doznać muzycznego objawienia.
Kiedyś nie liczyło się kto gra, teraz to DJe mają władze – przyznaje Steve Hulme, muzyczny dyrektor klubu Pacha.
Skale zjawiska obrazuje Calvin Harris ze swoim ubiegłorocznym zarobkiem. Kwotą 27 milonów funtów nie mogą się pochawlic nawet takie gwiazdy, jak raper Jay-Z czy sportowiec Cristiano Ronaldo.
Teledysk Calvina Harrisa zrealizowany na Ibizie.
Czy zjawisko EDM to degrengolada klubowej kultury? Czy raczej jej krzewienie? Niektórzy twierdzą, że David Guetta stworzył „pomost” dla muzyki elektronicznej w USA. Jednak może młodzi ludzie za 75 euro wstępu powinni wymagać czegoś więcej, niż nierzadko wcześniej przygotowanego i odtworzonego miksu.
źródło: bbc/newsbeat
główna fotografia: https://www.facebook.com/ushuaiaibiza
Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →