Hiszpania: bon o wartości 400 euro dla każdego na ratunek kultury. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy

Fot. Materiały prasowe
News
Hiszpania, Miquel Iceta, minister kultury, bon

Na hiszpańskich ulicach pieniądze leżą na ulicy. Wystarczy się tylko po nie schylić. Ta mogąca mylić na pierwszy rzut oka przenośnia ma jednak swoje przełożenie w rzeczywistości. Wszystko za sprawą tamtejszego Ministerstwa Kultury, które zatwierdziło program Bono Cultural Joven zapewniający jednorazową pomoc finansową w wysokości 400 euro dla każdego, kto spełni jeden warunek.

Niech pierwsze kamieniem rzuci to państwo, którego segment kultury nie ucierpiał w ostatnich dwóch latach. Nie ma chętnych? Nic dziwnego. Nie jest tajemnicą, o czym zresztą pisaliśmy wielokrotnie, że europejskie i światowe centra kultury tj. kina, teatry, muzea, nie często należały do gałęzi krajowej gospodarki objętej szczególną troską. Brak należytego wsparcia był nadto widoczny. Podmioty tworzące miejscową kulturę zakładały ręce z bezradności. Bywały jednak wyjątki rzetelnego podejścia do tematu (patrz Niemcy), jednak w ogólnym rozrachunku więcej pokrzywdzonych należy spisać tych po stronie „kultury”.

Hiszpania, bon, 400 euro, kultura
Fot. Adrián Quiroga

Hiszpania. 400 euro dla każdego. Jest jedno „ale”

Po wielu miesiącach przygotowań do pojedynku w tej nierównej walce postanowiła stanąć Hiszpania. Kiedy jesienią ubiegłego roku w programie prac rządu na temat wsparcia kultury pojawił się bon na kulturę, nazwany Bono Cultural Joven, nikt nie przypuszczał jego faktycznego wprowadzenia w życie. Pomysłodawca projektu, minister kultury, Miquel Icet, po blisko sześciu miesiącach od przedstawienia projektu może powiedzieć „sprawdzam”. Rada Ministrów bowiem zatwierdziła budżet w wysokości prawie 200 mln euro dla jednorazowej pomocy w kwocie 400 euro dla każdego Hiszpana i osób ubiegających się o azyl, które w tym roku… ukończą 18 lat (wszyscy urodzeni w 2004 roku). Osoby, które w 2022 roku skończą 19 lat, nie będą objęte dopłatami.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W przyjętej ustawie znalazły się „sztuki żywe, dziedzictwo kulturowe i sztuki audiowizualne: bilety i bilety okresowe na przedstawienia artystyczne, muzykę na żywo, kino, muzea, biblioteki, wystawy i festiwale teatralne, literackie, muzyczne lub audiowizualne, do maksymalnej kwoty 200 euro na beneficjenta”. Obejmuje ona również dotacje na fizyczne produkty kultury, takie jak książki, czasopisma i gazety, gry wideo, nuty muzyczne, płyty, CD i DVD, do maksymalnej kwoty 100 euro na beneficjenta. Z projektu wyłączone zostały pornografia, moda, gastronomia, instrumenty muzyczne i materiały artystyczne.

Hiszpania, bon, 400 euro, kultura
Fot. Carlota Valera

Osoby urodzone w 2004 będą musiały ubiegać się o pomoc na platformie technologicznej, której Ministerstwo Kultury i Sportu jeszcze nie opracowało. Po zatwierdzeniu każdego grantu płatność zostanie dokonana na wirtualny portfel dostępny w telefonie komórkowym. Rząd uwzględnił łącznie 26 poprawek w projekcie dotyczącym Bono Cultural Joven. Najważniejsza z nich wyjaśnia, że kwota 400 euro nie będzie uwzględniana przy obliczaniu dochodu rodziny, dzięki czemu będzie zgodna z wszelkimi innymi dotacjami, pomocą, dochodami lub środkami pochodzącymi od innych organów administracji publicznej.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →