Groove jest dobry na samopoczucie – japońscy naukowcy potwierdzają

fot. Deee-Lite - Groove is in the heart
Lifestyle News
groove

Nowy raport, który szczegółowo opisuje wyniki badań młodych osób, sugeruje, że muzyka taneczna zawierająca groove jest dobra dla samopoczucia. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports, wykazało, że rytm groove wywołuje nie tylko chęć poruszania ciałem, ale także wywołuje uczucie podniecenia i przyjemności.

„Dobry groove nie jest zły”

Badanie zostało przeprowadzone przez japońskich naukowców, którzy ankietowali 51 młodych dorosłych ludzi – średnia wieku badania wynosiła 20 lat. Naukowcy odkryli, że kiedy badani słuchali muzyki z rytmem, zgłaszali, że „czują, że bardziej trzeźwo myślą”. Badanie zaznacza, że nie musi to być tylko elektroniczna muzyka taneczna, która stymuluje tę część mózgu! Może to być każda piosenka, która zawiera groove.

St. Germain – Rose rouge

Ponadto naukowcy odkryli, że słuchanie ulubionych utworów może również poprawić funkcje poznawcze. Znajomość utworów, które lubisz i których słuchasz, ma pozytywny wpływ na aktywność poznawczą. Z kolei podczas gdy nieznajomość utworu i niesłyszenie groove’u ma, według badania, negatywny wpływ. Groove stymuluje również korę przedczołową, co poprawia wydajność poznawczą w taki sam sposób, jak ćwiczenia. Grzbietowo-boczna kora przedczołowa to część naszego mózgu odpowiedzialna za podejmowanie decyzji i codzienne ruchy. Naukowcy stwierdzili również, że reakcja danej osoby na konkretny groove zależy od jej osobistych preferencji, umiejętności przetwarzania muzyki oraz pochodzenia kulturowego.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Zobacz także: Badania pokazują, że większość DJ-ów doświadcza wypalenia zawodowego

Moloko – The Time Is Now

Wyniki były zaskakujące. Odkryliśmy, że rytm groove poprawia funkcje wykonawcze i aktywność tylko u uczestników, którzy zgłosili, że muzyka wywołuje silne wrażenie rytmu. Nasze odkrycia wskazują, że indywidualne różnice w reakcjach psychologicznych modulują odpowiedni wpływ na funkcje wykonawcze. W związku z tym wpływ groove na ludzkie zdolności poznawcze może mieć znajomość lub zdolność przetwarzania dźwięków

– powiedział Dr Hideaki Soya, główny autor badania w rozmowie z ScienceDaily.

Deee-Lite – Groove Is In The HeartPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →