Groove jest dobry na samopoczucie – japońscy naukowcy potwierdzają
Nowy raport, który szczegółowo opisuje wyniki badań młodych osób, sugeruje, że muzyka taneczna zawierająca groove jest dobra dla samopoczucia. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports, wykazało, że rytm groove wywołuje nie tylko chęć poruszania ciałem, ale także wywołuje uczucie podniecenia i przyjemności.
„Dobry groove nie jest zły”
Badanie zostało przeprowadzone przez japońskich naukowców, którzy ankietowali 51 młodych dorosłych ludzi – średnia wieku badania wynosiła 20 lat. Naukowcy odkryli, że kiedy badani słuchali muzyki z rytmem, zgłaszali, że „czują, że bardziej trzeźwo myślą”. Badanie zaznacza, że nie musi to być tylko elektroniczna muzyka taneczna, która stymuluje tę część mózgu! Może to być każda piosenka, która zawiera groove.
St. Germain – Rose rouge
Ponadto naukowcy odkryli, że słuchanie ulubionych utworów może również poprawić funkcje poznawcze. Znajomość utworów, które lubisz i których słuchasz, ma pozytywny wpływ na aktywność poznawczą. Z kolei podczas gdy nieznajomość utworu i niesłyszenie groove’u ma, według badania, negatywny wpływ. Groove stymuluje również korę przedczołową, co poprawia wydajność poznawczą w taki sam sposób, jak ćwiczenia. Grzbietowo-boczna kora przedczołowa to część naszego mózgu odpowiedzialna za podejmowanie decyzji i codzienne ruchy. Naukowcy stwierdzili również, że reakcja danej osoby na konkretny groove zależy od jej osobistych preferencji, umiejętności przetwarzania muzyki oraz pochodzenia kulturowego.
Zobacz także: Badania pokazują, że większość DJ-ów doświadcza wypalenia zawodowego
Moloko – The Time Is Now
Wyniki były zaskakujące. Odkryliśmy, że rytm groove poprawia funkcje wykonawcze i aktywność tylko u uczestników, którzy zgłosili, że muzyka wywołuje silne wrażenie rytmu. Nasze odkrycia wskazują, że indywidualne różnice w reakcjach psychologicznych modulują odpowiedni wpływ na funkcje wykonawcze. W związku z tym wpływ groove na ludzkie zdolności poznawcze może mieć znajomość lub zdolność przetwarzania dźwięków
– powiedział Dr Hideaki Soya, główny autor badania w rozmowie z ScienceDaily.