Francuska branża muzyczna krytyczna wobec rządowego projektu

Festiwale News
francuskie festiwale Fot. Anthony Ghnassia

Francuski przemysł muzyczny skrytykował propozycję minister kultury dopuszczającą organizację letnich festiwali. Nowe ograniczenia mają dotyczyć frekwencji na poziomie jedynie 5 000 osób i specjalnego funduszu w wysokości 30 milionów euro rekompensującego straty poniesione w związku z ewentualnym odwołaniem festiwali. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno francuski rząd kategorycznie zaprzeczył, jakoby w sezonie letnim miały się odbyć jakiekolwiek muzyczne przedsięwzięcia.

Francja jest jednym z pierwszych dużych państw Starego Kontynentu, który przedstawił skonkretyzowane ramy prawne dla tegorocznego sezonu festiwalowego. Francuskie festiwale – zarówno te pod dachem, jak i na świeżym powietrzu – zdaniem Minister Kultury, Roselyne Bachelot, będą mogły odbyć się tego lata, jednak ich frekwencja będzie ograniczona do 5 000 widzów, pod warunkiem specjalnych wytycznych. AEG Presents France, SMA i Hellfest już zdążyły skrytykować francuski rząd za ten pomysł.

Fot. Thomas Coex

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Roselyne Bachelot – Fot. Thomas Coex

Festiwale we Francji jeszcze w tym roku?

Francuska Minister Kultury, poza wstępną liczbą potencjalnych festiwalowiczów, przedstawiła plan funduszu opierającego się o 30 milionów euro, mającym zrekompensować organizatorom zarówno straty poniesione w związku z wprowadzeniem alternatywnej opcji przeprowadzenia festiwali, jak i w przypadku, gdy te zostaną z wiadomych względów odwołane. Bachelot zobowiązała się również do cyklicznych spotkań konsultacyjnych z organizatorami eventów. Swoje niezadowolenie względem przedstawionych pomysłów wyraziły już pierwsze podmioty z branży festiwalowej.

Odnoszę wrażenie, że zaproponowane rozwiązanie jest niczym innym, jak zyskiwaniem czasu. Nie ma żadnych szczegółów dotyczących ram czasowych tej decyzji. Nie wiemy, kiedy zaczyna się i kończy „lato” i kiedy projekt ma wejść w życie. Czy obejmuje ona festiwale w sierpniu i wrześniu? Nie ma również żadnych szczegółów dotyczących kwestii około festiwalowych niezbędnych od pełnej integracji z publicznością. Nie mówiąc już o wycofaniu ze sprzedaży jedzenia i napojów, co jest dość problematyczne dla imprezy na świeżym powietrzu. Wszystko wskazuje na to, że kolejny sezon się nie odbędzie. Większość (jeśli nie wszystkie) dużych imprez nie będzie w stanie funkcjonować wedle tych obostrzeń. Pozytywną kwestią jedynie jest to, że mechanizmy finansowe wspierające wydarzenia, które się odwołują lub które chcą się dostosować, zostały utrzymane i wzmocnione.

– skomentował generalny manager firmy AEG Presents France, Arnaud Meerseeman.

Fot. AEG

Fot. AEG

Brak konkretów

Francuski związek zawodowy, SMA (Syndicat des Musiques Actuelles), podziela obawy Arnauda Meersemana wyrażając przy tym obawy w związku z pakietem finansowym. Zdaniem SMA 30 milionów euro będzie niewystarczającą kwotą, aby wesprzeć 6 000 francuskich festiwali.

W chwili obecnej i na warunkach ogłoszonych przez panią premier nie możemy powiedzieć, że festiwale odbędą się tego lata. Dla znacznej części naszej publiczności, artystów i zespołów, impreza na 5 000 osób, bez ewentualnego dostępu do baru czy restauracji, nie może być nazwana festiwalem. Szczególnie czekamy na uprawomocnienie zezwolenia na serwowanie napojów i posiłków dla festiwalowiczów. Ta odpowiedź jest kluczowa zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak i z punktu widzenia przyjazności dla odbiorców.

Jasne stanowisko

Z kolei, na rozwój wydarzeń nie chciał czekać francuski festiwal metalowy Hellfest Open Air. Organizatorzy postanowili odwołać tegoroczną imprezę z powodu niepewności wokół sytuacji zdrowotnej i regulacji rządowych. Organizator Hellfest, Ben Barbaud, nie pozostawił wątpliwości, co do słuszności swojej decyzji:

W przeciwieństwie do innych festiwali, dokonujemy trudnego wyboru. Nie zaakceptujemy tak restrykcyjnych zasad, jakie zaproponowała pani premier. To byłoby sprzeczne z samym DNA festiwalu. Jesteśmy winni naszym festiwalowiczom konsekwencję w projekcie, który chcemy im zaoferować i za który zgodzili się zapłacić wysoką cenę. Hellfest zrodził się z chęci zgromadzenia wszystkich miłośników muzyki ekstremalnej w jednym miejscu i w duchu świętowania. Życie z wirusem nie powinno oznaczać rezygnacji z tego, co czyni nas szczęśliwymi.

Fot. Hellfest Open Air 2019

Fot. Hellfest Open Air 2019


Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →