Four Tet – Fabriclive 59

Recenzje

Info

Data wydania:
2011/09/19
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:
O tym, czym jest seria Fabriclive, kto ją wydaje i po co, nie ma sensu się rozpisywać, gdyż to wie chyba każdy. Tym razem do nagrania miksu został zaproszony Kieran Hebden znany bardziej jako Four Tet. Jak się okazuje było to dla niego ciekawe wyzwanie. Postanowił bowiem nie nagrywać kolejnego seta, jakich wiele, ale za pomocą muzyki coś opowiedzieć. Mówiąc konkretniej, to historia dość wielowymiarowa a jednocześnie bardzo wciągająca.
Four Tet potraktował propozycję dość poważnie. Do nagrania płytki przygotowywał się między innymi przez przeszukiwanie nagrań, tak by do swojego mixu wpleść również i stare klasyki. Swoimi spostrzeżeniami wymieniał się między z innymi z dystrybutorami płyt czy starymi znajomymi i przyjaciółmi, przesiadywał godzinami przekopując katalogi muzyczne w Internecie. Dodatkowo przygotował też kilka swoich kompozycji. Dzięki czemu Fabriclive 59 istotnie nie jest zwykłym setem. To wprawnie zmiksowana kompilacja, która obfituje w wiele smaczków. Nie tylko muzycznych.
Ciekawą anegdotą jest to, w jaki sposób Four Tet uzyskał numer Persiana ‘Feel Da Vibe’. Okazało się, że to bardzo rzadki rarytas wydany jako white, którego nigdzie nie można było zdobyć. Dopiero jeden z użytkowników Discogs, posiadający tego vinyla, zgodził się zripować utwór i podesłać go producentowi. Inną ciekawostką jest indeks zatytułowany po prostu ‘fabric’. To nagranie powstało dzięki jednemu ze znajomych Kierana, który rozstawił sprzęt do 'field recordingu’ w klubie Fabric podczas trwającej tam imprezy.
 
Pora wreszcie przejść do samej zawartości muzycznej. Starania Four Teta nie poszły na marne. Ten set to jeden z najlepszych fabrycznych odcinków, jakie miałem okazję usłyszeć. Niesamowicie spójny, prezentujący to, co najlepsze w muzyce pogranicza 2step/garage/experimental. Hebden zebrał nagrania takich producentów jak popularny od pewnego czasu Floating Points, hype’owy Burial czy zasłużony dla minimalistycznego brzmienia Ricardo Villalobos. Do tego dorzuca energetyczne kawałki od STL, Geniusa czy WK7. Całości nie brakuje fantazji i eksperymentalnego sznytu. Dzięki temu choć przy pierwszym kontakcie  wszystko wydaje się jednakowe, z każdym kolejnym razem odkrywa przed nami kolejne atrakcje. 
Osobne słowo należy się dwóm nowym trackom, które powstały specjalnie z okazji nagrania miksu. Pierwszy z nich to ‘Pyramid’. Lekko surowy i hipnotyczny klimat kreują poszatkowane i przetworzone w transowy bełkot wokale, umieszczone na solidnym podbiciu basowym i brnącym do przodu bicie. To numer doskonale wpasowany w gatunkowy sznyt kompilacji, rozjaśniany delikatnymi, zwiewnymi klawiszami w tle. Zaś ‘Locked’ to już zjazd na prędkości, tak by w piękny sposób zamknąć seta. Ten kawałek kojarzy mi się z wyjściem z klubu o świcie i powolnemu kierowaniu się ku domowi w pierwszych promieniach wschodzącego słońca.
Długo mógłbym pisać o tej płycie, ale myślę, że odpowiednim podsumowaniem będą też słowa samego twórcy tej kompilacji, który wyraził nadzieje, że ludzie będą puszczać ten krążek cholernie głośno, tracąc przy tym głowę i przypomną sobie o co chodzi w całej tej zabawie z imprezowaniem. 
Tekst: Paweł Wójcicki
Polub muno.pl na Facebooku:

Tracklista

01 Intro
02 Michel Redolfi – Immersion Partielle [INA-GRM]
03 Crazy Bald Heads – First Born [On-Tick]
04 Persian – Feel Da Vibe [Same People]
05 KH – 101112 [unreleased]
06 Youngstar (Musical Mob) – Pulse X [Inspired Sounds]
07 Crazy Bald Heads – First Born (Four Tet Remix) [unreleased]
08 Floating Points – Sais (Dub) [Eglo]
09 Apple – Mr Bean [Appsolute]
10 Manitoba (Caribou) – Webers [Leaf]
11 Big Bird – Flav (Urban Myths Remix) [Nice n Ripe]
12 Genius – Waiting [Kronik]
13 Four Tet – Fabric [unreleased]
14 David Borden – The Continuing Story Of Counterpoint, Part Nine [David Borden]
15 STL – Dark Energy [Something]
16 Percussions – Percussions One [unreleased]
17 C++ – Angie’s Fucked [Music For Freaks]
18 Burial – Street Halo [Hyperdub]
19 KMA – Cape Fear [KMA]
20 WK7 – Higher Power [Power House]
21 Ricardo Villalobos – Sieso [Cadenza]
22 Four Tet – Pyramid [Text]
23 Red Rack’em – How I Program [Bergerac]
24 Active Minds – Hobson’s Choice (Tune For Da Man Dem) [white]
25 Armando Gallop & Steve Poindexter – Blackholes [Muzique]
26 Outro
27 Four Tet – Locked [Text]

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →