Focus Finland @ Stary Browar

News

Po znakomitym przyjęciu cyklu wydarzeń Focus Berlin przybliżających kulturę i sztukę stolicy Niemiec czas na kolejny przystanek w podróży po kulturalnej mapie Europy. Focus Finland to seria event'ów związanych ze współczesną sztuką z Finlandii.

Koniec października i cały listopad wypełniony będzie w dużej mierze przez eventy związane ze współczesną sztuką z Finlandii. Od wystawy poprzez koncerty i pokazy multimediów chcemy zaprezentować panoramę najciekawszych zjawisk tego interesującego skandynawskiego kraju.

FOCUS FINLAND 1:
Eija Liisa Ahtila (26.10 – 25.11.2007)


Eija-Liisa Ahtila THE HOUSE,2002 Photographed by Marja-Leena Hukkanen Copyright Crystal Eye Ltd,Helsinki Courtesy of Marian Goodman Gallery, New York and Paris

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Wystawa “Private Stories – Sensory Surroundings” (Galeria Stary Browar +1,+2) to pierwsza w Polsce prezentacja  twórczości fińskiej artystki Eiji Liisy Ahtili, która należy do grona najciekawszych współczesnych artystów poruszających się w obszarze szeroko pojętej sztuki video i filmu. Jej videoinstalacje stanowią ciekawy przykład połączenia szczególnych cech charakterystycznych dla kina z estetyką video artu. Na wystawie, której otwarcie odbędzie się 26 października w Galerii Starego Browaru zaprezentowane zostaną 2 wieloekranowe instalacje video:
 „The House”(2002) i „The Hour of Prayer” (2005).

The House  stanowi 5 część filmu Love is the treasure (2002), analizuje sytuacje – pisze kurator wystawy Roman Soroko – kiedy wszystkie relacje międzyludzkie jego, lub jej zostają kompletnie zburzone. Koegzystencja siebie i innych staje się niemożliwa. Główną oś tej 3 ekranowej instalacji stanowi fikcyjna historia oparta na aktualnych wywiadach z kobietą chorą psychicznie. Ta gra miedzy zarówno psychiczną, myślową chorobą, międzyludzkimi relacjami tworzy wielowymiarową przestrzeń emocjonalnego rozpadu(…)
The Hour of Prayer (2005) to bardzo osobisty film artystki. Cześć filmu wypełniają klasyczne wręcz historie, tło stanowią zmieniające się krajobrazy w różnych porach roku.

Praca oscyluje miedzy wydarzeniami zawartymi w opowiadanych historiach do ogólniejszej refleksji na temat własnej egzystencji. Ten autobiograficzny watek pozwala na szczególnie silne powiązanie tematu i motywu prywatnego doświadczenia w dziele sztuki.”

Eija Liisa Ahtila (ur. 1959 w Hamenlinna w Finlandii) – jedna z najważniejszych współczesnych artystek fińskich, brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz w najsłynniejszych międzynarodowych imprezach artystycznych m.in. uczestniczyła kilkaktotnie w Biennale w Wenecji, ostatnie wystawy indywidualne: The Hour of Prayer, Marian Goodman Gallery, New York (2006), De Appel Centre for Contemporary Art, Amsterdam, the Netherlands (2005), Eija-Liisa Ahtila: Fantasized Persons and Taped Conversations, Tokyo Opera Gallery, Tokyo, JapanEija-Liisa Ahtila ME/WE, OKAY, GRAY, École Supérieure d’Art, Perpignan, France (2004), prezentacja “The House” w Tate Modern, Londyn.

FOCUS FINLAND 2: Es + Kemialliset Ystävät
27.10.2007 Słodownia +3, godz.20.00


Kemialliset Ystävät

27 października dzień po otwarciu wystawy Eiji Liisy Ahtili, będziemy mieć kolejne ważne wydarzenie w Browarze. Po raz pierwszy w Polsce zagrają przedstawiciele legendarnego label’u Fonal z Finlandii Es oraz Kemialliset Ystävät.

Sami Sänpäkkilä aka Es
jest założycielem muzycznej wytwórni Fonal w Tampere. Tworzy muzykę będącą kolażem różnorodnych stylów. W jego twórczości pobrzmiewają echa muzyki Briana Eno, Roberta Frippa czy Terry’ego Riley’a.  Współpracuje także z innymi artystami z wytwórni Fonal, m.in. z Islają czy Kemialliset Ystävät. ES kreuje kruche , często melancholijne dźwiękowe kolaże. Często korzysta z analogowych dźwięków , loopując je, tworzy interesującą przestrzeń. Jak sam przyznaje ważną inspiracją na początku jego muzycznych doświadczeń była fascynacja muzyką filmową. Muzyka w połączeniu z dźwiękiem, decyduje o specyfice tych realizacji. Oprócz muzyki Sami realizuje na taśmie super 8 filmy oraz clipy. Koncert Es’a uzupełniony będzie projekcjami krótkich eksperymentalnych filmów jego autorstwa.

Wieczór zakończy supergrupa Kemialliset Ystävät, grającą bardziej eksperymentalne brzmienia, przywołując momentami skojarzenia z dokonaniami legendarnych The Residents lub Snakefingera. Brzmienie zespołu oscyluje miedzy improwizacją a inteligentnym zestawem niezwykłych i zaskakujących dźwięków. Ideą powstania zespołu było stworzenie kolektywu. Każdy z muzyków niezależnie od siebie gromadzi różnego rodzaju dźwięki, by późnie na wspólnych sesjach tworzyć niezwykle ciekawe nagrania. Ta otwarta forma oparta na improwizacji daje niesamowity efekt przypominający dokonania muzycznych awangardzistów, choć wciąż fiński duch unosi się nad całością…

Dopełnieniem tej reprezentacji będzie listopadowy koncert niezwykłej Islaji.

FOCUS FINLAND 3: Visual Sauna – fiński video-art i film eksperymentalny
9-10 listopada

W ramach festiwalu Focus Finland w dniach 9-10 listopada odbędzie się pokaz video-artu oraz kina eksperymentalnego. Pokaz poprowadzi teoretyk video- artu z Finlandii Kari Yli Annala.

Na pokaz złożą się cztery programy. Pierwsze dwa dotyczyć będą video artu. Zobaczymy miedzy innymi klasyczne już prace video, natomiast program drugi zawierać będzie nowe realizacje artystów. Kompilacja ta jest ciekawą panoramą sztuki fińskiej. Na pokazie zobaczymy mi.n prace Juhy van Ingena(Go-Go), Sali Tykki, Aurory Reinhard (Julio and Lupita) czy Seppo Renvalla. Prace tych znanych artystów dotyczą różnorodnych zagadnień związanych z estetyką obrazu video. Zdarzają się też parce o sporym ładunku ironii i humoru jak w przypadku Seppo Renvalla czy Aurory Reinhard.

Dwa pozostałe programy wypełnią eksperymentalne filmy pioniera elektroniki Fińskiej Errki Kurreniemiego. Ten wszechstronny artysta zasłynął w latach 60-tych z wielu projektów łączących muzykę , film i nowe technologie .Jako jeden z pierwszych tworzył interaktywne instalacje. Jego syntezator o nazwie DIMI stał się przełomem jeśli chodzi o tworzenie digitalnej muzyki jak również eksperymentów z interaktywnymi pracami video. Na pokazie zobaczymy krótkie filmy min. DIMI Ballet- dokumentacja jednej z pierwszych interaktywnych instalacji, Electronic In the World Of Tomorrow, Computer Music, Carnaby Street powstałe  latach 60-tych oraz komputerowe animacje z lat 1980-1981.

W czwartym programie zobaczymy dokumentalny film bardzo znanego fińskiego artysty Miki Tannili poświęcony również Errkiemu Kurenniemiemu. Film jest portretem Kuronniemiego zawierajcym niezwykłe materiały dokumentalne a zwłaszcza oryginalne fragmenty kompozycji Kurenniemiego powstałych właśnie na DIMI syntezatorze. Film pokazuje niezwykły moment w historii XX wieku, kiedy utopijne pomysły w dziedzinie technologii miały szanse na realizacje i często podejmowane próby ich ziszczenia. Poza tym lata 60- te jawią się właśnie jako czas niezwykłych dynamicznych przemian zarówno społecznych, kulturowych jak i politycznych. Na tle tych zmian postać Kurenniemiego jest właśnie przykładem mitu ,który stał się rzeczywistością. Niewiele osób wie , że pierwszym twórcą mikrokomputera był właśnie Kureeniemi w 1971, wyprzedając o dwa lata amerykańskich potentatów.

FOCUS FINLAND 4: Vladislav Delay plays Aki Kaurismaki
16.11.2007 start: 20:00

W cyklu Focus Finland Vladislav Delay zagra na żywo do filmu Aki Kaurismakiego I Hired A Contract Killer.

Vladislav Delay – jedna z najsłynniejszych postaci współczesnej sceny elektroniczno-klubowej. Pochodzący z Finlandii twórca, od wielu lat mieszkający w Berlinie, znany jest też z projektów Luomo, Uusitalo, AGF / Delay.

Wykształcony klasycznie muzyk jazzowy, na przełomie lat 90-tych / 00 zyskał uznanie krytyków i słuchaczy serią elektronicznych eksperymentów dla czołowych wytwórni współczesnej awangardy – Chain Reaction, Mille Plateaux i Max Ernst. Jako Luomo – nagrywając muzykę wokalną inspirowaną house i popem lat 80-tych zdobył sporą popularność na scenie klubowej. Z kolei pod szyldem Uusitalo pokazał swe techno-dubowe oblicze. Wspólnie ze swą partnerką AGF firmują też świetny album „Explode” i projekt „The Dolls” (wraz z Craigiem Armstrongiem).

Ojciec Delay’a (prawdziwe nazwisko Ripatti) jest uznanym fińskim pisarzem, babcia zaś była jedną z ważniejszych postaci literackiej awangardy Suomi z lat 40-tych.

FOCUS FINLAND 5: Islaja (23.11.2007 Słodownia+3 g.20.00)

Ostatnim bardzo dużym wydarzeniem w ramach Focus  Finland będzie koncert niezwykłej postaci z Finlandii: Islaji.

Islaja (Merja Kokkonen) to młoda artystka sztuk wizualnych i wokalistka z Helsinek. Jak wielu niezależnych muzyków tworzy kolektyw muzyczny i artystyczny skupiony wokół wytwórni płytowej w Tampere.  Islaja (Merja Kekkonen) debiutując płytą pt. Mertie w 2004 roku wywołała olbrzymie zainteresowanie krytyków muzycznych. Mimo młodego wieku zdążyła już zagrać na wielu ważnych festiwalach (Eurosonic, by:Larm, Sonar, All Tomorrows Parties). Artystka jest także członkiem grupy Hertta Lussu Ässä, folkowego supertrio wraz z Lau Nau i Kuupuu.

Jej dwa pierwsze albumy Meritie (Fonal, 2004) oraz Palaa Aurinkoon (Fonal, 2005) były chwalone przez międzynarodowe media takie jak The Wire, Dusted Magazine czy WFMU. Wydana w tym roku płyta Uluay Yyy (2007) jest fascynującą podróżą w świat snu i baśni, który wydają się być dla artystki światem całkowicie realnym.

Islaja nagrywa muzykę w domu używając całej gamy instrumentów, za pomocą których akompaniuje swojemu śpiewaniu w języku fińskim. Muzyka Islaji przypomina klimat dokonań Bjork oraz przede wszystkim Nico, wolna jest jednak od ekscentryczności tej pierwszej i autodestrukcyjnych działań muzy Velvet Underground. Islaja to „dobra dziewczyna”, z jednej strony chłodna i silna, z drugiej delikatna i melancholijna.



Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →