Fentanyl, opioidy i stymulanty oraz ich destrukcyjny wpływ na amerykański clubbing. Jak reaguje branża?

Fot. Summit Estate Recovery Center
News
Przedawkowanie fentanylu

„Wczoraj melanż na tabletkach, za to dzisiaj wjeżdża fetka”. Narkotyki się sprzedają nie tylko fizycznie, ale i marketingowo. Ogromna ilość artystów opiera na nich swój wizerunek. Klubowiczom wydaje się z kolei, że potrafią postawić granicę między zażywaniem rekreacyjnym a uzależnieniem. W USA jest jednak źle. Ilość zgonów na skutek przedawkowania w czasie imprez klubowych stale rośnie. Przerażona statystykami i obecnością fentanylu Lauren Flax, organizuje więc cykl wydarzeń Last Night Deejay Saved My Life. Sprawdź szczegóły i zadbaj o siebie.

Safe Rave

Graf. Natka Klimowicz

Fentanyl i jego ponure żniwa

W zeszłym roku w USA około 150 osób dziennie umierało z powodu przedawkowania syntetycznych opioidów. Całkowita roczna liczba wyniosła około 55 000, w porównaniu z 29 000 w 2017 r. i 5 000 w 2014 r. Był to najtragiczniejszy wskaźnik od lat. Fentanyl, narkotyk 50 razy silniejszy niż heroina i 100 razy silniejszy niż morfina, jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do rosnącej liczby zgonów, co spowodowane jest tym, że dealerzy chętnie zwiększają jego zapasy. Chcą w ten sposób oszczędzać i ograniczać w dawce zawartość kokainy, ketaminy, MDMA i innych narkotyków.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Te przypadkowe przedawkowania fentanylu zdarzają się moim zdaniem od bardzo dawna. Nie chodzi tylko o uzależnionych od heroiny, może to wpłynąć na osobę, która po prostu od czasu do czasu wychodzi i może tu i ówdzie wziąć kokę. Naprawdę nie ma znaczenia, czy jesteś zapalonym narkomanem, czy nie. Ważne jest, aby ludzie to zrozumieli. Nawet odrobina może Cię zabić –

Lauren Flax, nowojorska DJ-ka i promotorka.

Lauren Flax

Lauren Flax
fot. Reverb Nation

Fentanyl został zsyntetyzowany w 1959 roku i wprowadzony na rynek w latach 60. jako środek znieczulający. Zwykle stosuje się go w ostateczności i tylko u pacjentów z silnym bólem lub u których z czasem rozwinęła się tolerancja na słabsze opioidy. Działa poprzez wiązanie się z receptorami opioidowymi w częściach mózgu, które odpowiadają za emocje i ból. W małych dawkach może wywołać uczucie euforii, ale jeśli ktoś nie jest przyzwyczajony do opioidów, może łatwo przedawkować. Znaki ostrzegawcze to płytki oddech, zwężone źrenice, przebarwiona lub zimna skóra i wymioty.

Do tej pory Last Night A Deejay Saved My Life przeszkolił setki osób jak stosować w praktyce redukcję szkód. Przeniósł się również do klubu Queens, aby pomieścić rosnącą liczbę przybywających osób. Kluby nadal wydają się niechętne, by zająć się tym problemem, a dekady piętna związanego z nielegalnym zażywaniem narkotyków sprawiają, że niewielu jest skorych do podzielenia się swoją historią. Flax jednak uważa, że sytuacja może się odwrócić.

W Polsce działa Safe Rave

Safe Rave

Safe Rave to projekt realizowany przez Organizację Profilaktyki i Edukacji Narkotykowej (OPEN) mający na celu poprawę bezpieczeństwa na imprezach klubowych oraz festiwalach”. Jeśli jesteś organizatorem imprezy, promotorem, booking managerem, zaproś ich do wzięcia udziału w imprezie i rozstawienia się ze swoim stanowiskiem. Zwiększasz bowiem tym samym szansę ludziom, którzy nie wiedzą, jak bezpiecznie i świadomie zażywać narkotyki (a których obecność trudno na imprezie rave’owej uniknąć). Wszystko jest dla ludzi, psylocybina, konopie, LSD czy MDMA to nie tylko czyste zło, ale i substancje, które leczą lekooporną depresję, PTSD, ADHD i inne zaburzenia.

Nie kieruj się więc lękami przed złym PR-em, nie bój się o pieniądze i inne zyski, postaw na ludzkie życie.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →