Encyklopedia Brzmienia – US Deep House 1/2

News

Ruszamy z cyklem artykułów poświęconych scenie muzyki elektronicznej i nie tylko. Dzisiaj przedstawiamy pierwszą część historii amerykańskiego Deep House'u.

Co tydzień ukazywać się będzie kolejny artykuł dotyczący zarówno sceny jak i zjawisk z nią związanych. Będziemy pisać o wszystkim co powinniśmy wiedzieć jeśli chodzi o muzykę klubową i całą jej otoczkę. Do pisania będziemy zapraszać dzinnikarzy muzycznych z całego kraju ale także, lub może przede wszystkim – Was. Jeśli macie pomysły i chcielbyście podzielić się swoją wiedzą z innymi zapraszamy do współpracy.

Na początek trochę historii. Poniżej przedstawiamy pierwszą część artykułu dotyczącego amerykańskiej sceny muzyki deep house.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

US DEEP HOUSE część 1

Patrząc na europejski rynek muzyki klubowej można pomyśleć, że house narodził się na Wyspach Brytyjskich, Niemcy wymyślili techno, a wszystko zaczęło się od rave’ów i trance’owych zlotów. Jak pewnie każdy wie, było inaczej, ale krótko przypomnę.

 

Prolog

 

Pierwszym gatunkiem stricte klubowym, który masowo rozbudzał zmysły, był House. Powstał we wczesnych latach osmiedziesiątych w Chicago jako naturalna ewolucja brzmień funk i disco. Bardzo szybko został zauważony w UK, ale pozostawał gatunkiem stricte niszowym aż do roku 1987, kiedy to DJ Pierre i Marshall Jefferson nagrali fuzję acidowych brzmień TB-303 opartych o pulsujący rytm muzyki klubowej. Acid house sprawił, że popularność muzyki klubowej w UK dosłownie eksplodowała, a co za tym idzie, coraz szybciej rozwijały się różne style. Prawdopodobnie ten moment przesądził o późniejszej historii muzyki klubowej i dance na całym świecie.

Ten moment jest także kluczowy dla zrozumienia głównych różnic między sceną amerykańską, a brytyjsko-europejską. I nie chodzi tutaj o różnice jakościowe, czy ilościowe, a samą specyfikę rynku. W związku z szerszą popularnością w Europie muzyka klubowa była częścią mainstreamu, tworząc wiele nowych jego odmian oraz wpływając na pozostałe gatunki muzyki popularnej. To oczywiście skutkowało coraz szerszą publiką i spektrum muzycznym oraz większym rynkiem. Niestety w dłuższym okresie okazuje się, że istnieje także ta druga strona medalu.

 

UK vs US & A

Brytyjczykom zawsze było bliżej do ostrego, rockowego brzmienia i połamanych rytmów. Jeśli dołożymy do tego częściowe ukierunkowanie wytwórni i całej sceny na bardziej popularne brzmienia, to okazuje się, że zostaje bardzo mało miejsca dla deep house, który ustąpił tutaj mocniejszym odmianom o bardziej ostrych dźwiękach. Amerykanie próbowali łączyć house z jazzem, r’n’b, hip-hopem, trzymając się konwencji funky i soulful.

 

W USA scena house w dużej mierze rozwijała się inaczej, bardziej niszowo i trochę w innym kierunku, kierunku bardziej poszukującym nowych trendów niż konsumującym trendy już istniejące. Tutaj rynek dance i muzyki popularnej od zawsze był skupiony na scenie Hip-Hop/R’n’B i taka właśnie muzyka jest promowana przez radia czy telewizję.

 

House istnieje praktycznie tylko w klubach, co sprawia że dociera głównie do ludzi naprawdę zainteresowanych tą muzyką. Stąd też w USA większość produkcji to muzyka wymagająca, integrująca się z jazzem, często o dużo bardziej skomplikowanej strukturze muzycznej i rytmicznej niż produkcje europejskie.

 

Deep house? Jak to się gra…

 

Bardzo trudno zdefiniować pojęcie jakim jest deep house. Niewątpliwie w obecnej chwili jest to najszerszy podgatunek muzyki klubowej, a na potwierdzenie wystarczy napisać, że obejmuje ok. jedną czwartą wszystkich płyt house, które jak dotąd były wydane.

 

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje kilka cech, które wyróżniają ten styl od pozostałych. Pierwszą i być może najłatwiej odróżnialną będzie specyfika linii basowej. Tutaj zawsze będzie to głęboki, bardzo niski bas, często o niezwykle (jak na house) rozbudowanej linii melodycznej. Za drugą charakterystyczną cechę tego stylu można uznać tempo utworu, z reguły osculujące w granicach 120-125 BPM. Agresywne i energetyczne partie wokalne w tym wypadku zwykle ustępują pojedynczym samplom, lub zupełnie znikają. Pozostaje cztero-taktowy, house’owy feeling wzbogacony liniami melodycznymi o ciepłej barwie i długim czasem wybrzmiewania, co ma to za zadanie wprowadzić słuchacza w odpowiedni nastrój.

 

US Deep house baby!

 

Jeśli chodzi o samą rytmikę, to wachlarz możliwości jest przeogromny, ale z pewnością można stwierdzić, że jest to podgatunek który zaskakująco dobrze współgra z bardziej wyrafinowanymi środkami ekspresji muzycznej, na przykład z naturalną dla swing jazzu synkopą. Sama stopa najczęściej jest bardzo nisko osadzona, choć mniej akcentowana niż w pozostałych podgatunkach.

Amerykańskie podejście do deep house jest silnie ugruntowane w korzeniach muzyki afroamerykańskiej, bazującej na soulowym feelingu i pulsującej rytmice. Stąd też, jedną z najłatwiej dostrzegalnych różnic muzycznych jest właśnie specyficzna, bardziej „bujająca” rytmika płyt pochodzących z USA. Kolejną istotną różnicą jest dużo większa ilość zapożyczeń z gatunków, które także wywodzą się z tradycji i historii soulful music, jak jazz, blues, gospel, r’n’b czy też Funk i disco.

W Ameryce pojęcie deep house jest w zasadzie tożsame z underground house. Amerykańska scena deep house składa się z kilku okresów wartych wyróżnienia. Pierwszy to historia, która zasługuje na osobny artykuł. Drugi jest okresem pewnego rodzaju stagnacji i wyczerpania pomysłów, a częściowo próby podążania za trendami z Europy. Trzeci jest tym ostatnim, dosłownie sprzed kilku lat, który w nowatorski sposób przywraca muzyce house jej pierwotny kształt, znaczenie i rytmikę. Jest chyba zbyt wcześnie aby oceniać, co tak naprawdę było przełomowym wydarzeniem, które wprawiło tamtejszych artystów i klubowiczów w ożywienie. Niemniej jednak, pojawiły się dziesiątki zupełnie nowych, świeżo brzmiących artystów, a co najważniejsze, setki singli z muzyką najwyższej próby wydawanych przez dziesiątki niezależnych labeli…

 

cdn…

 

W kolejnej odsłonie będziecie mogli przeczytać o głównych ośrodkach deep house’u w Stanach Zjednoczonych, już dziś gorąco zapraszamy!

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →