Electric Picnic stawia na anonimowe testy narkotykowe. Czy reszta dużych imprez też pójdzie tą drogą?

Fot. The Irish Sun
News
Narkotykowa rewolucja na festiwalach

Na festiwalu Electric Picnic w Irlandii odbyła się pilotażowa próba testowania narkotyków i cieszyła się sporym powodzeniem.

Narkotykowa rewolucja na festiwalach

Irlandzki festiwal Electric Picnic przeszedł właśnie do historii. Organizatorzy wydali bowiem zgodę za przeprowadzenie pierwszych w kraju anonimowych testów narkotykowych dostępnych dla uczestników imprezy. Pilotaż, przeprowadzony przez irlandzką Health Service Executive (HSE), stanowi kamień milowy w redukcji szkód spowodowanych przez „zabrudzone substancje psychoaktywne”.

Podczas imprezy HSE zachęcało festiwalowiczów do wykonania testów, ostrzegając przy okazji o krążących po terenie eventu tabletkach o „dużej sile rażenia” w kształcie czaszki. Po przebadaniu narkotyku okazało się, że zawiera on „dwukrotność średniej dawki MDMA dla dorosłych”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Testowanie narkotyku jest bardzo proste: sprawdzamy, co w nim jest i jaki jest poziom jego mocy. Następnie informujemy osobę, która oddała używkę do przebadania o wyniku testu. Ograniczamy w ten sposób ryzyko, że ktoś zatruje się na imprezie lub nawet umrze

– tłumaczy pracownik HSE.

Policja wstępu nie ma

Testy na obecność narkotyków na Electric Picnic to tak zwana usługa „back of house”, gdzie narkotyki są anonimowo oddawane do skrzynki w namiocie medycznym. Irlandzka policja obwieściła, że nie będzie wysyłała do niego funkcjonariuszy, ani nie będzie w żaden sposób wpływała na funkcjonowanie obiektu.

Z kolei usługa „front of house” polega na tym, że uczestnicy imprezy testują swoje narkotyki w czasie rzeczywistym i otrzymują poradę face to face. Badania pokazują, że usługa „front of house”, gdzie ludzie mogą sami zadzwonić i zgłosić narkotyk do przetestowania, działa lepiej, ponieważ zapewnia możliwość interwencji i komunikacji bezpośrednio z osobą przyjmującą używkę. Ciężko jednak ją wdrożyć na tak dużej imprezie jak irlandzki festiwal.

Electric Picnic odbył się w weekend od 1 do 4 września w Laois’s Stradbally Hall. Na tegorocznej edycji imprezy pojawili się tacy wykonawcy jak m.in.: Tame Impala, Arctic Monkeys i Megan Thee Stallion.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →