Dtekk przed UTD Festival 2022: „Dave Clarke jest odpowiedzią na współczesne potrzeby techno publiczności” [wywiad]

Fot. Krzysztof Karpiński
Wywiad
up to date, dtekk

Ósmy miesiąc roku kalendarzowego przywołuje wiele skojarzeń. Start piłkarskich lig z europejskiego TOP 5 czy zaplanowane Garbicz i Wisłoujście to tylko część z wielu aktywności, na które można sobie pozwolić właśnie w sierpniu. To także czas ostatnich przygotowań i dopinania szczegółów przed projektami zaplanowanymi na kolejne miesiące. Nie od dziś wiadomo, że wrzesień Up To Date Festival stoi, a Białystok na kilka dni zamienia się w mekkę najlepszej elektroniki w kraju. Zgodnie z niepisaną tradycją związaną z białostockim wydarzeniem po raz kolejny przed jego rozpoczęciem na odpytkę wzięliśmy prowodyra całego zamieszania. Niech się tłumaczy. Dtekk, lecisz.

Up To Date, Dtekk
Fot. Krzysztof Karpiński

Czytaj również: Up To Date Festival 2022. Znamy szczegółową rozpiskę na dni i sceny

Dtekk. Idą zmiany

Damian Badziąg: Klasycznie, jak co roku – witaj, Jędrzej. Jak się mają przygotowania do kolejnego Up To Date Festival?

Dtekk: Jest w tych rozmowach przyjemna powtarzalność 🙂 Przygotowania do UTDF oczywiście idą pełną parą. Bardzo cieszymy się, że nie towarzyszą już nam pandemiczne uwarunkowania, jak to miało miejsce w przypadku dwóch ostatnich edycji.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Jakie zmiany oprócz nowej-starej sceny Secret przewidujecie względem poprzedniej edycji i czy ciepłej kawy wystarczy dla wszystkich?

Dtekk: Pamiętliwi jesteście z tą kawą! Zadbaliśmy już o obecność ciepłych napojów, mimo tego, że Up To Date Festival nie będzie już wydarzeniem aż w tak dużym stopniu outdoorowym jak poprzednio. Dwie główne sceny wracają na „swoje” miejsce, czyli podziemne parkingi Stadionu Miejskiego. W ten oto sposób sceny Beats i Pozdro Techno znów dzielić będzie tylko ściana i kilka kroków. Poza tym sporo zmian szykujemy w podejściu do oświetlenia i scenografii. Liczymy na jeszcze większe zbliżenie publiczności do artysty, mimo iż obowiązują nas wymogi ustawy o imprezach masowych. Scena Czwórki znajdzie się również bliżej publiczności. Poza tym mamy w zanadrzu kilka niespodzianek aranżacyjnych związanych z naszym nowym, piorunującym projektem, o którym będziemy mówić tuż przed festiwalem.

Up To Date, Dtekk
Fot. Krzysztof Karpiński

Dtekk. Trudny booking

Jak dobrze wiesz, moim zeszłorocznym odkryciem UTD był Sansibar (nie tylko moim tak btw). Zresztą rok temu spotkałem dość sporo znajomych, którzy na białostockim festiwalu byli po raz pierwszy. Czy jesteś w stanie zarekomendować – załóżmy osobom, dla których najbliższa edycja będzie pierwszą w życiu – nazwiska warte usłyszenia na żywo? Takich „nowych Sansibarów” w wersji „Dtekk TOP 5 Up To Date Festival 2022”.

Dtekk: Z przyjemnością, ale zaznaczam, że zestawień typu TOP 5 nie uprawiam, gdyż nie idzie mi budowanie takich list. Bookujemy z Tomkiem Hoaxem artystów coraz bardziej z myślą właśnie o dokonywaniu takich odkryć, o których wspominasz. Od strony electro takim projektem jest zdecydowanie CYRK – duet, który zagra live. W mojej ocenie to super jakość na scenie. Wystarczy obejrzeć nagrania ich występów w necie i zobaczyć (usłyszeć), jak dopracowane są to rzeczy.

Stosunkowo niewiele widać w naszych geograficznych okolicach, chociażby Dolda, robiący świetną robotę swoimi produkcjami, w których słychać echa i należyty szacunek do klasycznego 909 techno, jednocześnie artysta okrasza je nieco bardziej młodzieńczym, współczesnym podejściem do rejwowego klimatu czy postjunglowego amen breaka. Poza tym falą świeżości owiana jest dla mnie Chloe Robinson, która mimo tego, że nowicjuszką na scenie nie jest, to łączy z bassówką w swoich setach przeróżne gatunki jak mało kto. UTDF to też rzadko lub nigdy wcześniej niewidziane w Polsce legendy, takie jak Dirk Serries czy Jerome Hill w pierwszym secie b2b z Sunilem Sharpe, którzy doczekali się po latach upragnionej okazji do wspólnego występu.

Chyba największym zaskoczeniem w tegorocznym line-upie jest obecność Dave’a Clarke’a. Zakulisowo wiem o tym, że Brytyjczyk kilkukrotnie odmawiał występu, nie tylko w Polsce. W jaki sposób udało się Wam dopiąć jego booking? Czy zakusy na Dave’a miały miejsce już wcześniej?

Dtekk: Dave Clarke jest naszą odpowiedzią na współczesne potrzeby techno publiczności. Odpowiedź ta jednocześnie mieści się w myśli programowej UTDF, co jest dla nas niezwykle ważne. Nie jest to łatwy booking do „obsługi”, ale obecność na festiwalu chociażby Jerome’a Hilla i Sunila Sharpe sprawiła, że artysta dostrzegł bliskie mu myślenie o muzyce i programowaniu i wybrał występ na naszym festiwalu zamiast oferty z Neapolu, gdzie jest regularnym gościem. Uptodate’owa działalność to nie tylko festiwal.

Up To Date, Dtekk
Fot. Maciek Korsan

Dtekk. Osobiste doświadczenia

Zgadza się. Przecież nie od wczoraj znani jesteście z inicjatyw mających na celu nieść – mówiąc najogólniej – pomoc. Najświeższym przykładem jest Pierwszy Latający Salon Ambientu: charytatywny lot balonem. Zastanawiam się, jak wysoko sięga sufit waszej wyobraźni. Co będzie kolejne? Up To Date z komosu?

Dtekk: Pomysłów mamy wiele, ale nigdy nie wiadomo, które uda się zrealizować. Ten z Pierwszym Latającym Salonem Ambientu we wspomnianym balonie powstał, gdy połączyliśmy siły z Electrum, którzy takim balonem dysponują. W dodatku wierzą w takie same ideały i wartości, co my. Dostrzegają potrzebę pomocy i wiedzą, że mogą z nami „polecieć” w zakresie poszukiwania pomysłów. Ambientowy lot balonem jest manifestacją prowadzonej przez nas nowej akcji społecznej. Po „Wyślij Pocztówkę do Babci” przyszedł czas na „Don’t Worry Be Yourself” – akcję rozpoczętą nowym muralem na Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, która traktuje (w wielkim skrócie) o zdrowiu psychicznym.

W czasach, gdy wszyscy wycierają sobie gębę tym tematem, może to brzmieć nieco wyświechtanie, ale problem chodził nam już po głowach od dłuższego czasu i traktowany będzie przez nas jako coś przewijającego się przez nasze różne działania. Szczególnie biorąc pod uwagę nasze osobiste doświadczenia, którymi mamy zamiar się dzielić. Wiele jeszcze szykujemy, i to nie tylko pod kątem DWBY. Warto będzie bliżej przyjrzeć się naszym kolejnym krokom.

Skoro mówimy o UTD, to i tematu FOMO nie wypada nie poruszyć. Klub poza dwoma wyjątkami zamknięty jest od lipca. Kolejnymi wyjątkami mają być aftery po festiwalu, „a potem zobaczymy…”. Z jednej strony brzmi to bardzo tajemniczo, z drugiej – dość niepokojąco. Powinniśmy się obawiać najgorszego?

Dtekk: W tych czasach nic nie jest pewne. Jedno jednak mogę potwierdzić – jesienny program FOMO to będzie bardzo jasno płonący OGIEŃ.

Up To Date, Dtekk
Fot. Krzysztof Karpiński

Up To Date Festival 2022 – bilety

Bilety na Up To Date Festival 2022, który odbędzie się w dniach 2-5 września, dostępne są na stronie Biletomat.pl. W obecnej chwili do kupienia jest ostatnia, trzecia już pula biletów. Karnet na wszystkie wydarzenia można nabyć w cenie 249 zł. W sprzedaży dostępne są także wejściówki na poszczególne dni oraz na wydarzenia towarzyszące. Bilety na Centralny Salon Ambientu i koncert zamknięcia są do nabycia w cenie 60 zł. Bilety na jeden dzień na stadion to kwota rzędu 139 zł.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →