Czy Four Tet właśnie dokonał przełomu w wynagradzaniu twórców za streamingi? 

Fot. Rolling Stone
News
Trzy płyty Four Teta ponownie w serwisach streamingowych

Four Tet osiągnął korzystne porozumienie ze swoją starą wytwórnią, która będzie mu teraz płacić 50% tantiem za streaming i pobrania.

Four Tet wygrał historyczny proces

Batalia na linii Four Tet-Domino Records dobiegła końca. Jej przebiegu z pewnością nie śledziła taka liczba osób, jak w przypadku niedawnej rozprawy Amber Heard vs. Johnny Deep, a szkoda. Doszło bowiem do historycznej decyzji sądu, dzięki której Four Tet będzie otrzymywać 50% tantiem za streaming i cyfrowe pobrania, a nie dotychczasowe 18%, które dawało artyście Domino. Czy jest to szansa na to, że inni muzycy też z sukcesem wywalczą dla siebie większe pieniądze?

Praca nad tą sprawą sądową była trudnym i stresującym doświadczeniem i bardzo się cieszę, że udało nam się uzyskać pozytywny wynik, ale czuję ogromną ulgę, że proces dobiegł końca. Mam nadzieję, że udało mi się nawiązać konstruktywny dialog i być może zachęcić innych do domagania się bardziej sprawiedliwego traktowania historycznych kontraktów, napisanych w czasach, gdy przemysł muzyczny funkcjonował zupełnie inaczej

– skomentował sprawę Four Tet.
Four Tet
Fot. Rolling Stone

Jawny wyrok, jawna umowa

Mimo że Four Ter w dużej mierze zwyciężył, to zauważył, że Domino nadal jest właścicielem części jego katalogu przez cały okres obowiązywania praw autorskich. Dodał również, że wytwórnia „nie dała mu możliwości odzyskania jego muzyki”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Fakt, że ugoda Hebdena jest jawna jest kluczowy, ponieważ kiedy wytwórnie zawierają pozasądowe ugody z artystami poszkodowanymi przez stare kontrakty, zazwyczaj są one objęte klauzulą NDA, co oznacza, że nikt inny nie może wiedzieć, co zostało uzgodnione.

Aneesh Patel, prawnik Hebdena, pochwalił porozumienie w swoim oświadczeniu, zwłaszcza w świetle trwających w Wielkiej Brytanii wysiłków zmierzających do zreformowania sposobu, w jaki artyści i autorzy piosenek są wynagradzani za streaming:

Mam nadzieję, że działania Kierana i pomyślny wynik, jaki udało mu się osiągnąć, dodadzą innym artystom pewności siebie w podejmowaniu uczciwych wyzwań. Mam nadzieję, że świadomość, jaką przyniosła ta sprawa, pomoże również nadać rozmachu ambicjom kampanii Broken Record.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →