Cała Polska w żółtej strefie. Co jeszcze wiemy po konferencji Premiera i Ministra Zdrowia?

News

Podczas wczorajszej konferencji, Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawili szczegóły nowych obostrzeń. Przyglądamy się nowym regulacjom, które w największym stopniu dotyczą życia kulturalnego i klubowego.

Informowaliśmy już o wypowiedziach Ministra Zdrowia, które w ogromnym stopniu zakazują organizacji imprez w naszym kraju. O ile zakaz działalności „klubów nocnych i dyskotek”, jak opisują to dotychczasowe rozporządzenia, obowiązuje nieprzerwanie od marca, o tyle teraz lokale gastronomiczne, puby, bary czy inne miejsca, nie mogą udostępniać swoich przestrzeni w celu organizacji w nich imprez tanecznych. Polska już za chwilę będzie jedną wielką żółtą strefą, a te powiaty, w których sytuacja jest (i będzie) wyjątkowo zła, przynależeć będą do strefy czerwonej. Prócz tych obostrzeń, zapowiedziano kilka innych, co do których pojawiło się sporo wątpliwości. Chodziło m.in. o funkcjonowanie pubów czy barów, a także o koncerty. Wczoraj otrzymaliśmy nieco więcej informacji w tym zakresie. Oto najważniejsze z nich.

Gastronomia, bary, puby. Muzyka: tak, tańce: nie

W ostatnich dniach sporo mówiło się o tym, jak będzie wyglądać działalność lokali gastronomicznych w najbliższym czasie. W jednym z wywiadów, Minister Zdrowia zarzucił tego typu miejscom, że wieczorami zamieniają się w „imprezownie”, a tym samym obchodzą zakaz otwarcia klubów nocnych i dyskotek. Wczoraj na ten temat nie padło ani słowo, jednak zgodnie z umieszczonym na rządowej stronie rozporządzeniem, znamy zasady na jakich mogą działać puby i bary. Nie musimy chyba dodawać, że wiele miejscówek, które na co dzień funkcjonowały jako kluby, na czas pandemii przebranżowiło się właśnie na tego typu lokale.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W skrócie: jeśli chcecie wyskoczyć na piwo do pubu lub na kolację do knajpy – nie ma problemu, o ile miejsce, do którego się wybieracie znajduje się poza strefą czerwoną. Obowiązuje zachowanie przestrzeni 4m2 na jedną osobę. W przypadku stref czerwonych, lokale gastronomiczne mogą funkcjonować w godzinach 6:00 – 22:00, także z zachowaniem odpowiedniej przestrzeni dla gości. Poza tą porą, możliwe jest jedynie przygotowywanie zamówień na wynos lub na dowóz.

Undercity

Wydarzenia kulturalne – będą, ale z dużymi ograniczeniami

Wedle wydanych przez Premiera regionalnych obostrzeń, które obowiązują do 9 października 2020 r – ale zapewne zostaną przedłużone – wydarzenia o charakterze kulturalnym mogą odbywać się wszędzie poza strefami czerwonymi.

Jeśli  nie mieszkacie w strefie czerwonej, to macie „szczęście” –  będziecie mogli pójść w maseczce do kina, wykład, czy spektakl teatralny. Organizator będzie mógł udostępnić widzom lub słuchaczom 25 proc. miejsc, a co drugie miejsce na widowni będzie musiało być puste. Odległość między widzami lub słuchaczami będzie musiała wynosić 1,5 m.

Na obiektach sportowych na otwartej przestrzeni w strefach żółtych również będziemy musieli nosić zakrywającą nos i usta maseczkę. Jednoczesna liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników musi być nie większa niż 1 osoba na 5 mkw. Limit na takich imprezach będzie wynosić 100 osób.

Apparat relacja z koncertu

Fot. Katarzyna Mieszawska

Koncerty, czyli nieco absurdu

Wiele osób zadawało pytanie, czy wczorajsza wypowiedź Ministra Zdrowia zrównuje koncerty z imprezami, co skutkowałoby zakazem ich organizowania. Dziś już wiemy, że nie. Tego typu wydarzenia wedle słów Premiera mogą się odbywać pod następującymi warunkami.

Wszystko jasne? Może i owszem, ale patrząc na to, że w Polsce (poza strefami czerwonymi) na koncert plenerowy może przyjść maksymalnie 100 osób, niezależnie od tego, jak duża jest przestrzeń, w której organizowane jest wydarzenie, a do przestrzeni zamkniętej może wejść maksymalnie 25 proc. osób jej pojemności (czyli jeśli znajdziecie przestrzeń na 40 tysięcy osób, to nadal możecie zorganizować event dla 10 tysięcy (!) osób) to… robi się dziwnie, prawda?

Otwieramy koncerty

Otwieramy koncerty

Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju

Planujecie imprezkę rodzinną? Liczba osób biorących udział w tego typu uroczystościach nie może przekroczyć 100 osób (z wyłączeniem obsługi). Osoby organizujące chrzciny, wesela czy inne imprezy okolicznościowe, powinny pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach: w strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób Ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Woda Beach Bar Katowice

Tekst: Hubert Grupa i Kamil Downarowicz

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50-500 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →